Jump to content
Българският форум за музиканти

enthusiast

Пращене/шум от китара, въпрос за електрониката

Recommended Posts

​Здравейте,

​Имам един доста досаден проблем и ще съм благодарен, ако ме посъветвате какво да правя. Китарата съм я взимал втора употреба. Модел - Cort G254.
В началото звучеше сравнително добре (имайте предвид, че ми е първата ел.китара, така че е възможно да не съм имал реална преценка), но с времето се появи дразнещ пращящ шум, който се усилва, когато регулирам потенциометъра. Когато потенциометъра е на 0, няма толкова силно пращене, но първата (най-тънката) струна почти не се чува, като започна да го завъртам - пращенето се усилва и на max леко намаля, но пак е нетърпимо. Когато пусна distorsion от усилвателя, също шуми доста.
Има възможност да е и от усилвателя, защото е китайски някакъв (stagg 10W-ов). С регулиране на настройките на усилвателя шуменето нямаля, но така китарата звучи някак глухо.

​Доколкото четох, китарата играе ролята на антена и улавя всякакви паразитни радио сигнали, затова е хубаво да я облицовам с алуминиево фолио отвътре. Това ще го направя, но като я отворих, попаднах на някакви висящи жици.

http://prikachi.com/images.php?images/240/9120240r.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/242/9120242d.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/243/9120243a.jpg

Бих се радвал, ако някой, който е по-навътре с електрониката на китарите, се отзове. Или някой, който е имал подобен проблем.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този черния кабел вероятно е маса.Пращенето може да е от кабела между китарата и кубето.Може да издърпаш врътките и пръснеш контактен спрей.Колкото до екранирането боята върши тази работа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!  Ламби е прав вероятно. Може да е кабел, може и потенциометри да има за смяна. Купи си контактен спрей и ги напръскай, но моят съвет еда не ги пръскаш отпред, а да отвориш отново китарата и да погледнеш внимателно - на самия корпус на потенциометъра има отвор, в който можеш да впръскаш от спрея. Спреят има специална тръбичка, която позволява лесно да извършиш тази операция. След това развърти потенциометъра добре в двете посоки няколко пъти. Все пак, най - добре е ако потенциометъра е доказано проблемен да бъде заменен. Успех!

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да - провери си кабела между китарата и кубето с мултицет като не разчиташ само на това да си свирне зумерчето на уреда а виж и колко ома показва. В идеалния случай трява да е 0 в реалния - около нея. Че зумерите свирят от около 30 - 60 ома нагоре (според уреда). Така се бях подлъгал веднъж и в резултат - слаб сигнал, пращене, шум и др. екстри. При мен леко се въртеше върха на жака.

Успех !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От hegemarth
      Здравейте! Наскоро се сетих за едни струни, които един приятел си беше купил. Попитах го, но той не помни какви са били, защото беше отдавна.
      Та, въпросните струни бяха с оплетка, а не намотка, както обикновените. Решил съм да си взема и аз едни, да ги пробвам, обаче не знам нито какъв модел се водят, нито марка. Ако някой знае и може да ме насочи, ще съм благодарен! :)
    • От wiseppman
      Аз, като всички, се ровя из Нета и разбира се, по въпроса за компресорите видях две противоположни мнения. Ако има примерно 2 компресора, един пич показва някакви графики и твърди, че така звука и състейна се скапва. А от друга страна в менюълите на производителите чета, че повече компресори един след друг подобряват драстично звука. И се чудя на кого да вярвам! Затова се питам, някой има ли опит с такава конфигурация?
    • От OGBiceps
      Здравейте, колеги басисти! Би ми било интересено дали има собственици на Trace Elliot, ако да ми пишете, понеже съм заинтересован да си купя. 
    • От Tehanox
      Какво е метафизика и алхимия? Какво общо могат те да имат с басов, почти клипнат нойз и дигитална кинематография?

Удоволствие е да ви представя моите умения на едно място.
      Центъра не е в звука - нито пък във визуалното. Допира между двете ражда неотделимата цялост на този проект.

Грубиянско-първичен но и галещо-поетичен материал - надявам се има съгласни?
      Всеки детайл е излят и споен изцяло от мен с ревностно старание - от създаването на 3D обектите, текстурите, материалите, частиците, анимацията, движението на камерата, звука - с цел да изчистя и рафинирам виденията и идеите си.

С малко късмет и подкрепа се надявам да продължа. Има ли ги феновете, да отворим Портите? 
    • От lightsome
      Здравейте на всички във форума!

Спешно търся някой да помогне по моя въпрос, вчера докато затягах една от струните на акустичната си китара единия ключ се разкачи буквално , не мога да го завия и оправя ръчно ...
      Много ми е спешно да стане преди края на месеца, търся някой който може да го постави или да се сложи нов евентуално?
      Помогнете с някой контакт или препоръка за град Пловдив моля ви!

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.