Jump to content
Българският форум за музиканти

sixfeetunder

Проблем си нова китара

Recommended Posts

Привет колеги. Преди година си купих нова китара среден клас cort evl k4 с плаващо тремоло. Поради многото ангажименти нямах време да свиря кой знае колко и бях я закърпил що годе ..но преди седмица реших да я стегна в действие. Проблемът е следният- след 15-та позиция струните са заглушени мисля,че този проблем се нарича- мъртви ноти( ако не се лъжа) и се дължи на тръст роуда, преди да получа този проблем имах ядове с първите позиции на 1,2 и 3 струна и поради тази причина леко го разхлабих, но сега всичко след 15-та позиция е заглушено при 6,5,4 струна при останали след 19-та.За информацията ползвам струни 10-48 и свиря предимно в ре(D) стандарт. Само да уточня,че  не съм професионален китарист и не съм толкова компетентен в сферата на китарите с плаващо тремоло.  П.С.: не мога да я занеса на лютиер, защото не съм България.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети как се настройва тремолото - трябва да е хоризонтално спрямо тялото, не да му стърчи дупето във въздуха (прекалено хлабави пружини) или да е натиснато към тялото (прекалено натегнати пружини).

Също прочети как се мери и регулира екшъна. И как се мери и регулира тръс рода. Едва когато направи всичко това може да гледаш за неравни прагчета или нещо друго дефектно.

Принципно е добре да се оправи и интонацията, но тя не влияе на горните неща.

Всичко това се прави с размера струни и строя, в който смяташ да използваш китарата. По възможност с нови струни, а не двугодишни например (интонацията поне).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно тремоло доста стърчеше преди да я подхвана да я настроя, за това пружините ги отхлабих и затегнах болтовете на тремоло, за да  го направя паралелно. Интонацията мисля, че съм я настроил правилно. picture.gif

Редактирано от sixfeetunder

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ако разбрах правилно, във високите позиции, след 15-то прагче, имаш проблеми. Това би трябвало да се оправи с настройка на бриджа (тремолото), височина, ъгъл спрямо тялото...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Занеси я да ти я настрои някой като хората. Не си играй с truss rod-a, ако не знаеш какво правиш, за да не станат проблемите непоправими.

Редактирано от ThrasherDge

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ако разбрах правилно, във високите позиции, след 15-то прагче, имаш проблеми. Това би трябвало да се оправи с настройка на бриджа (тремолото), височина, ъгъл спрямо тялото...

Ако го вдигна може и да помогне, но там е работата че няма да стои паралелно. Едвам го наместих да легне, беше вдигнато от страната на интонациите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В горния коментар съм поставил линк със снимки на китарата ми.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо нагласяш височината при stud-овете, така че екшъна да е удобен без да има фрет бъз, после си играеш с пружините, за да застане флойда хоризонтално (в твоя случай ги отпускаш). Не е желателно да въртиш и променяш височината под напрежение, прецакват се ножовете.

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Настройваш си на височина тремолото. После, с двата болта от зад, при пружините, отпускаш или натягаш. Като ги натягаш, тремолото ще се прибере към тялото. Като отпускаш, ще изскочи навън. И след всяка промяна на ъгъла, настройваш пак китарата, за да си го дръпнат и струните.

Няколко пъти ще трябва да го повториш. Просто трябва да го балансираш, между струните и пружините. Не става за 1-2 минути.

И после ако някога искаш да промениш настройката на китарата, пак трябва да извършваш тази процедура.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно тремоло доста стърчеше преди да я подхвана да я настроя, за това пружините ги отхлабих и затегнах болтовете на тремоло, за да  го направя паралелно...

Не знам как са подредени хронологично горния пост и снимките, но това, което се вижда, не е хоризонтален бридж. ;)

Трябва основата на бриджа да е успоредна на тялото. Нещо като тук:

Kgwv3.png

На твоята снимка е нещо като на долната схема най-долния вариант:

1200px-Floyd_Rose.svg.png

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът ти е следният:тръс рода ти е прекалено разхлабен и моста ти е прекалено ниско.
1401699951TrussRod_Diagram.jpg

Положение 1. е твоят случай.При това положение на ниските и средни прагове нямаш бъз,защото грифа ти е така огънат.Не бих се учудил,ако дори са ти прекалено високо струните(на ниските прагове).Мисля,че на една от снимите това се вижда.Към края на грифа грифа ти става паралелен на струните и за това всички тонове "умират".Това което трябва да се направи е да се натегне грифа(надясно,ако гледаш към болта),и да се вдигне горе моста от пивотите.

Редактирано от ZLE

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От hegemarth
      Здравейте! Наскоро се сетих за едни струни, които един приятел си беше купил. Попитах го, но той не помни какви са били, защото беше отдавна.
      Та, въпросните струни бяха с оплетка, а не намотка, както обикновените. Решил съм да си взема и аз едни, да ги пробвам, обаче не знам нито какъв модел се водят, нито марка. Ако някой знае и може да ме насочи, ще съм благодарен! :)
    • От wiseppman
      Аз, като всички, се ровя из Нета и разбира се, по въпроса за компресорите видях две противоположни мнения. Ако има примерно 2 компресора, един пич показва някакви графики и твърди, че така звука и състейна се скапва. А от друга страна в менюълите на производителите чета, че повече компресори един след друг подобряват драстично звука. И се чудя на кого да вярвам! Затова се питам, някой има ли опит с такава конфигурация?
    • От lightsome
      Здравейте на всички във форума!

Спешно търся някой да помогне по моя въпрос, вчера докато затягах една от струните на акустичната си китара единия ключ се разкачи буквално , не мога да го завия и оправя ръчно ...
      Много ми е спешно да стане преди края на месеца, търся някой който може да го постави или да се сложи нов евентуално?
      Помогнете с някой контакт или препоръка за град Пловдив моля ви!
    • От viki_kitara
      Заповядайте на нашия китарен фестивал в гр. Силистра!
      Разгледайте сайта ни! 
      Гости ще бъдат Иван Лечев, Цветан Недялков, Веселин Койчев, Боян Дойчев, Николай Михайлов.
      Освен 4 концерта за 3 вечери, ще се проведат и 2 конкурса за електрическа и класическа китара!

http://dunavski-struni.com/bg/

Фестивал на китарата “Дунавски струни“ Силистра 2018 ще се проведе от 22-ри до 25-ти юни 2018 г. Организатори на събитието са Сдружение “Дунавски струни“ и Община Силистра.
      Фестивалът включва четири концерта, конкурс в две категории разделени на възрастови групи и майсторски класове.

• От nebrezniq
      Предлагам уроци по китара по домовете. Цена по договаряне.

http://grigorkaraivanoff.wixsite.com/gkcv/page2

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.