Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
yotzzo

Има ли една китара нужда от "разсвирване"?

Recommended Posts

Имам наблюдения,че даже електрическите китари променят звука си с времето.Освен това мисля,че ако се свири на една китара тя променя звука си.Ако не свириш се влошава.Споделял съм го с колеги и някои имат същите наблюдения.Може да ви се стори странно,но ще ми е интересно да чуя мнения :)

айде казвайте :)

ами това важи за акустичните инструменти

ако не свириш на тях

стават мъртви тоест по глухи

затова когато си купиш класическа китара трябва да знаеш че това не е максималният и звук

ако е обикновена си развива няколко месеца

а ако е масивна

с времето става все по хубава

ако се свири

По-скоро се дължи на това, че просто като си свирил на една китара, после като не свириш на нея примерно месец-два (защото по подразбиране си си взел нещо по-добро, за да "захвърлиш" тази така), забравяш как звучи. До преди това ти се е струвало, че звучи яко, защото си дрънчал по цял ден на китарата и (подсъзнателно) си си внушавал че звучи яко. После в ръцете ти идва новият инструмент, евентуално нов и по-хубав ефект/кубе, който звучи по-добре, а като хванеш старата "талпа", уж само да й позабършеш прахта малко, ти се струва, че си е загубила качествата. :) Няма логика да се променя звукът, ако всичко е "при равни други условия".

Edited by SomeoneElse

Е, има си промени. Най-малкото прагчетата с времета се ошлайфват, пък и дървото уляга. Второто важи по-осезаемо само за акустичните китари.

според мен не от свиренето. чувал съм от хора, че като вземеш китара и още нова дървото не хубаво изсъхнало. Та твърдят, че една китара достига максимално добър звук след 10 години. Незнам колко е вярно но мисля че имат право. Имам една стара руска китара, която не беше пипана от 20 години и трябва да ви кажа гаса й никак не е лош :greenangel:

Edited by FireFlash

А бе, специално за разсвирването, бях в някакъв сайт за нови (!) контрабасове, за които пишеше, че са разсвирени от некви баш-майстори и съответно, това е включено в цената - сега, какво е станало реално, аз не знам, но контрабасовете се водеха "разсвирени"!

Това, че звукът на акустичните инструменти се променя с времето е друга тема, но наистина не съм се замислял дали свиренето на тях (през това време) оказва влияние - логично е да е така!

П.П.:

Надявам се да съм бил полезен (хихихих)!

Добре де, а за електрическите китари някой нещо?! :)

най вече прагчетата се полират, а и в самия процес на свирене си настройваш китарата както ти е удобно

има голяма разлика между чисто нова китара, и такава на която е свирено активно извесно време, най вече в усещането

Ми старите китари по-благо звучат.Или просто навремето са сушели дървото как си трябва,а не изкуствено.

най вече прагчетата се полират, а и в самия процес на свирене си настройваш китарата както ти е удобно

има голяма разлика между чисто нова китара, и такава на която е свирено активно извесно време, най вече в усещането

Ами ако става въпрос за китара, която вече си си настроил по твоите си субективни изисквания за удобство, а в последствие си я оставил, независимо по какви причини, без да свириш на нея за даден (сравнително дълъг) период от време? А после като я хванеш пак, ти се струва че си е изгубила предишния тон...

Ми старите китари по-благо звучат.Или просто навремето са сушели дървото как си трябва,а не изкуствено.

Тук не говорим за нови и стари китари, говорим за китари, на които не е свирено. А и темата казва обратното - че като не е свирено на китара (по подразбиране тя е стара), тонът й се губи? Това, че една китара не е достатъчно изсъхнала, не би важало за китара, която е направена от добре изсъхнало дърво, нали? А се предполага, че и за тази от добре изсъхналото дърво, също ще се иска разсвирване...

Наистина ми стана много интересно. Аз лично не вярвам да има някакви промени спрямо това колко време (не) е свирено на китарата, затова така се опитвам да ви опровергая, но наистина, може да греша... :)

Ами в нас имам една кухарка - Кремонка , купена през 1996г - 11г и една електрическа Кремона ,купена през 1978г - 29г и един Джаксън - купен януари 2007г . Кухарката си звучи прекрасно , ел Кремона също , за Джаксъна още се запознаваме с него и нямам мнение . Та относно времето - едва ли влияе чак толкова върху звука , ако една китара се поддържа няма страшно , щом грифа не се е огънал през първата година и не си я потрошил на някой купон всичко е ОК . :)

ами що се отнася до класическите китари смея да твърдя че не е до прагчета и до настройване

дървото се обогатява като се свири

а като не

става глух звукът

за това инструментите

акустичните

както случая с котнтрабасовете се разсвирват

само за китарите съм сигурен обаче

щото съм свирил

на класически

както от 20

така

и на поръчкови от 10000 лв

така че ако искате хубав звук

масивно дърво и яко свирене :)

Хм, на мен също ми се струва, че с времето тъпия (мое мнение) Squier, който имам още, взе да свири по-добре...

Не знам, втълпявам ли си, измислям ли си...

А за акустичните китари, съм напълно съгласен за промените в звученето, настъпили с течение на времето (ползване или подпирана на стената; гардероба; килера).

Навярно изглаждането на прагчетата, улягането на дървото, влагата си оказват влияние, но не съм дотам запознат за да коментирам.

... интересна тема наистина ... според мен китаристите са тези които имат нужда от разсвирване за да звучат добре :)

Хах, и това е вярно! :metalist: Затова преди концерти китаристите (обикновено) се разсвирват зад сцената. Но за китари си говорим...