Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на лампов усилвател за китара с 6п6с, 6ж8, 6ц5с, с малко помощ.


Recommended Posts

Махни от схемата входния кондензатор(100nF) , 10К резистора между стъпалата и 1М изходен резистор.

Кондензатора 1nF промени на 22nF/630V ,100nF на изхода също. Потенциометъра на 500КА логаритмичен.

Може да ползваш схемите от този сайт.Всичките са тествани и работят.

http://www.ax84.com/corepreamps.html

http://www.ax84.com/corepoweramps.html

http://www.ax84.com/corecabinets.html

http://www.ax84.com/classicprojects.html

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Днес ми остана време и налепих на пробната платка схемата на Чампа от първия пост. Определено не ми хареса като звук, въпреки че 6Ж8 е доста добре звучащ пентод. Промених режима на 6Ж8 и усилвателчето си свирна доста добре. След това сложих след 6Ж8 един тонкоректор / като ще е Чамп да е с фендерски коректор /, с прилежащите му катоден повторител и усилвателно стъпало. Използвах 6Н8С. 6Н1П е по добър вариант за катоден повторител заради два пъти по голямата стръмност в сравнение с 6Н8С, но в този усилвател с октални лампи от по старото поколение, 6Н8С си е баш на мястото. На схемата съм написал анодните и решетъчните напрежения, както и катодните токове, ако някой реши да повтори схемата да може да се ориентира. От R7 се настройва еднаква сила на звука при включен и изключен тонкоректор - с един 50к потенциометър и 75к резистор между него и маса - после мерите и заменяте с резистор. По принцип можеше да се спести някой друг кондензатор и резистор, но колегата искаше хем да има тонкоректор, хем да може и да го прескача... Ако му се занимава, може да си поиграе със стойностите на резистора и кондензаторите на тонкоректора и да си го нагласи по негов вкус -"Tone Stack Calculator" е полезна програмка и помага при такива заигравки.

 

Прахосах половин ден да се занимавам с това усилвателче и накрая ми хареса как звучи, ще
взема да му скова една коруба с един осеминчов говорител, за свирене в къщи си е екстра. И
без това имам една самотна бройка 6V6GT.

 

9081935M.jpg9081934C.jpg

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Тук съм, чета всичко, но не остава време напоследък. :)

Схемата на усилвателя и преампа достигна до следния вид:

 

 

9082097K.jpg

 

Качвам едно работно видео.

Чистият канал и канал с преамп се превключва с ключ.

В началото преампът беше мноого по-силен, поставих един резистор 3 М, но все още е много по-силен.

На видеото ще видите демонстрация.

Потенциометърт на преампа е много чувствителен и започва да свисти и свири при усилване докрай.

Също и при чист канал, при изключен преам от ключа,при усилване на потенциометъра му, се чува свистене.

 


Редактирано от angelko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6V6GT и 6П6С свирят доста различно... Пробвах и 6П1П /новален аналог на 6П6С/ - нелош звук, но по слабичка от окталните си сестри....

Извинявам се на колегата за спама.

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Привет!
Усилвателят, който започнах е вече готов.Благодаря на всички,които помогнаха със съвети и части.
Прилагам малко снимки, а скоро ще опитам и семпли от звученето.

038047143.jpg?r=0038047350.jpg?r=0038047351.jpg?r=0038047352.jpg?r=0038047353.jpg?r=0038047354.jpg?r=0038047358.jpg?r=0038047360.jpg?r=0038047361.jpg?r=0038047362.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво.Страхотен е станал ампа.Страхотна визия.Аз за момента не мога да постигна такава визия и завършен ,фабричен вид.В момента изработвам един амп и ще е страхотно ако споделиш как постигна такъв завършен вид.Все едно туко-що е слязъл от конвейера.Супер.Чакаме семпли мен. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, определено ми харесва,но право да си кажа, въпреки,че съм учител по китара,нямам много непосредствен опит от лампови усилватели, свирил съм с какви ли не бръмчалки въпреки това де, също и софтуерни приложения.Имам едно Пиви комбо, но не е лампово.
Звучи стегнато,експериментирам с различни лампи, предусилвателя слушах със ЕСС 81,6Н2П, ECC83, най добре звучи с последната. 6П6С утре ще опитам да заменя и чуя с 6П3С, а занапред и 6V6 и 6L6.
 

Друг проблем засега,че нямам читав кабинет и го включвам към разни хайфи колони, а не ми се разглобява Пивито.
Та и кабинет започнах, друг въпрос е сега какъв говорител да е, 12 ка ще е определено.

Едно Peavey ValveKing 12” 16 Ohm се продава - 
CIARE, made in Italy, 80 wats.8 ohms. -
Jensen P12r Alnico - китарен говорител - 
Celestion G8d-25 - но е 8 инча -

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За оптимални резултати говорителят трябва да е 12" и то скъп. Играе огромно значение за крайния резултат, доста пъти съм препоръчвал на приятели ъпгрейд на посредствен говорител от евтино комбо с приличен такъв и резултатът винаги е бил повече от добър. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

+за 12 инча

CIARE не става за целта.

 

Скъпия говорител, най добре да пробваш и да намериш твоя звук. Като не може да пробваш... какъвто вземеш.

Изходния траф може ли да работи на 4 ома?

 

Ако се занимаваш с такива неща, не е лошо да си направиш един кабинет 12'' и да ти се намира наоколо един тестов говорител:

http://ziton-electronics.com/produkt/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-sw7112-4om-150w/

Това е мидбас до 5к, не е широколентов.

А може и по-хубави от този :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай някой готов със със сходна мощност и параметри за да си наясно дали си на прав път.Би било глупаво да инвестираш пари и китайското да е по добро и с гаранция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.