Jump to content
Българският форум за музиканти

Конвертиране на Drum Maps (Cubase)


jabs

Recommended Posts

Колеги, почти съм сигурен че каузата е загубена и все пак:

Има ли някакъв сравнително лесен начин за проиграване на един MIDI дръм трак, направен

примерно на Addictive Drums през Steven Slate drums да речем.

 

Ясни са следните варианти:

 

1) самият нов "хост", в случая SSD, да има вграден конвертор;

2) пробвах и външна VST програмка, Toontrack EZ Player Pro, която се справи сносно,

но само в посока експорт на тракове правени на EZ продукти към друг "хост";

3) местене на инструменти на ръка;

 

Питам за някакво универсално решение... ако има изобщо такова.

И до Midi Mapper стигнах, но не ми се пишат скриптове...

 

Защо се боря с тоя казус:

Непрекъснато излиза нещо ново. Моментния ми фаворит бяха AD.

Тази седмица открих новите Simon Phillips Drums на Steinberg,

които са просто умопомрачителни.

 

Искам да ги пробвам на вече "наредени" с други програми тракове, но не

ми се изпада в цъкане или програмиране :)

 

Тенкю за съвети.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази статия може да ти е полезна донякъде (ако не си я видял вече)

http://www.soundonsound.com/techniques/using-cubase-drum-maps

 

Няма вариант обаче, в който да пропуснеш първоначалния сетъп на картите за отделните банки/инструменти. SSD и Addictive Drums (и не само) поддържат вътрешно мапване и имат готови preset-и за най-големите софтуерни конкуренти.

 

Но винаги най-добрия вариант при програмиране на барабани от всякакъв тип е да се стремиш да са GM тип, защото това е което 95% от софтуерите приемат без никакъв проблем. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в общия случай, SSD, AD май и EZ имат вградени конвертори. Но в кюбейзкия Groove Agent не открих...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е, че самия Cubase (както може би всички нормални DAW софтуери) си има собствен map convertor, който може да се настрои за всякакъв вход -> всякакъв софтуер. Реално първоначалния сетъп за дадена карта би отнел половин час, но е много лесно използваем между различни проекти + с много малко корекции може да се използва и за други софтуери с подобни карти. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъх.

Това съм го пропуснал...

Можеш ли да ми пратиш някакъв линк (обучение, видео, статия...)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линка от soundonsound по-горе или този https://music.tutsplus.com/tutorials/the-drum-maps-in-cubase--cms-23108 мисля обясняват доста прилично нещата (ако не - търсене за Cubase Drum Map връща доста резултати с видеа, други форуми ..). Но ще трябва да го почовъркаш известно време преди да му свикнеш напълно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А! Разбрах какво имаш предвид.

Качил съм доста .drm файлове. Ясно ми е каква е заигравката с дръм мапинга.

Може би тръгнах от частното към общото.

В конкретния случай исках да проиграя МИДИ барабанен трак, с ползвани библиотеки от AD, през новия Simon Phillips Studio Drums.

Само че не хващам какъв точно е мап-а на Groove Agent SE4 (през който минава SPSD), а и си мисля че SP работи с някакъв изчанчен мап, който

не ми се вади чинел по чинел. Не е GM със сигурност.

Май ще се предам. Не ми се занимава...

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да има чалъм, преди бая време си бях играл и може да се направи. Но е играчка, супер автоматично няма как да стане.

 

Самият Кюбейс имаше възможност, някакъв дръм мап. Софтуерите пък имат документация коя кофа/ламарина на коя МИДИ нота отговаря. Ако си ги наредиш може да стане. Има и потребителски такива файлчета за определени софтуери, обикновено конвертиране от GM. Примерно GM-to-AD мапинг. Пускаш си МИДИ дръм трака, който е с ноти в GM стандарт, зареждаш AD плъгина и цъкаш на тоя мап GM-to-AD. И трябва почти на 100% да свири ОК. След това зареждаш другия плъгин (примерно EZ), зареждаш мап GM-to-EZ и пак трябва да свири доста близо. Или може би стада на няколко трака да ги наредиш. Разбира се няма да използва съвсем на 100% възможностите на семплерите, тъй като някои имат примерно 6-7 ноти само за хай-хет или барабанче, за различни типове удари. Но главния "цвят" ще се усети.

 

Правил съм го преди 10+ години, така че пиша по спомен и не мога да помогна по в детайли. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Midi Mapper-a го прави това, но са му много бедни библиотеките, 7-8 са само и както

си писал основно от GM към нещо си.

Обаче като се забуташ в детайли, не става работата. Саймън Филипс примерно

си е записвал неговия кит, който има десетина тарамбуки и хайде гони Михаля да го конвертираш

това. Според мен, на каквото си писал, това ползваш и за звуково семплиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.