Към съдържанието

Снимка

Why my guitar gently weeps - смъртта на ел. китарата?

Washington Post guitar

• Please log in to reply
88 отговора на тази тема

#1 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 24 юни 2017 - 08:12

Интересна прясна статия от "Washington Post"

http://bit.ly/deathofguitar

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#2 jabs

jabs

Кулинарен Турист

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1595 Мнения:
  • Инструмент:Китара, Поялник, Тирбушон

Публикувано 24 юни 2017 - 12:05

Интересна статия, заслужава си да се прочете.

За мен любопитен беше погледа към финансовите проблеми (и оборота) на трите големи (G, F, PRS)...

Този пост е редактиран от jabs: 24 юни 2017 - 12:06

FRONT.jpg

#3 sa6tiat

sa6tiat

Victim of love; tribute to D. Coverdale. Девиантен урунгел

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4194 Мнения:
  • Инструмент:месершмит&уесън

Публикувано 24 юни 2017 - 13:55

Чак пък умираща...

Da be6e pjala, Agnetke le...
Цитат
Победителят от баража Малеш (Микрево)- Зебра-98 (Курило) срещу Черноморец (Бургас)
Цитат
dimitarl
Коментар #146
Не ми се говори за Лечев... понеже не съм на такива като Лечев на местото...само за информация на тези които не се сещат че прахът на някой се диша когато той е ПРЕД теб а не ЗАД-във всяко отношение)

#4 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:
  • Инструмент:bass

Публикувано 25 юни 2017 - 09:11

Интересна статия. Не бих предричал смърт (това и преди се е случвало), но определено електрическата китара не е това, което беше и вероятно никога повече няма да бъде. За това си има и обективни причини:

Популацията в развитите държави застарява, а голяма част от младежите са от етноси, които са чужди на китарната култура.

Самата китарна музика е в криза. В статията се говори за липса на китарни герои и това наистина е така. Според мен, след Нирвана, няма нищо от този мащаб. Rock'n Roll-ът изглежда вече заминава в историята, а с него и основният инструмент-електрическата китара. В това няма нищо неествествено. Ако се обърнете към историята на музиката, ще видите, че подобни неща са се случвали през 17-18 в. с бароковата музика, когато клавесинът и органът са изместени от пианото и струнните инструменти. Няма нищо вечно, светът се развива. Друг е въпроса дали се развива в желаната от нас посока.

#5 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 25 юни 2017 - 17:23

Слуховете за смъртта на китарата и рокенрола са силно преувеличени.

Всеки си има гледна точка.

От моята - Нирвана(пак са рок ама...)  беше, най гадното, което се случи през 90-те на рока.

Но след като беше ноукаутиран, рока успя да се изправи, нещата са си по местата, поне за сега.

Индустрията не е същата, но това важи и за живота, като цяло.

Някои от старите имена си отидоха, но Ролинг Стоунс са още тук. Края на лятото имат турне.

Айрън Мейдън и Металика продължават да са на върха.

Да кажем, след 10 години и те ще се пенсионират, Аеросмит вече го направиха...

Но има Арч енъми, Бюлетс фор май валънтайн.

Вече не излизат стотици и хиляди китарни герои, както беше през 80-те.

Но големите китаристи са на линия( шредъри и всякакви други).

Напоследък само Бонамаса стана такъв,

НО ЕДВА ЛИ ЩЕ Е ПОСЛЕДНИЯТ.

След като продажбите на носители замряха, сега се разчита на концерти.

всички концертират, публиката няма за всички. Няма компании, които да седят зад групите

и нещата отиват на самиздат. Тоест промени тепърва ще има.

Зависи и дали новите колонизатори ще превземат Европа. Па някой чичко може да им попречи в последният момент и нечии планове да излезнат криви. Така, че мача още не е свирен.

Този пост е редактиран от TONY: 25 юни 2017 - 17:31

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#6 Tehanox

Tehanox

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 54 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 18:24

Докато не ви видя да опънете найлоните хич не сте ми интересни, тея с металните тетива са прикрити гюбеции - те сами си ги горят и трошат и без това  :ph34r:

#7 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 19:57

За съжаление не си прав. Ако се върнеш 25-30 години назад (възрастта ти го позволява, както и моята :)), ще си спомниш, че имаше десетки групи, които правеха световни турнета само на стадиони пред 30 000-50 000 души публика, 5 дни в седмицата за по 2 месеца. Колко са тези групи сега, а колко от тях са нови?  Старите герои са на доизживяване, а нови няма. Дали ти харесва Нирвана или не, няма никакво значение, самият аз не съм им почитател. Това не омаловажава факта, че бяха последното голямо нещо, което се случи в рок-музиката и след него няма нищо от този мащаб.

Разходи се по улиците на европейски град по избор и попитай каквито малдежи срещнеш, кой е Joe Bonamassa. Сещаш се за резултата, което съвсем не значи, че той не е страхотен китарист. Спомни си и последният концерт на стадион, на който си бил и средната възраст на присъстващите. Не брой децата, доведени от родителите си.

Днешните герои са със слушалки и грамофони, които се изявяват пред стотици хиляди, заредени със синтетични наркотици и енергийни напитки младежи. Дали ни харесва или не... това е положението.

#8 kolio_k

kolio_k

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4029 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 20:58

Не мисля, че електрическата китара умира, просто е на път да стане инструмент като всеки друг. Което според мен не е толкова лошо! На инструмента ще свирят хората, които наистина искат да правят музика (независимо каква), защото им харесва, а не Wannabeта и спортисти. 

Николай Карагеоргиев http://nikolaik.ch

#9 Claypool

Claypool

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 107 Мнения:
  • Инструмент:права лопата

Публикувано 25 юни 2017 - 21:06

За съжаление не си прав. Ако се върнеш 25-30 години назад (възрастта ти го позволява, както и моята :)), ще си спомниш, че имаше десетки групи, които правеха световни турнета само на стадиони пред 30 000-50 000 души публика, 5 дни в седмицата за по 2 месеца. Колко са тези групи сега, а колко от тях са нови?  Старите герои са на доизживяване, а нови няма. Дали ти харесва Нирвана или не, няма никакво значение, самият аз не съм им почитател. Това не омаловажава факта, че бяха последното голямо нещо, което се случи в рок-музиката и след него няма нищо от този мащаб.

Разходи се по улиците на европейски град по избор и попитай каквито малдежи срещнеш, кой е Joe Bonamassa. Сещаш се за резултата, което съвсем не значи, че той не е страхотен китарист. Спомни си и последният концерт на стадион, на който си бил и средната възраст на присъстващите. Не брой децата, доведени от родителите си.

Днешните герои са със слушалки и грамофони, които се изявяват пред стотици хиляди, заредени със синтетични наркотици и енергийни напитки младежи. Дали ни харесва или не... това е положението.

Не мисля, че си прав. Китарна музика има в огромни количества. Всеки месец прослушвам тонове рок и смея да те уверя, че е пълно с китарни герои.

Музикалната индустрия е променена заради интернет. Всичко е на един клик разстояние. Едно време музикалните компании контролираха пазара и налагаха модата, а в днешно време не са определящи. Изключително слаби са продажбите на физически носител. Групите се издържат от скапващи турнета и мърч. Не е като едно време да се чака с нетърпение да излезне нов албум на любима група. Публиката е разглезена, защото в нормалните дестинации, може да избираш всяка седмица, дори ден, чий концерт да посетиш.  

Кърт Кобейн, колкото и кофти да разгони фамилията на хард рока и метъла, толкова и впечатляващо явление беше. Не го харесвам, но шапка му свалям, защото от негово време насам, не е имало такова сътресение в рока. Най-хубавото на грънджа беше, че помогна на рок музиката да преоткрие себе си и тогава започна масово кръстосване на стиловете, което възроди китарната музика, пък и не само.

#10 blr

blr

Неспасяем

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2459 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 21:50

Не мисля, че си прав. Китарна музика има в огромни количества.

Не съм казал, че няма, напротив. Сега се записва повече музика от всякога, по чисто технологични причини, но не е там въпроса. Ти, аз, Тони... вероятно стотици хиляди прослушват милиони нови неща, но рокът не е тази движеща сила в обществото на младите, каквато беше. Ето там е разликата отпреди 20-30 години. Рокът беше начин на мислене, начин на поведение, начин на обличане..., начин на живот за огромна част от хората между 15 и 30-годишна възраст и абсолютен хегемон в развлекателната индустрия, НО ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е ЕТАКА.  Факт е, че сега можеш да намериш хиляди банди в интернет, които се изявяват в клубна среда и това е показателно. Рокът постепенно се превръща в бутикова музика, нещо за ценители. Още сме далеч, но и това ще стане след 10-20 години. 

#11 Heartman

Heartman

Първий Пентатончо

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2385 Мнения:
  • Инструмент:Guitar & Flute

Публикувано 25 юни 2017 - 22:06

Интернета е виновен за албумите.За загубите на Ф,Г и ПРС, са си виновни сами с изнасянето на производството с развалянето на качеството, с пускането на бюджетни дъщерни брандове.Освен това вече има много добри марки и лютиери по цял свят.Има също така и доста произведени китари и се продават втора ръка и се оказват по-добре направени от новите.

Наистина влиянието на китарната музика върху младежите не е каквото е било 1950-1990,  но това не значи че инструмента ел.китара е загинал.

Другото лошо на консуматорското общество е че никой няма време да се научи да свири.Виждам десетки обяви на китари почти нови, понеже им изчезнал мерака на собствениците да свирят.

Таланта на хората които правят изкуство вече не се цени толкова и по-малко хора се занимават с него, защото не е доходоносно или ако го правят е само като хоби.

''Until you learn to play what you want to hear, you're barking up the wrong tree'' - Billy Gibbons
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace" - Jimi Hendrix

http://www.facebook....om/heartman69  

http://www.soundclou...m/jimistevens 

https://www.youtube....ser/Heartman666

https://www.facebook...123908717642260

https://www.facebook...030908/?fref=ts

https://www.facebook...061506/?fref=ts

#12 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 22:34

Преди малко гледах RCK, този канал напоследък го заглеждам.

Има и бози, има хубава музика.

Преди малко пускаха newcommers, един млад китарист- певец,

блус рокаджия ми направи впечатление - Quinn Sullivan,

сега виждам в ютюб, че е почнал на 8 години да свири на блус сцената,

Бъди Гай май го е открил. Тоест има млади надежди.

(сега му гледам разни концертни клипчета, определено се кефя, че само с едно парче

надуших бъдеща рок блус звезда)

Относно Нирвана, в началото ги харесвах, после ми писнаха, плюс факта, че заради

Кобейн, метъла и хард рока бяха в клинична смърт през 90-те, е за това, сега не ми е в листата.

Саундгардън и Алис ин чейнс, брит рок, MTV, така си минаха 90-те.

Всеки от Вас казва истини, и като се съберат мненията получаваме общата картина.

Аз си спомням - навремето вземахме Метъл хемъра и по него поръчвахме 30- 40 албума, които бяха оценявани.

Т.е. до казармата, не съм пропуснал нищо значимо.

След това, през 90-те нещата се по-промениха, излезнаха и сд и сд пиратството.

Тогава, вече беше трудно да се следи всичко, което излиза.

Сега е музикално блато и е невъзможно да се следи, какво излиза.

Аз слушам в тюбата. Познати любими неща, но откривам и нови, които съм пропуснал, примерно нови любимци са ми Бал Сагот.

Лоша тенденция е, че някои фенове на рока слушат на плейлисти, някакви избрани парчета. Това не е рокаджийско.

Ако не слашаш един албум в неговата цялост, за мен нищо не слушаш.

Аз съм аудио-методист, слушам албум по албум.

Сутрин един, вечер втори. Ето ти два албума на ден.

Този пост е редактиран от TONY: 25 юни 2017 - 22:36

IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator

#13 Claypool

Claypool

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 107 Мнения:
  • Инструмент:права лопата

Публикувано 25 юни 2017 - 23:03

И аз като теб слушам албум от начало до край. Не мога да прескачам от парче на парче.

От друга страна, относно плейлистите, в Spotify има нещо много интересно. Всеки понеделник има плейлисти като Your Discover Weekly, където се предлагат 50-ина парчета въз основа на това какво си слушал предната седмица, също и Release Radar за нови парчета в стиловете, които слушаш. По този начин открих много яки банди, оттам се запалих и по стоунър и слъдж - 1000mods, Altar of Betelgeuze, Bongripper, Bongzilla, High on Fire, King Bufallo, Mantra Machine, Monolord, Nightstalker, Ortega, Planet of Zeus, Samsara Blues Experiment, Savanah, Valley of the Sun, We Hunt Buffalo и т.н. - страхотна китарна музика. Е, разбира се, също Kyuss, Down и Neurosis, но те се знаят от всички. Та, понякога и прослушването на отделни парчета има своя плюс.

Рокът, като поведение и начин на мислене е изживял своя момент. Всеки стил има своето време. Интересно, какво ще се говори за рок музиката след 50 или 100 години. :headbang:

#14 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8497 Мнения:

Публикувано 25 юни 2017 - 23:06

Оказва се, че Съливан още на 5 годинки е бил китарно продиджи

Не случайно споменах Арч енъми и Бюлетс фор май валънтайн.

И в двете групи има убийствени китаристи, поне към днешна дата,

мисля че тези две банди, ще рулират след 10 години, когато Мейдън и Металика

слезнат от сцената. Може по-рано или по- късно. Но пак ще има арена -рок.

2011- та не харесвах Арч Енъми, най-вече заради бившата им певица, която сега им е мениджър.

С Алиса нещата са на друго измерение. Тя е истински рок фронт уомън, ето заместник на Дикинсън.

Музиката се мени, но пак ще има голями.

Истина е, това, което казват старите музиканти, като Малмстийн и Глен Типтън - добре, че пробивахме навремето...

Но пък Джудас в момента записват нов албум...

Още нещо, много метъл фенове не одобриха предложението на Металика към Лейди Гага.

Мисля, че това е правилно и стратегическо предложение.

Наскоро Антракс отправиха и те предложение към нея.

Искам Метъл Гага...

ПС - през 80те Майк Варни и Шарпнел рекърдс, оказаха силно влияние, на това да ги има днешните китарни звезди. Естествено и преди тях е имало такива (и без Майк) . Мисълта ми е, че нещата са циклични.

И модата на шредърите може да се завърне под някаква нова формула. Както е споменато в клипа, днес има страхотни методологии за обучение онлайн. Но няма нови имена. Обаче не се знае какво предстои..

Този пост е редактиран от TONY: 25 юни 2017 - 23:19

#15 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2134 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 26 юни 2017 - 02:48

Добре е,че талантливи рок момчета като Съливан биват лансирани и "поощрявани" - и така рок музиката ще се прокрадва още няколко десетилетия, но ако академично анализираме неговата песен като музика, не виждам нищо интересно, освен банална блус пентатоника, за която говорихме в една друга тема. А сегашното поколение иска нещо друго, като музика, което въобще няма нищо общо с блус-рок стилът. Питам се - що е то? И се надявам и съм сигурен, че ще бъде за добро!

:greenball:

Доволен съм, че коментарите до тук са интересни, компетентни и не съвсем апокалиптични!

:metalist:  :yahoo: :happy:

Този пост е редактиран от Лими: 26 юни 2017 - 03:06

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

Also tagged with one or more of these keywords: Washington Post, guitar

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни