Jump to content
Българският форум за музиканти

kkch

Nuts. Магарета,нътове...квото щете

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте!
Горд притежател съм на Епифон G-400. Както с всички китари в стил Гибсън имам проблеми с 3та и 4та  струни. Особено 3-та забозва яко. Резнал съм леко нъта, така че да се получи не вертикален улеи,а леко като фуния,за да може струната да прави кривата от нъта към ключа по-гладко. При всяка смяна на струните слагам графит или от молив или графитена паста на нъта и бриджа. Нещата са мааааааалко подобрени,но не се чувствам сигурен,че след мазен бенд на 3та струна нещата няма се омажат с настройката. Та...решил съм се да търся друго решение,понеже съм пурист и обичам SG-то и не смятам да сменям китарата скоро.

Въпроса ми е: Какъв нът да си купя? Графтек или кост? От къде ще ми е на оферта? 

Моля ви споделете мнения,който е ПОЛЗВАЛ нещо различно от стокови пластмасови магарета.  

ПС: Ако ще ми се правите на професори или да ме пращате на лютиери...не си губете времето да търкате боята по клавишите. Рядко пиша във форуми,главно защото повечето много разбират и си хранят егото като клавиатурни нинджи. Китарите и майсторлъка са ми мания и обичам сам да пипам бебчетата си. Все пак неволята е най-добрият учител :D

Хайде много рифове и безброй безплатни бири! 

Редактирано от kkch

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Виж клипчета за string butler в тубата, че тАпия форум не ми дава да публикувам линка.

Редактирано от chris_barnes

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пръв път чувам за тая чудесия.Има резон в нея.

Имам лес пол и нямам проблем с разстройване от бендове.Не знам защо имаш такива проблеми.Нъта не знам колко ще помогне, но съм с графтек седла и не късам струни с тях.Предполагам, че няма да се налага да слагаш графит на такова магаре.Не се знае обаче дали ще се подобри тунинга.

Нищо му няма на форума.Ей ти клипове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На един френд с Гиби ЛП поръчахме Графтек от Томан, за да смени фабричния и е доволен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Heartman, проблема идва от тъпия дизайн на главата на китарата (красива,но не особено ефективна) . 3-та и 4-та струна правят голяма чупка от нъта към ключовете. В повечето случаи няма проблеми,но от време на време мамата си трака. Стринг бътлъра съм го виждал,но не е нещото което търся. Искам съвет просто за магаре. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам че проблема идва от дизайна, но китаристи от 70 години ги ползват без проблем.Преди не е имало и графтек.

Изпратено от моят ASUS_Z010D с помощта на Tapatalk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имало е кост...и за сега съм се спрял и аз на това,но исках да видя някой който е ползвал и кост и графтек ако има да каже.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има нътове в бг магазините. Поне за 2 от големите съм сигурен. Разгледай сайтовете, звънни питай, защото едните колеги май ги нямат на сайта си. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ползвал/поръчвам съм нът за акустична и за LP(което си почти същото) от кокал...

не са скъпи $2-3 трябва да има от Китай(ebay.com) ..... (видях преди малко 10 бройки за $8 .. 52х9х6мм което пък съвсем можеш да си го оформиш както си искаш)

не съм правил А-Б тест за да кажа кое е по- добре като звук, но от към визия е много по- добре(ако е кофти пласмасата като нищо може да "цъфне") и стабилно

трябва да осмислиш следните факти

- ширина - 42,43 и т.н. мм

- височина - хубаво би било да имаш пилички за да настроиш височината на всяка струна индивидуално особенно ако е различен радиуса на грифа от този на нът-а (което вероятно няма как да знаеш преди това)

- да провериш дали няма да ти съсипе интонацията по една или друга причина

- какъв опит имаш с работата с шкурка и пила...

- имаш ли достатъчно време и нерви да се занимаваш , защото през времето на "експерименти" китарата е неизползваема(проблем ако е единствена)

според мен след като махнеш стария нът винаги можеш да си го върнеш ако не си доволен от резултата

при таз цена единственото което можеш да загубиш(според мен) е времето(ако не си доволен от резултата) и при свалянето на "оригиналния" нът да го повредиш(самия нът) или недай си боже китарата и да не можеш лесно да я върнеш в предно състояние без намеса на професионалист

малко ми е "разхвърляна" мисълта.. надявам се да съм ти  бил от полза

слагал съм "кокали" на поне 2 акустични, 1 класическа и 1 LP ... kakто и поне на 4-5 съм сменял saddle с такова от кокал

Редактирано от badValue
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за графтек (слагал съм точно на Епифон SG, но по-нисък модел, който е практически същия като на топмодела им, който притежаваш). Също така на официалния сайт на Фендър пише, че нъта се смазва с lip balm. Аз слагам Нивеа с клечка за зъби (може по всяко време, не само при смяна на струни) и досега по-добро решение не съм намирал (но пък и не съм някаква референция, защото просто подрънквам ламерски). Пробвай ;)

Редактирано от therealbadmadafaka

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,глупости,имах Епи 400- много добра,ама беше с гибсън адаптери,номера с графита би трябвало да работи,прилагал съм го на стар Стратокастър,сега Гибсън ес-джи спешъл пак ми прави тия номера да вдига ,но не е фатално като опънеш малко струната нагоре(с ръка де,не бендване) се уравновесява,виж колко намотки са около ключа-от много няма смисъл.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Други тарикатлъци дето можеш да пробваш е да връзваш струните или да намотаваш отгоре надолу, което реално компенсира част от ъгъла между главата и грифа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.