Jump to content
Българският форум за музиканти

Идеи за 16 омов високочестотен или широколентов говорител


Recommended Posts

Инцидентно закупих един 18 инчов дърт китарен говорител Goodmans Audiom 91, 50W, 15ohm, 55Hz.
Според някакви откъслечни информации в мрежата го дават с чувствителност 96 децибела/ват.метър при 0,6 вата подадена мощност - предполагам реалната чувствителност ще е 98-99 децибела/ват.метър при 1 ват?
Искам да го комбинирам с хартиен високочестотен, пак 15-16 ома и с чувствителност 98-99 децибела/ват.метър при 1 ват, съответно да използвам само кондензатор за разделителен филтър за високочестотния.
Така или иначе трябва да измеря 18-ката, но на слух си отива спокойно до 2-3 килохерца.
Ще правя озвучително тяло за бас китара, с ретро звучене, за комбиниране с лампов усилвател примерно.
В момента 18-ката е в някаква кутия около 90 литра с басрефлекс настроен около 40 херца и беше тествана от музиканти и го харесаха как звучи.
Ако някой знае за подобен високочестотен, който лесно може да бъде намерен и не особено скъп - да сподели.
Може и широколентов да е.
Ако излезе по-евтино, може и 2 широколентови/високочестотни да са, но да се комбинират за 15-16 ома импеданс.
Замислих се например за два последователно свързани Visaton BG 13 P, но май ще дойдат с по-ниска чувствителност... Но пък мога да ги пусна спокойно от 1 килохерц нагоре.
18-ката няма да минава през филтри.

 

 

Намерих един ВВ108 от старото производство, 8 ома обаче, 2 вата.
Без последователен резистор изпъква доста над 18-ката.
С последователно свързан 10 ома резистор пък ми се губи.
В момента е с последователно 5 ома съпротивление(2х10 ома в паралел) и кондензатор 2,2 микрофарада, тип МПТ-96.
 
Ето два записа с микрофон Superlux ECM-999, с и без високочестотния: 
Усилвателя е Pioneer SX-221R, с изравнени на 0 тонкорекции.
Високочестотния и 18 инчовия говорител са свързани на двата различни канала.
В записа без високочестотния съм преместил баланса изцяло към 18 инчовия, друго не е пипано като нива.
 
Звука е от този клип: 
Басист е Георги Георгиев и свири на един мой стар бас.
 
Все още чакам брат ми да се накани да потърси едни Visaton BG13P и ако ги намери да ми ги прати...
За да направя сравнение.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дойдоха два ВВ108 8ома, ама единия се оказа прецакан, другия що-годе за пробите върши работа.
Малко по-нови са от моя, но пак от старото производство.
Сега са два такива последователно, само с кондензатора 2,2 микрофарада.
Доста по-добре е от само с един и последователно съпротивление от 5 ома.
Утре ще направя пак запис, но на някое бясно слап соло на бас китара и в един запис ще направя разликите:
- 18-ката с двата високочестотни;
- само 18-ката;
- само двата високочестотни;
- 18-ката с двата високочестотни плюс двете колонки Панасоник на които слушам за сега.
Ще пробвам и с по-голям кондензатор, че на музика се усеща малко дупка в горните среди.
Брат ми не успя да намери Визатон-ите...
Може да пробвам едни широколентови от компютърна система Криейтив, с по-ниска честота на срез - поне на 1 килохерц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изрових едни хартиени конусни широколентови говорители за автомобил, 16,5см диаметър, 4 ома, по 20-25 вата всеки.

В кутии от МДФ са и само ми стоят, та взех и ги вързах последователно и с един кондензатор 33 микрофарада.

Вече има много по-добри среди и малко високи! 

Определено това е комбинацията за моя 18" говорител - с широколентов/и говорител/и!

Но с по-пъргави говорители...

Ако някой има излишни 13-20см широколентови - да ми пише на лични да се разберем.

Търся нещо подобно на:


Visaton BG13P

Visaton BG17

Visaton BG20

Да са с леки мембрани и 20-30 вата номинална мощност поне.

Ще се ползват от 500-600 херца нагоре.

Да имат и горе-долу добри високи честоти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.