Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли една китара нужда от "разсвирване"?


yotzzo

Recommended Posts

Дървото се променя и с времето и със свиренето според мен:)Важно е и отношението-вземете ме за луд,ама инструмента "усеща"отнощението към него.

Електрическите китари са от дърво и то влияе МНОГО на техния звук. Иначе щяха да ги правят от пластмаса . Има опити в Китай и Корея да ги правят от талашит или нещо подобно-това вече, май не са китари и не говоря за тях.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е интересен и може много да се говори.

 

В момента в който си купиш нова китара, на която не е свирено, то започва един не кратък процес на улягане- китарата не е идеално твърдо тяло, дори си е много пластично и тва променя звука- при всяко пренастройване, при всеки бенд връзките, болтовете, ключовете, тремолото и т.н. се напрягат различно и където има луфтове нещата се балансират.

 

Ето ти пресен пример- слагаш чисто нови струни на китара- натягаш ги и след 2 мин са паднали с половин тон- тва е защото освен еластичен, метала е и до известна степен пластичен, т.е. струните се разтеглят. Почваш да свириш на новите струнки, правиш бенд, разпъваш струната и тя се натяга още малко на оста на ключа. Пускаш я и отново е фалшива. И така я натягаш и донастройваш докато улегне цялата работа. Тва е разсвирването им.

 

Или пък монтираш чисто нов флойд- има сума ти механични връзки, които дълго време са променливи- докато улегнат окончателно болтовете, докато се разтегнат пружините и т.н. и т.н.

 

Дървото пък реагира и на опъна на струните и на температурните влияния и на влажността и на времето.

 

По мое мнение разсвирването е периода от момента в който инструмента е излязъл от завода, сложени са му струните и е настроен, до достигане на устойчивост- инструмента да не променя държанието си при нормална употреба, а това се достига със свирене :)

 

П.П. другото за което вие говорите, че характеристиките се променят с времето като изтъркване на прагчета, измятане на дървото и т.н. е амортизация

 

П.П.2 идеалния вариант е влажността на дървото да е константа, дори при акустичните си има специални мазила за целта, както и за грифовете на електрическите, така че прекомерното "съхнене" с времето обикновено не е желан ефект. Освен туй води до механични повреди(разбирай сцепвания).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

То за това един Fender Stratocaster втора ръка и производство края на 60-те струва $ 20 000 талпата.

Редактирано от James Hetfield
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам доколко е вярно това, но и аз съм на тезата, че свиренето си казва своето върху инструмента. ... сега се сетих, че преди няколко дена едно старо куче китарист от време оно споделяше с нас - младите келеши недни, незнаещи нищо за туй чудо наречено талпа - ... таа спомням си откъслечно, че каза, че на времето били изкупували на много високи и изгодни цени вече ползвани китари, май с цел да им ползват телата наново (от тук нататък вече сигурно си измислям, но важна е същината), като май ставаше въпрос за цена = 2 китари. За това посленото не съм сигурен, но за да са ги изкупували сигурно наистина е имало значение дали е свирено дълго. Пък де да знаеш? Може страт-а от '60-та да е с тяло на кремона :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като акустичните улягат с времето, защо да не улягат и електрическите? Има много компоненти в китарата, които може да улегнат, да се приспособят един към друг(чисто физически), самото дърво става по-добро...Нещата, които прават китарите уникални. Когато се свири на китарката всички нейни компоненти се настройват един към друг и така тя звучи много по-добре. И обратното-като не свириш тя заема първоначалната си нагласа(както е излезнала от завода), защото това оптималното й физично положение. Всичко това си играе доста голяма роля.

Само теоритизарам, но пък ми се струва, че има смисъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен китарата променядонякъде звученето си с годините, но е трудно да се установи как, кога, и защо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Какви неконстантни субстанции, които могат да влияят динамично в/у звукопроводимостта се съдържат в дървесината?

 

Каква е динамиката периодичността и продължителността на въздействието им?

 

Как могат да се повлияват/управляват!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.