Jump to content
Българският форум за музиканти

Японски усилватели /Guyatone/ размисли и офтопик


Jim-ph

Recommended Posts

 

............. При японци, идеята е била за да докажат, че могат, и за да се поставят на един ранг със Гибсон. При всяка китара старали се да успяват. Там няма гибсонски маркетингов ге-но-цид.

То само като отвориш електрониката и ти е ясно, че не е това идеята. Случвало ми се е да преглеждам освен японска китарна електроника, също така и усилвател и ефекти от златните им години на copy/paste-a.

Старанието е било с максимално малко пари да наподобят външния вид. Доколкото качеството на работа, в повечето случаи, е всъщност доста добро, компонентите са "каквото е имало налично за възможно най-малко пари", като се започне от жиците, потенциометрите (чиито стойности масово са различни, освен от оригиналите - при някои и от собствените им схеми), различни стойности на кондензатори, според наличните в момента и т.н.

 

В крайна сметка - свободен избор на всеки е да си прави избора, но е добре да е донякъде достоверно информиран....

 

 

 

Ако не разбираш - не казвай! Има японска и има японска продукция.

 

Gzh55Rhqm6k.jpg

 

ЕТО е пример Guyatone GA1100 от правилна серия и година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

Ако не разбираш - не казвай! Има японска и има японска продукция.

 

 

 

 

Е аз само донякъде разбирам май по принцип, особено от усилватели  ;)

В снимката, която си пуснал - няма нищо общо с оригиналното изпълнение, като компоненти. Разликите са очевидни. Ще се повторя, че качеството на изработка в повечето случаи е доста добро.

image-2.jpg

 

Както и да е, каквото имах да напиша по темата съм го написал и не мисля да се задълбочавам повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа, взе да става интересно.

 

@Jim, набутваш се между шамарите с Guyatone-а, само това ще отбележа :)

И каква стана тя: ако Гибсън ползват талашит или олекотяват телата, лошо, гадни копелета.

Ако японците го правят, браво, правят го както трябва. :)

Честно казано, след цялата яростна агит кампания ми се отщя да свиря на япончетата.

Дотук от мен.

 

@Ламби, полемиката е за старите "винтидж" японски китари, спрени от производство.

ESP никой не го пипа за момента :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

 

Ако не разбираш - не казвай! Има японска и има японска продукция.

 

 

 

 

Е аз само донякъде разбирам май по принцип, особено от усилватели  ;)

В снимката, която си пуснал - няма нищо общо с оригиналното изпълнение, като компоненти. Разликите са очевидни. Ще се повторя, че качеството на изработка в повечето случаи е доста добро.

image-2.jpg

 

Както и да е, каквото имах да напиша по темата съм го написал и не мисля да се задълбочавам повече.

 

 

 

Я сега покажи как Фендър го правят сега? а? Или да го покажа аз? Я виж

 

xnkeJEO_idc.jpg

 

 

СНОБОВЕ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде се зачудих дали да ти одобря мнението, ама айде нали сме демокрация уж.

 

A искаш ли да видиш как са ги правили по времето на този Guyatone, че да сравняваме ябълки с ябълки?

Дет се вика американското "копие" на японския "оригинал", като включително и Фендър имат доста проблематични елементи, стартирайки от използвания материал на платките, поевтиненото решение на тремолото, та до опасния вход на захранването). Въпреки спестовността на Лео Фендър още от старта на компанията, някак са им са се получили нещата.

IMG_5921_zpsbcae07d5.png

 

Влизаш в спорове, които са абсолютно безсмислени, при наличните факти и арогантното безсилие не ги осмисля. 

И между другото е "сноби"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде се зачудих дали да ти одобря мнението, ама айде нали сме демокрация уж.

 

A искаш ли да видиш как са ги правили по времето на този Guyatone, че да сравняваме ябълки с ябълки?

Дет се вика американското "копие" на японския "оригинал", като включително и Фендър имат доста проблематични елементи, стартирайки от използвания материал на платките, поевтиненото решение на тремолото, та до опасния вход на захранването). Въпреки спестовността на Лео Фендър още от старта на компанията, някак са им са се получили нещата.

...........

 

Влизаш в спорове, които са абсолютно безсмислени, при наличните факти и арогантното безсилие не ги осмисля. 

И между другото е "сноби"...

 

пак не си прав. Гаятон се правили 70ти години. А ти показваш снимка от 1962. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимката е на усилвател '68.

 

Показваме забележително различна снимка от '71-ва, където метода на конструкция все още е същия тип (и да - има различни и подменени компоненти), което беше и идеята още на първия пример, който дадох.

 

maxresdefault.jpg

 

Още една от 1981:

pabvb3qgbmcvq4kplpei.jpg

 

 

Недей да подхващаме точно темата за лампови усилватели, моля. В смисъл на мен винаги ми е много приятно да си говоря и пиша на тази тема, но нямам желание да се "надцаквам".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на всеки винтидж амп така или иначе се прави рекап. А за съвременен фендър се прави рециклиране на всички вътрешности и се сглобява нов усилвател в кутията. Това е разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полемиката не беше за това дали се прави или не, но както и да е.

 

Подмяна в повечето случаи се прави на електролитните кондензатори, при видими и измерими проблеми.

 

Подмяна на другите кондензатори се прави след замервания, при необходимост, както и на останалите елементи.

 

Иначе "винтиджа" отива на кино. 

 

Друг е въпроса, ако идеята на промените е различна - да се постигне определено звучене например, да се коригират проблеми в усилвателя и т.н.

 

 

 

^ аз специално нищо не смятам - има добре направени и звучащи усилватели и с двата типа монтаж. Едните се модифицират, съответно ремонтират по-лесно от другите. При обемния монтаж има възможности за постигане на допълнителни "ефекти" от разположение на жици, компоненти и т.н. и съответно тяхната манипулация в определена желана посока...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винтиджа в негов оригинален вид почти никъде няма, или за такива пари които при никой почти няма. А по факт - граунд суитч задължително трябва да се маха, например. Рекап - неизбежен е. Там вече избираш кондензатори по свой вкус (не казвам "бюджет", защото да пестиш на 15-20 кондензатори 20$ за свой единствен амп е невероятна цигания)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.