Към съдържанието

Снимка

Why my guitar gently weeps - смъртта на ел. китарата?

Washington Post guitar

• Please log in to reply
88 отговора на тази тема

#16 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 26 юни 2017 - 03:26

Песента (баналната) на Съливан, за която споменах по-горе -

Е, ако китарата вече не е "секси", то сигурен съм, че човешкият глас и най-вече мъжкият ще бъде завинаги къртещ мивки или нещо си друго според времето!

Този пост е редактиран от Лими: 26 юни 2017 - 03:38

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#17 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6781 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 26 юни 2017 - 07:04

Като се замислиш, реално няма нищо вечно. Всичко си има начало, апогей и край. Същото е и с китарата и с рока като цяло. На младежите е нормално да им харесват различни неща от тези, които са ни харесвали на нас. Съответно рок (във вида, който ние го харесваме) ще има докато сме живи и докато са живи нашите идоли. Младежите вече са поели в друга посока, което е нормално, ние също сме направили така на тяхната възраст. Така, че за мен няма драма. Всичко си е в реда на нещата.

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#18 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10420 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 26 юни 2017 - 11:05

Най-вероятно си прав (за съжаление).

Преди години сигурно е било същото като са се пръкнали Чък Бери, Елвис, Джими Хендрикс и т.н. (да не говорим за Black Sabbath например). Чичковците тогава също са коментирали отлива от онези бални танцувални мероприятия със скучен оркестър без дисторшън, грохот и дандания... :D

#19 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 26 юни 2017 - 13:04

Масовата поява и достъпност на всевъзможни електронни "музикални" джаджи, които не изискват къртовски труд за усвояване и "композиране", както и леснодостъпният начин за масово разпространение по интернет, също ускоряват края не само на китарата, но и на всички останали акустични инструменти. Всъщност музикалните епохи и стилове се менят и според технологичните нововъведения. Припомнете си историята на музиката и развитието на инструментите. Новите инструменти често пъти провокират нови изразни средства и съответно нов музикален стил, прерастващ в мейнстрийм, т.е. нова епоха. Доста пъти съм чувал мнението на подрастващи хлапета, че да "пееш" рап е доста по-лесно, от всички досегашни вокални стилове. Същото нещо го казва в биографията си "Белези"и Антъни Кийдис след като за пръв път на 20г. излиза на сцена пред публика без никаква подготовка. Но за радост той все пак се научи да пее "нормално" и да създава интересна, та и трудна за изпълнение музика.

Този пост е редактиран от Лими: 26 юни 2017 - 13:24

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#20 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 26 юни 2017 - 14:04

Вижте за пример класическата музика и джаза. И двете изискват дълги години академично образование на изпълнителите и композиторите (може би с малко повече изключения в джаза), а същевременно няма голяма възвращаемост на тази инвестиция, предвид публиката, която намалява драстично, защото и слушателската култура на тези видове музика изисква известно посвещаване.

Китарното свирене от популярен феномен също преминава към аутсайдерите горе :) И това е нормално, днес се слушат компютърно генерирани парчета. Някои от тях никак не са лоши, между впрочем и никак не са прости. Някой ден и за тях ще си спомня посветена група от хора, когато в светлинат на прожекторите ще е кой знае коя нова Гери-Никол :)

#21 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 26 юни 2017 - 16:17

E, не може да има имотен балон, а да няма китарен. Ако недвижимите имоти можеха да се произвеждат навън и да се внасят, нашите банки и инвеститори, щяха да се пръснат от яд, щото нямаше да могат да правят 200-500% печалба (в зависимост от пазара и лихвения процент на кредита).

Никога няма да започнат да се продават по 3 китари годишно в света (освен ако няма трета световна война).

Ако някой е искал да постигне обеми на продажби, като през 1975 година, неотчитейки пазарните тенденции и китайската продукция, и затова е натрупал дългове, то обикновенният гражданин по никакъв начин не следва да се чувства длъжен, непременно да си купи един Gibson и един Fender, че да поддържа статистиката добра и нечии джобове пълни.

Освен това, с новите машини за обработка на дървесина, а и предвид това, че по-скъпият материал не е повече от няколко пъти по-скъп от евтиния такъв, може да се допусне, че като изключим най-скъпите ръчни изработки за ценители, е нормално, инструментите като цяло да поевтинеят, ако се очакват продажби в по-големи обеми. Един от начините това да стане е, политиката на китароправене, да се измени в такава посока, че по-качествените инструменти (поради усъвършенстваните технологии за производство) да понижат цените си и по този начин хората, които имат някакви евтини инструменти и не искат да харчат огромни суми, все пак да си вземат по още 1-2 китари. В днешно време, човек харчи за малко по-различни стоки и услуги, което може би има връзка и с търсенето на китари.

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 26 юни 2017 - 16:36

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#22 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 26 юни 2017 - 16:43

Леко офтопик, но в същото време, в което електрическата китара "умира", то при пианата се получава обратното - акустичното пиано умира, за сметка на дигиталните, които са в тотален разцвет :) Съвсем наскоро четох едно интервю с Евгени Божанов (за незапознатите, може направо да приемете, че е един от най-добрите класически пианисти), в което той казва, че няма акустично пиано в дома си, а вместо това се упражнява на няколко дигитални пиана, харесва предимствата им и предпочита да свири на тях, вместо на собствения си роял, който е инсталирал в някаква зала под наем на 80м от дома си, където може да свири когато си поиска. Та, дето се вика, ако тоя демон на пианото се готви за класически концерти на дигитални пиана вкъщи, къде сме тръгнали ние, може би?! :D

#23 Heartman

Heartman

Първий Пентатончо

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2385 Мнения:
  • Инструмент:Guitar & Flute

Публикувано 26 юни 2017 - 17:47

Акустичния инстумент и електрическия такъв за мен нямат нищо общо, освен че единия е първоизточникът на другия.Както акустичното пиано така и акустичната китара дават друг звук и усещане от електрическите.

Всичкото хубаво, рокът умирал и това онова.Вярно не всеки ден се чува нещо добро и оригинално, но какво да правят заклетите фенове на рока и блуса(като мен) освен да слушат старите банди и да откриват по някоя нова, която свири по нов начин добре забравени стари неща?!

Не мога да се насоча към нови стилове и мешавици.След класиката и рока, които учат на това че трябва дълги години да се усъвършенства инструмента и гласа, не мога да възприема някакви хора въртящи копчета и купуващи си готови семпли за музиканти.Също така адски дразнещи са всички смесици с разни видове фолклор.Просто е невъобразима еклектика.За мен едното камионче няма нищо общо с другото.И последното най-дразнещо е MTV Rock или разни радиостанции които въртят едни нихилитни младежи, които не са закусвали и едва мяцат на фалцет, напускали са три часа дилей на китарките и барабаниста жули на краша все едно е райд.Адски ми се повръща.Няма нищо стегнато и мъжко в тея сополиви стилове.

Може да съм старомоден, ама така съм възпитан.

ПС - Съливан е от най-младите блусари, наскоро го открих(в клипа страшна мода между другото, дънките като мъже в чорапогащи).

Имаше цяло поколение преди него като Кени Уейн Шепърд, Джон Мейър, Джони Ленг, Дойл Брамхал.Нашумяха доста и Ерик Гейлс и Гари Кларк джуниър.Абе има музиканти стига да има и публика.

Този пост е редактиран от Heartman: 26 юни 2017 - 17:55

''Until you learn to play what you want to hear, you're barking up the wrong tree'' - Billy Gibbons
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace" - Jimi Hendrix

http://www.facebook....om/heartman69  

http://www.soundclou...m/jimistevens 

https://www.youtube....ser/Heartman666

https://www.facebook...123908717642260

https://www.facebook...030908/?fref=ts

https://www.facebook...061506/?fref=ts

#24 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3321 Мнения:

Публикувано 26 юни 2017 - 18:31

Защо ти е да слушаш нова музика? Има толкова много стара от тази, която харесваш :) Скоро слушах някакъв нов албум на ФСБ, издаден е наскоро. Абсолютно в същия стил както едно време, ама нещо не ме грабна. Само мисълта, че в днешно време е направена такава старомодна музика ми действа леко смехотворно. Обаче старите им албуми са супер и никога няма да ми омръзнат. Музиката си е с някакъв контекст и част от чара ѝ идва и с това кога е била написана. Има един тип в Ютюб, който може да пише фуги като тези на Бах, даже има фуги по темата на Нокия и някакви такива, не можеш да ги различиш от Бах :) Но просто е тъпо... пичът със сигурност е вкарал много мисъл и труд, но просто се губи интересното. Нека да оставим "умрялата" музика като такава и да ѝ се наслаждаваме както подобава - със слушане до дупка, вместо да тъпчем на едно място. Въртенето на копчета и семпли от някакви хора не пречат по никакъв начин на това ни изживяване, нали? ;)

Nokia Fugue:

#25 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 26 юни 2017 - 18:35

Аз също ще си взимам ел. пиано. Нямам много време да се уча, това е проблема.

Имам 2 хубави новини и нито една лоша (за поредната гейберащина- 1000 лв знаете, тия новини са си ежедневие).

Аеросмит са се отказали да се разпадат и ще има 50 годишнина.

Щурците направиха, една страхотна 50 годишнина. А пък Аеросмит да нямат...супер  новина!

Още една яка - ARCH ENEMY в София, 21 Септември. (ако не греша)

Един от идолите на Рока, мистър Леми Килмистър, бе казал преди да умре -

Няма да съжалявате и да плачете за мен! Аз моят живот, съм си го изживял, точно по начина,

по който исках! - не слагам кавички, защото цитирам по памет. Сега нека има много рок, после, каквото ще да става.

Гери Никол на 50 годишнината си, сигурно ще пее - Киборга ме бара, по дъртата дупара!

Дреме ми на китарата...

Този пост е редактиран от TONY: 26 юни 2017 - 18:38

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#26 Heartman

Heartman

Първий Пентатончо

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2385 Мнения:
  • Инструмент:Guitar & Flute

Публикувано 26 юни 2017 - 20:20

^^ Албума последния на ФСБ за който говориш има само една хубава песен.

Този който пише в стила на Бах, дори само на майтап да го пише е трябвало да научи всички закони на хармонията,предкласика,барок и стила на Бах за да звучи като създадено от Бах.

За класиката като спомена, най-тъпото е, че музиканти цял живот се усъвършенстват за да свирят неща написани преди няколко века.Никога не импровизират.Винаги свирят каквото им пише на щима.Ето това е голямата разлика от рокенрола,блуса,джаза, където има импровизация и по-голяма свобода.

Не че е лошо да свириш прекрасно Моцарт,Бетовен,Чайковски,Рахманинов, но нищо няма да остане след това.Това е като трибют групите.

Малко хора пишат съвременна класическа музика и тя няма как да звучи като създадена през онези векове, защото не е.

Стара музика има и аз си я слушам с кеф.Кажете нещо ново стойностно с хубав текст и музика писана за слушане, а не за клатене на задници.

Този пост е редактиран от Heartman: 26 юни 2017 - 20:23

''Until you learn to play what you want to hear, you're barking up the wrong tree'' - Billy Gibbons
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace" - Jimi Hendrix

http://www.facebook....om/heartman69  

http://www.soundclou...m/jimistevens 

https://www.youtube....ser/Heartman666

https://www.facebook...123908717642260

https://www.facebook...030908/?fref=ts

https://www.facebook...061506/?fref=ts

#27 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 26 юни 2017 - 21:34

Класиците през последните два века са извратени типове.

Изгубили са връзка с реалността. Не всички, но голяма част.

А тя е, че навремето и Моцарт и Бах и Бетовен и Паганини, са били диви импровизатори.

Да кажем, като Чарли Мингъс, Джанго Рейнхарт, Майлс Дейвис, Чик Къриа и тн съвремени джазмени.

После хората са си умрели, и някакви се опитват да ги копират. Едва ли звучат баш, както са звучали истинските класици.

И класическа музика да правиш, трябва да имаш свой почерк и прочит.

Е, те затова Ренди Роудс и Ингви Малмстийн са едни от баш класиците на 20 век.

Има си и много добри класически музиканти( Найджъл Кенеди постъпва правилно) и в каноните, но разните кълвачи на ноти, не са от тях.( не оспорвам високите технически изпълнителски висоти на кълвачите)

А пък българското извращение е свирене на Джаз, по ноти, като класически музиканти.

Например - оркестърът на Българското радио, свири Ню Орлиънс джаз. Това е извращение.

Няма импровизация, няма Суинг. Музикална смърт. Бе може и да не съм прав, но май съм прав :)

В пъти предпочитам българска етно импровизационна музика. Но пък не съм чул да признават Николай Иванов за голям български музикант. А е голям, МНОГО ГОЛЯМ. Който разбрал, разбрал.

Този пост е редактиран от TONY: 26 юни 2017 - 21:48

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#28 evernas

evernas

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 210 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 27 юни 2017 - 08:03

Офффф,погребахме джаза,после рока,сега пък електрическата китара и те все са си тук и има достатъчно можещи и свирещи.Естественно е в днешно време да има отлив от този инструмент по обясними причини,но я си помислете дали някой от тези стилове или интрументи е изчезнал въобще или не се свири вече на него - т.е. е в "червената музикално-инструментална книга" или е в "гроба" ? Нормално е да има моменти в които няма кой да "запълни дупките",но чак пък да умира ел.китарата.Като басист ровещ се из бас-форумите,мога да ви кажа,че баса също е толкова "умрял" според постовете на много хора,но все изскачат млади талантливи басисти които да ме/ни нахъсват.Китарата има ореол на инструмент за шредене и солиране главно,така че е нормално след като няма много такива герой в днешно време, да има отлив от този инструмент,но всеки трябва да си намери какво го нахъсва,кара да сиври и да се развива,та кажеш ли си ,че интсрумента на който свириш е "умрял",по-добре го окачай на стената и не се мъчи да правиш музика,тогава наистина електрическата и не само тя, ще умре.

Този пост е редактиран от evernas: 27 юни 2017 - 08:06

#29 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10420 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 27 юни 2017 - 08:39

...Също така адски дразнещи са всички смесици с разни видове фолклор...

Принципно съм съгласен. Особено тоя наплив от "симфоник метъл"... супер умряла работа. :whistle:

Но има и добри неща. Примерно Димитър Налбантов. Доста от нещата му имат добавени в някаква степен БГ фолклорни елементи и според мен доста добре му се получава. :yes:

#30 evernas

evernas

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 210 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 27 юни 2017 - 08:56

Ето как "умря" класическата китара например -

Also tagged with one or more of these keywords: Washington Post, guitar

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни