Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли една китара нужда от "разсвирване"?


yotzzo

Recommended Posts

Имам наблюдения,че даже електрическите китари променят звука си с времето.Освен това мисля,че ако се свири на една китара тя променя звука си.Ако не свириш се влошава.Споделял съм го с колеги и някои имат същите наблюдения.Може да ви се стори странно,но ще ми е интересно да чуя мнения :)

айде казвайте :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами това важи за акустичните инструменти

ако не свириш на тях

стават мъртви тоест по глухи

затова когато си купиш класическа китара трябва да знаеш че това не е максималният и звук

ако е обикновена си развива няколко месеца

а ако е масивна

с времето става все по хубава

ако се свири

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро се дължи на това, че просто като си свирил на една китара, после като не свириш на нея примерно месец-два (защото по подразбиране си си взел нещо по-добро, за да "захвърлиш" тази така), забравяш как звучи. До преди това ти се е струвало, че звучи яко, защото си дрънчал по цял ден на китарата и (подсъзнателно) си си внушавал че звучи яко. После в ръцете ти идва новият инструмент, евентуално нов и по-хубав ефект/кубе, който звучи по-добре, а като хванеш старата "талпа", уж само да й позабършеш прахта малко, ти се струва, че си е загубила качествата. :) Няма логика да се променя звукът, ако всичко е "при равни други условия".

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, има си промени. Най-малкото прагчетата с времета се ошлайфват, пък и дървото уляга. Второто важи по-осезаемо само за акустичните китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен не от свиренето. чувал съм от хора, че като вземеш китара и още нова дървото не хубаво изсъхнало. Та твърдят, че една китара достига максимално добър звук след 10 години. Незнам колко е вярно но мисля че имат право. Имам една стара руска китара, която не беше пипана от 20 години и трябва да ви кажа гаса й никак не е лош :greenangel:

Редактирано от FireFlash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе, специално за разсвирването, бях в някакъв сайт за нови (!) контрабасове, за които пишеше, че са разсвирени от некви баш-майстори и съответно, това е включено в цената - сега, какво е станало реално, аз не знам, но контрабасовете се водеха "разсвирени"!

 

Това, че звукът на акустичните инструменти се променя с времето е друга тема, но наистина не съм се замислял дали свиренето на тях (през това време) оказва влияние - логично е да е така!

 

П.П.:

Надявам се да съм бил полезен (хихихих)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най вече прагчетата се полират, а и в самия процес на свирене си настройваш китарата както ти е удобно

 

има голяма разлика между чисто нова китара, и такава на която е свирено активно извесно време, най вече в усещането

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най вече прагчетата се полират, а и в самия процес на свирене си настройваш китарата както ти е удобно

 

има голяма разлика между чисто нова китара, и такава на която е свирено активно извесно време, най вече в усещането

 

Ами ако става въпрос за китара, която вече си си настроил по твоите си субективни изисквания за удобство, а в последствие си я оставил, независимо по какви причини, без да свириш на нея за даден (сравнително дълъг) период от време? А после като я хванеш пак, ти се струва че си е изгубила предишния тон...

 

Ми старите китари по-благо звучат.Или просто навремето са сушели дървото как си трябва,а не изкуствено.

 

Тук не говорим за нови и стари китари, говорим за китари, на които не е свирено. А и темата казва обратното - че като не е свирено на китара (по подразбиране тя е стара), тонът й се губи? Това, че една китара не е достатъчно изсъхнала, не би важало за китара, която е направена от добре изсъхнало дърво, нали? А се предполага, че и за тази от добре изсъхналото дърво, също ще се иска разсвирване...

 

Наистина ми стана много интересно. Аз лично не вярвам да има някакви промени спрямо това колко време (не) е свирено на китарата, затова така се опитвам да ви опровергая, но наистина, може да греша... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в нас имам една кухарка - Кремонка , купена през 1996г - 11г и една електрическа Кремона ,купена през 1978г - 29г и един Джаксън - купен януари 2007г . Кухарката си звучи прекрасно , ел Кремона също , за Джаксъна още се запознаваме с него и нямам мнение . Та относно времето - едва ли влияе чак толкова върху звука , ако една китара се поддържа няма страшно , щом грифа не се е огънал през първата година и не си я потрошил на някой купон всичко е ОК . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами що се отнася до класическите китари смея да твърдя че не е до прагчета и до настройване

дървото се обогатява като се свири

а като не

става глух звукът

за това инструментите

акустичните

както случая с котнтрабасовете се разсвирват

само за китарите съм сигурен обаче

щото съм свирил

на класически

както от 20

така

и на поръчкови от 10000 лв

така че ако искате хубав звук

масивно дърво и яко свирене :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, на мен също ми се струва, че с времето тъпия (мое мнение) Squier, който имам още, взе да свири по-добре...

Не знам, втълпявам ли си, измислям ли си...

А за акустичните китари, съм напълно съгласен за промените в звученето, настъпили с течение на времето (ползване или подпирана на стената; гардероба; килера).

Навярно изглаждането на прагчетата, улягането на дървото, влагата си оказват влияние, но не съм дотам запознат за да коментирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... интересна тема наистина ... според мен китаристите са тези които имат нужда от разсвирване за да звучат добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хах, и това е вярно! :metalist: Затова преди концерти китаристите (обикновено) се разсвирват зад сцената. Но за китари си говорим...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.