Jump to content
Българският форум за музиканти

Струни за класическа китара


jabs

Recommended Posts

Тъй.

Надлежно потърсих подобна тема, не намерих, и да има ще да е вехта.

 

Дойде време да сменям струни за класическа китара.

Ако някой иска да влезе в детайли, китарата е Tiepolo SP, дървесина (масив) - горен капак смърч, тяло и царги палисандър, 

гриф кедър с фингърборд абанос (свободен превод от немски, който не ми е силен език  :) ).

 

front.jpg

 

Четох, рових и стигнах до следните лаишки изводи:

 

- добре е струните да са normal tension, щото high tension-а много напъват самата конструкция и са по-трудни за свирене;

- от марките по света и особено у нас, повечето похвали се сипят за D'Addario / Savarez / Hannabach. Последните много ги хвалят, виждам че ги има

в магазина до Консерваторията. Цената не ми хареса особено. Savarez не открих в София. В повечето онлайн сбирки на класически китаристи се препоръчват

D'Addario Pro-Arte, така че след малко кумене днес си взех следните два комплекта за проба --->

 

IMG_6465.jpg

 

- silver спрямо 80/20 brass - твърдят че първите са с по-топло звучене;

- като дърт фен на Ernie Ball, чета ласкави думи за Ernesto Palla и особено за Earthwood модела. Някакви впечатления?

 

Изобщо, всякакви разсъждения по горното в частност, и по темата "струни за класическа китара" - т.е. предпочитания, къде се продават и т.н.

ще са ми от полза, пък и надявам се и на друг да му светнат някоя лампа :)

 

Тенкю !

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусто и аз го мислех това Тиеполо :)...

Аз съм имал 3-4 комплекта Саварез, и никой не ми хареса. Ханабаха-а обаче е друга работа. Ако няма да я ползваш за класика само, Ханабах имат едни фламенко модели струни, който наистина добавят малко повече високи и атака, на мен ми звучат добре така, ама всеки си има вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе интересното Пламене е че сега като чета Тиеполото идва със Саварез, а първите й струни (ако наистина са били Саварез) бяха много хубави.

За класика няма да я ползвам. Кой е фламенко модела на Ханабах, помниш ли?

От Ърниболовете впечатление имаш,ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По мои наблюдения, след 1 седмица свирене всичките звучат зле. D'Addario EJ25B black nylon , D'Addario EJ44 Pro-Arte , LaBella 820 red nylon - тук съм все с чисто нови струни (hard tension) и не мога да ти кажа дали изобщо се усеща някаква съществена разлика. След няколко дни свирене пада покритието на басите и китарата вече звучи като кашон. Просто на класическите/фламенко китари им трябват "пресни" струни винаги за да извадят звук. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ърнибол не съм слагал , определено си трябват свежи струни , прав е трендкилър.

Иначе Ханабаха беше това http://www.hannabach.com/index.php/en/strings/98-827-flamenco-classic

Мисля че ги има до консерваторията.

 

Аз обаче по отношение на фламенкото млъквам, не ми стигна време и усилия да се закача за този стил , иначе псевдофламенко ликове въртим

П.С . А зад мен стена от Мартин-и :) - е така го разбирам аз туризма, вие си одете по забележителностите , мен ме оставете в някое сгодно местенце дето дават да им пипам китарите...:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оффтопик: Годин-ите са много интересни китари, обаче не знам какво им е, явно много зависи от усилвателя и еквилайзера, защото съм пипал бая - и това е точно втория който ми харесва :).

Виж, ти, вече си пипаш фламенкото, личи си..някой ден ще седна и аз и ще цъкам булерии до несвяст :)/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Лими, къде ги продават?

Пламене, вярно много здраво пипаш, което не е изненада всъщност за всеки който ти следи свиренето :) :)

Апропо, къде изчезна видео файла с Година, вече не е достъпен?

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синият Augustine са супер!Миналата седмица взех едни D'Addario Pro Arte , малко по скъпи ,около 22 лв.За съжаление не си спомням модела.С два броя трета струна,освен стандартната и една която е от някакъв друг материал с малко по чаен цвят.Супер звучат с много плавно темброво преминаване от трета към четвърта струна.Сложих ги на фламенко Yamaha.Не мога да ги препоръчам,тъй като не си спомтям модела :)Супер са!На тях пишеше ,че имат "break in period" oт няколко часа и задържат "presence" по дълго.Ако това е някакъв ориентир за модела :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дадариото и двата комплекта са точно като описанието ти.

Изумях като видях седмата струна (второто G), известно време мислих че са объркали нещо

докато не видях разликата в дебелините и цвета... засега съм доволен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.