Jump to content
Българският форум за музиканти

Тъпан


Recommended Posts

свирите ли на тъпан ? аз имам много голямо желание :band1: каде се се продават тъпани ? (аз съм виждал на роженския фолкорен вестивал да се продават тъпани по 200 кинта ,ма във СФ не съм виждал )

разбрах че на 1ви янури във Банско се правело надсвирване със тъпани , което звучи доста внушително B)

ет ена снимчица и ено филмче :) да стане малко по цветно :greenball:tupan_jpg.jpg

Тъпан Видео

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

хубавите са малко повече от 200, особено от магазин в голям град- да речем 300, 350.

 

тия за 200 не са супер про, малко са компромисни, поне тези които съм виждал по магазини музикални.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

офертата е от някое село :( на съборите , там мисля че са истинските тъпани :) аз дет казах за роженския фестивал там успях на един дедка да му измуфтя тъпана за малко да го разцъкам и супер много се изкефих а пък той разправя момче тоя тъпан е 3 пъти по голем от теве :) на 65 години е тъпана на некое си читалище :)

та си мисля тая година ако успея да отида пак на тоя фест да си потготва пари за тъпан , Катско вика 200 лв за голем град малко :) а то там 200 лв ма ти го продават на сергия във гората хаха а Катско ти твоя от каде го взе :)

 

пс.: дет каза Влад , директно от майстора , това също е много яко може да ти напрай некой корекцийки.

На Стунджи тъпана знам че е конусовиден :metalist:

Редактирано от DummTekKa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моя го взех от човек , който го е взимал от майстор и го е избирал и ми е доста добър тъпана.

 

иначе тоя пиниз на Стунджи питах на 2 места ма никой не се наема да го направи, май хич не е лесно:( примерно 22 и 20 да ти е, иначе е супер идейно:metalist:то на Стунджи тъпана има и корди между другото и допълнителна зона на бойната кожа за по-разнообразен саунд.ама те такъв като неговия дръг не мисля че има, още повече , че ще излезе доста, тъй като е яко къстъм, ако разбира се намериш точния човек да ти го направи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ооо ми не съмнявам се че можеш да намериш някой да ти напрай кат на Стунджи ъпгрейдите хаха щоот тва си е на Стунджи тъпана и той си го знае от малък дет се вика , тея работи мисля секи сам за инструмента си хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При Пепи Славов имаше конусен за 450 мисля........

Но класическия тъпан си е цилиндричен

На въпроса на DummTekKa......по селските събори можеш да намериш автентични тъпани, но те са с овчи кожи и колкото по-студена е околната среда, толкова по-нисък става тона.....демек на студено се охлабват кожите....такъв тъпан се нагрява преди свирене и до края на парчето тона му постепенно пада :(

С пластикови кожи става по-добре, но ефекта на пръчката да е по висок звука, а на кияка по-нисък се постига преди стягане да се поставят 4 "пети" които да подпират кожата на която удряш с кияка и като опънеш въжетата да се опъва повече кожата за пръчката.......в противен случай или пръчката е с нисък звук, или кияка с висок....и го няма типичното "ДУМММ" :)

Редактирано от Rocko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на Стунджи тъпана не му е от детинство , а при Пепи НЯМА конусовиден тъпан:)или поне преди 2 дни нямаше:(, за под 200 тъпани няма има имитации, и я бате Роко моля разясни по-подробно тва с 'петите", че ми стана интерсно, а не го знаех тва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на Стунджи тъпана не му е от детинство

имах в предвит че примерно е свирил на него 5 години и после се е сетил за този ъпгрейд и за тва време той си е опознал инстумента и му е ясно кви промени може да понесе .И едвали секи тъпан може да издържи тези промени , но пък ако сивириш много на него ти след време си измисляш твой си . А тези неща дет расказа Rocko не мога да си ги представа каде кви кви пети слагаш :) не мога визуално си ги представа нещата :) пък и нзм кое е пета хаха

а бтв колко инча е тъана може ли да се сложи кожата на касата :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря на тъпан из нас на дятката на тъпата той бил тъпанар:П навремето.

Rocko малко не сам съгласен с туй за кожите вярно е че при студено време кожата се отпуска и трябва да се нагрява ама баш до края на парчето пак да се е отпуснала не сам съгласен.Поне на тоя тъпан дет дигам гирлотията из блока е така и тои е със естествени кожи и за да се отпусни кожата е нужно малко повечко време. Аз лично съм за естествените кожи по готян е звука.

 

 

 

 

 

П.С. изразявам мнение, не се заяждам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на Стунджи тъпана не му е от детинство , а при Пепи НЯМА конусовиден тъпан:)или поне преди 2 дни нямаше:), за под 200 тъпани няма има имитации, и я бате Роко моля разясни по-подробно тва с 'петите", че ми стана интерсно, а не го знаех тва?

 

Начи......обтягат се въжетата на тъпана, докато ти хареса звука на кияка /ниския тон/....след тва вземаш 4 плочки от шпертплат дебел около 5 мм с размери 20х15мм допираш дългата страна до обръча на кожата и го прикрапваш за дървения цилиндър на тъпана с рапидка или дърводелски винт......и така на още 3 места по цилиндъра през 90 градуса /демек на кръст/.....после си стягаш въжетата докато докараш звука на пръчката....тези дървени петички не позволяват на едната кожа да се обтяга повече от предварителната настройка, щото я подпират, а другата се обтяга колкото пожелаеш ;)

 

БАРНИ, ако свириш навън на студа кожата става на шкембе 5 минути след като си я нагрял :)

Имал съм го тоя проблем нееднократно, щот на тъпан се свири обикновено навън

Редактирано от Rocko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еее, мерси за образованието пич, това беше наистина полезно!

 

а иначе всеки с вкуса си, за мен лично идеалният вариант е естетвена за киек и изкуствена за шибучицата<_<

 

както и точно както си го е направил Стунджи- конусовиден.

 

а иначе зависи от майстора, но по принцип е прието тъпаните да си се правят така че да могат да се слагат изкуствени кожи, демек с точни размери в сантиметри,отговарящи на инчове, демек ДА, принципно можеш да сложиш кожа на каса, макар че има и по-добри избори като специално перкусивни кожи от разни производители, които съответно не стават за каса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.