Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ


Stoyan88

Recommended Posts

Здравейте,имам леко запитване относно електроакустичната ми китара.Беше се развалил пиезо адаптера и,и я дадох да го сменят.Получих китарата звукът е супер,но измерих си екшъна и установих че има малко разминаване между първа и шеста струна.Екшъна на 6-та струна е 3мм. а на 1-ва струна е 2.6мм.Знам че ако всичко е точно с китарата шеста струна трябва да има разлика от първа струна с 1мм.(6-та 3мм. и 1-ва 2мм.) обаче при мен не е така.Възможно ли е когато са ми сменяли адаптера да не са го поставели както трябва?Благодаря ви предварително за отговорите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти е удобно свири си и така. Просто първа е с мааалко по-висок екшън, което се оправя с леко пилване на каналчето за първа струна на нъта. Не претендирам да съм прав, просто предполагам. За повече - питай лютиер или някой от форума по-опитен да се изкаже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Проверих нещата,оказа се че е от нъта,1-ва и 2-ра струна са на еднаква височина от 12-то прагче.От 6-та до 3-та струна височината намаля равномерно.Някой има ли информация как правилно се изпилява 1-ва и 2-ва позиция на нъта на акустична китара?Питам тъй като нъта ми е 52мм. и незнам каде мога да намеря такъв и по добре да го изпиля малко.

Редактирано от Stoyan88
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изпилването може да стане с финна шкурка сгъната на две, но внимавай да не прекалиш. Ако прекалиш може да дадеш китарата на лютиер да ти смени нъта. По принцип е най-добре да я дадеш на майстор, ако не ти се рискува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А каква дебелина трябва да е шкурката?За първа позиция,първа струна само.

Редактирано от Stoyan88
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екшъна е съвкупност от няколко параметри.

Височина на струните при нъта, височина на струните при бриджа(задно магаре), регулация на trus rod.

В твоя случай, много вероятно е, след смяна на пиезото, да се е вдигнало малко нивото при задното магаре/мост/bridge, от там и по високият екшън.

Пиезото се слага в улея м/у магарето и пластинката на която лежат струните. Просто е, отхлабваш струните, вадиш пластинката, залепяш на равна повърхност(стъкло) шкурка и прокарваш няколко пъти ДОЛНАТА част на пластинката. Така ще отнемеш нужната височина и всичко ща си дойде на мястото.

Разминаването на екшъна при първа и шеста не е случайно, даже е препоръчително.

Стандартите за акустична китара са:

1-ва - 1,5/2 mm при 12-то прагче

6-та - 2/2,5 mm при 12-то прагче

В твоят случай е нужно да се пили не нъта а задното магаре - bridge. ;)

Ако не си сигурен в уменията си, търси по опитен колега/приятел или специалист в областта.

 

П.П. Питам се, защо като не си доволен след ремонта, не я върнеш на майстора да ти я до оправи!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.