Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв микрофон да си купя?


Recommended Posts

Здравейте и от мен. Искам да попитам какъв микрофон да си купя. Искам да си направя студио. Ориентирал съм се кум марката RODE. Някои може ли да сподели мнение? Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Здравей, смело може да почнеш с Rode NT1, това е супер удачен вокален микрофон, при това не само за цената си. Rode NT1-A също е добър като за бюджетен вариант, под него не бива да слизаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам поглед над NT1, но имам NT1000, не е лош, има доста изравнен звук, но саунда му ми идва малко постен и не пасва еднакво на различен тип мъжки/женски гласове - при занулени корекции някои дори не звучат както би ми се искало. А защо си се спрял точно на RODE?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Сочността на вокала, ако мога така да се изразя, също доста зависи и от преампа, обикновено за вокали се препоръчват ламповите микрофонни преампи, защото дават по-натурален, по-топъл и тембрално обогатен вокал, но те пък са и доста скъпи (марковите, разбира се). Ти с какви конкретни преампи си го тествал?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото са добър баланс между цена и качество.

А какво ще се записва в това студио с Родетата направо и веднага се изясни. Укулеле ли, балалайка ли, роял, филмова музика?

Форума обаче се втурва веднага да помага....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Сочността на вокала, ако мога така да се изразя, също доста зависи и от преампа, обикновено за вокали се препоръчват ламповите микрофонни преампи, защото дават по-натурален, по-топъл и тембрално обогатен вокал, но те пък са и доста скъпи (марковите, разбира се). Ти с какви конкретни преампи си го тествал?

 

Неминуемо е така, но в случая говорим точно за лампови, понеже поради естеството на работата ми аз нямам много и различни и ползвам само 2 едноканални, а и двата са лампови. Единият е евтин MIC200 на Берингер, а другия е малко по-скъп - UA SOLO/610. И при двата съм го забелязал - RODE-то (NT1000) дава изравнен и малко сух за моя вкус звук, докато други микрофони които имам, може и да не са чак толкова "равни" в лентата, но пък някои от тях са по-сочни, ако мога така да се изразя. В никакъв случай не казвам, че RODE са лоши (поне съдейки от единствения, който имам), но реално го ползвам сравнително рядко, точно защото не пасва на всеки вид глас...а то е и въпрос на вкус де, може просто вече да съм привикнал към малко по-различен саунд. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Доста скромно се изразяваш за SOLO/610 - това просто е чудовищно добър преамп, а и цената му от 2 бона никак не е сравнима с Беринджера, така че вероятно NT1000 не е перфектен за вокали, но може би е добър за някои акустични инструменти.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено, че са различни класове, но употребих "малко по-скъп", понеже по-времето когато го купувах, разглеждах още доста други (сумати ревюта и тестове изчетох и изслушах) и между тях имаше доста-доста по-скъпи. :) Но на мен така или иначе ми беше необходим само за един микрофон и соло-то ми се видя добра опция, пък и не всеки ден човек си купува нов преамп. ;)

А RODE-то честно казано досега не ми се е случвало да го пробвам с инструмент - по принцип основно записвам гласове и доста рядко някакви инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами докато го чакаме, поне лаф-мохабет да става, а и като си вземе микрофон, нали после ще пита и за предусилвател и малко предварваме питанията... :greenball: ...пък като дойде (и ако изобщо дойде, понеже и друг път съм забелязвал хора питащи нещо, а после зачезват нейде и си остават само с едното питане), та ако дойде пак ще почнем с микрофоните, понеже днес поне има избор на всякакви бюджетни микрофони, някои съвсем нелоши за цената си. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Направи ми впечатление, че авторите на такива теми обикновено се обиждат, че не получават достатъчно внимание, но ето в тази тема е точно обратното - няколко човека се опитахме отзивчиво да помогнем, но никаква реакция от автора на темата - нито позитивна, нито негативна. А темата определено е важна и интересна, защото за запис на вокали има твърде много алтернативни варианти и с един удачен избор на микрофн и аудио интерфейс може да се получат доста добри резултати дори в домашни условия. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е така де :)

А защо решихме че Луиджи ше записва вокали? Мммммне виждам да го е споменал.

В подписа му чета "DJ". Значи, превръщайки се в детективи за да разгадаем дълбините

на въпроса на нашия нов съфрумец, установяваме че един диджей вероятно ще записва

вокали (верно, отмятаме го в колонката), щото диджеите освен да вокалстват, доколкото знам връткат винили, а за винила микрофон не е необходим. И по пътя на дедукцията се оказва че сте прави. Вокал ше се записва начи !

<Може би Луиджи ще внесе яснота за да се облекчим всички?>

Гледам в момента филма '300' и цитирам една реплика оттам:

''Няма причини да се държим невъзпитано"

Освен ако така да се каже от отсрещната страна не се демонстрира липса на възпитание, а за мен

Луиджито това направи с изпаряването в пространството.

Викам да спрем да отговаряме на липсващ запитващ. Гудбай Луиджи.

Мойте три стотинки на цяло :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.