Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на лампов усилвател за китара с 6п6с, 6ж8, 6ц5с, с малко помощ.


Recommended Posts

Третият ми лампов усилвател е в проект.

Бих бил благодарен за съвети и помощ от страна на по-опитните и компетентни съфорумници.

 

Схемата е по Fender Champ 5C1 с руски лампи, от този сайт


 

самата схемаamp203-1.png

 


 

Повторих същата схема с две изключения:

 

Изправих напрежението за отоплението на  двете лампи с грец,

Не успях да намеря 8 микрофарада кондензатори и поставих 10 микрофарада, което не знам дали ще 

бъде проблем?

 

Мрежовият траф е някакъв немски, най-вероятно от някакво радио.Има необходимите намотки и 

средни точки за кенотрон.

 

Изходният траф - остана наличен само един от някакъв лампов телевизор ОРИОН, та въпроса ми е 

дали ще е подходящ за крайната лампа 6п6с.

Данните които имам за него не са много, първичната 480 ома, вторична 4 ома, при подаване на 220 волта на вторичната дава 22 волта. Работил е в телевизор Орион, с крайна лампа PL82 ? 


 

 

Малко снимки от заготовките.

Шасито е от старо видео, а "купето" :)  от стар ферорезонансен стабилизатор за телевизори.

 

037871558.jpg?r=0

037871556.jpg?r=0

037871556.jpg?r=0037871555.jpg?r=0

037871542.jpg?r=0

037871543.jpg?r=0

037871541.jpg?r=0

037871545.jpg?r=0

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.soemtron.org/downloads/disposals/pl82.pdf

http://www.magictubes.ru/sprav/pdf/6p6s.pdf

http://www.hammondmfg.com/pdf/5c007.pdf

По данните от горният файл препоръчвания аноден товар(първичната на изходния траф) трябва да е 5Килоома.При замяна на кенотрон със диоден грец плюс RC филтрираща група изправеното напрежение е 1,4 пъти по-високо от изходното променливо напрежение на захранващия трансформатор при празен ход.Има отношение за ненадвишаване на пределно допустимото анодно напрежение.Тока респективно спада със 0,62 пъти изходния.Изходния траф е за друга лампа.Може да ползваш  траф от стар руски телевизор(Електрон,Спектър,Темп и т.н.) например ТВ 3-1-9 или ТВ 2Ш-2.Успех

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още една идея, но с повишена трудност за мен,

ще ми се да вградя този Alembic преамп в шасито на усилвателя, но не зная ще може ли да се захрани от същия кенотрон, проблем ли ще е за кенотрона този  22 микрофарада/350 V кондензатор в схемата на преампа?

AlembicF2B_SCH.gif

 

 

 

тук има по различен вариант ,без този кондензатор

 

alembpre.gif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем за кенотрона от този кондензатор. Важният е първия във веригата, който ако не бъркам е 8 uF. Не са ми познати тези лампи, освен крайните.

В спецификацията на самия кенотрон би трябвало да пише каква е максималната стойност на кондензатора.

Идеята на този кондензатор е филтриране, разбира се, на захранването.

Също така надявам се, си наясно, че с добавянето на този предусилвател - Чампа от драйв бокс, става на дисторшън бокс :)

И без това няма особено много чист звук в него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 "Чампа от драв бокс, става на дисторшън бокс"  - така си е...  6Ж8 работи с 0V преднапрежение на първа решетка в тази схема - или трябва да се промени режима на 6Ж8 или да се махне от схемата, ако усилването на втория триод /този след тонкоректора/ е достатъчно за да разклати 6П6С.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Усилвателят просвири от първия път,но този преамп Алембик,свирна,но бруми и шуми,върти ме трети ден вече и не знам какво да пробвам още, 

разкачих първия триод, тонкоректора и втория триод,прекарах сигнала поотделно през първи и втори триод,брумът  се появява на изхода на втория триод,увеличавах кондензатора,лампи сменях,филтрирах и отоплението,захранвах с външно лабораторно захранване все тая,упорито бръмчи и бръмчи,особено като се усили гейна,чудя се вече да не е сбъркана самата схема...?

Редактирано от angelko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно шума може да намалиш кондензаторите на катодната група със по-ниска стойност(например 1микрофарад).Даже на първото стъпало може да няма кондензатор.Всъщност защо не го преместиш този тонкоректор след второто стъпало.И под вграждане имаш предвид усилвателя със една предусилвателна лампа плюс преампа ,така ли?

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай екранирани кабели (централен проводник+оплетка) при преампа между 1М потенциометъра и второто стъпало като оплетката се свързва към масата.И при схемата на Чамп-а също.Дължината на проводниците трябва да е минимална.Захранващите проводници трябва да са по далеч от сигналните.Отоплителните проводници се усукват взаимно.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мястото на тонкоректора е по скоро между 6Ж8 и 6П6С и то не в този му вид. Можеш да процедираш по следния начин - подаваш на входа на усилвателя сигнал с честота 1000Hz и напрежение да речем 100mV и мериш сигнала на изхода на С3 /от първата схема/. Получаваш примерно 6V. Първия триод използваш за катоден повторител и след него слагаш тонкоректора. Мериш напрежението след тонкоректора /при средно положение на потенциометрите/. Да кажем че получиш примерно 2V. С втория триод правиш стъпало, което да усилва 3 пъти, та да си дойдеш пак на шестте волта... Ако искаш сложи си ключе да прескачаш тонкоректора. Ако не можеш да си конструираш схемата, мога да ти драсна примерна схема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отказах се от Алембик преамп, в движение навързах и импровизирах нещо такова, поправете ме ако има големи грешки и пропуски. Този свири, почти вече не бруми но има шум, тих ромолене,докато загреят лампите също по - силно препуква. 

037889558-big.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да импровизираш по добре попрочети малко... но от учебниците, не от форумите... Нещо ми убягва смисъла от такъв преамп, дори да е направен без грешките в него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.