Към съдържанието

Снимка

Коя е книгата за музика, която е най-важна за вас?

• Please log in to reply
11 отговора на тази тема

#1 разбойник

разбойник

отзвучител

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2336 Мнения:
  • Инструмент:бас китара

Публикувано 20 февруари 2017 - 12:57

В последните седмици няколко пъти ми се случва да препоръчвам на приятели-музиканти книгата "Understanding Audio" от Daniel Thompson и след замисляне установих, че това една от най-полезните книги свързани с музика, които съм чел.

На достъпен език са обяснени всички основни технически детайли, които един музикант трябва да знае - организация на студио, нива, съпротивление, акустика, цифров и аналогов звук, D/A и D/A конвертиране, MIDI и т.н. Всяка една от застъпените теми е много по-широка, но базовите познания са събрани тук ясно и сбито и са обяснени с подходящ език. 

Дали и за вас има конкретна книга, която се откроява с полезността си и/или с въздействието, което е имала върху музикалните ви познания и развитие?

www.nemoband.com

NEMO on Soundcloud

#2 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6716 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 20 февруари 2017 - 14:47

Аз се колебая между три:

The Music Producer's Handbook

Zen and the Art of Mixing

Dance Music Manual: Tools, Toys, and Techniques

Като ако трябва да посоча само една ще е първата. Мисля, че там е сбито всичко, което един човек създаващ музика ( продуцент ) трябва да знае. От идеята за парчето - до мастерирането. Всички етапи и стъпки дадени са насоки, трикове, съвети, подводни камъни и т.н. Не претендира за изчерпателност във всички от областите но надявам се няма и нормален човек, който да очаква да научи всичко от една книга.

А който смята, че думата "продуцент" означава "човек, който дава пари на музикантите" трябва непременно да я прочете!!!

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#3 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3295 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 20 февруари 2017 - 15:15

Като дете редовно четях "120 бележити композитори" :) Това е книгата за музика, която е дала най-голямо отражение за мен лично. Когато се занимавах с джаз, най-силно ми повлия "Практический курс джазовой импровизации" на Игорь Бриль, която ми отвори очите за принципите на джазовата хармония, а по-късно "The Jazz Theory Book" на Mark Levine, която ме светна на мелодичния минор и произтичащите от него акордово-ладови връзки, както и някои други ладове и изобщо трикове, следващи подобни принципи.

#4 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 823 Мнения:
  • Инструмент:kitara

Публикувано 21 февруари 2017 - 21:26

Първата книга с която изживях челен удар с джаз вече беше книгата за импровизация на Ачо Везнев  ( а сега видях че  и преди десет години съм я препоръчал). Още твърдя че това че това е най несистематичния материал които ми е попадал :), обаче е заредена с толкова любов към джаза , че не може да я отминеш.

А 120 Бележити композитори съм чел много точно като дете, заедно с АБВ на Попмузиката :)..

#5 garcho

garcho

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 87 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 21 февруари 2017 - 23:02

Паганини. Дяволският танц :cheers: 

#6 TONY

TONY

Metal Messiah

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 8456 Мнения:
  • Инструмент:китара, бас

Публикувано 21 февруари 2017 - 23:04

Уф, тези наръчници как да станем по-добри, как може да са Ви вдъхновение....

Че са полезни, добре.

Преди доста години, ме бе вдъхновила "Дяволският танц" - библиографичен роман за Паганини, естествено не станах бг Малмстийн, даже по-добре.

По-скорошен период, сега правя справка директно от книгата 2010-та.

Спомням си, че книжарница Еди коя си, за да няма реклама, в хотел София бяха направили направили

среща с автора, Рудолф Шенкер ( и Ларс Ламенд, който е обработил спомените на музиканта).

Книгата ми е разписана от Рудолф, а пък Майкъл сме си писали във фейса.

Рудолф може да не е голяма работа като китарист, особено в сравнение с брат си, със сигурност не е и прав

да го прецаква. Но пък си има своите положителни качества. Като ритъм китарист, сонграйтър, ръководител на група,

като човек който е взел съдбата си в собстените си ръце и посреща ураганите с лице, образно казано.

Прочитането на книгата - Rock your life, e  силно зареждащо с позитивизъм и желание да се бориш, за да успееш.

Каквито и други книги да съм чел, дори за по-любими банди, като Мейдън и Металика, не стъпват на малкият пръст, може би защото тук музиканта говори в първо лице единствено число.

Книгата за Металика беше разочарование, някакъв краен фен, беше написал нещо, като похвални слова за групата и бе пресолил манджата... така не се пише.

Разликата от 2 секунди с поста на Гарчо, показва че не съм преписвал от него!

Ето, тази книга, Даволският танц , значи не само мен е впечатлила. Е, сега съм сигурен, че ще се разтърсите за нея.

Този пост е редактиран от TONY: 21 февруари 2017 - 23:11

Човек не открива музиката, а открива себе си в музиката. А.Вайсенберг
РОДЕНИЯТ ДА ПЪЛЗИ, НЯМА КАК ДА ПОЛЕТИ!!!
IRON MAIDEN ,METALLICA,Judas Priest, Manowar, Deep purple,Mercyfull Fate,King Diamond, Whitesnake,Tarja, Kamelot, Angra ,Slayer,Satch,YJM,Tony MacAlpine,GaryMoore,Thin Lizzy,Ac/Dc,Rainbow, Cacophony,EVH,Aerosmith,Extreme,Scorpions,SymphonyX,Annihilator
Stop stealing and committing fraud, the Government hates competition.

#7 Tehanox

Tehanox

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 36 Мнения:

Публикувано 22 февруари 2017 - 01:31

255194.jpg

Ако искате да си пуснете 10 000 волта

Теодор Адорно - Философия на новата музика

Най-обичам да пуля приятели с текста на задната корица;

на която пише:

Никаква критика

на прогреса

не е правомерна,

освен ако посочва

реакционния момент

в него и условията на липса

на свобода

и така неумолимо

изключва всяка

злоупотреба,служеща

на съществуващото

положение.

Позитивното възвръщане

на вече разрушеното

се оказва по-дълбоко

обвързано

с деструктивните

тенденции на епохата,

отколкото онова,

което е заклеймено

като деструктивно.

#8 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9171 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 22 февруари 2017 - 12:30

^ Хааа.. кърти мивки!

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#9 QueenII

QueenII

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 155 Мнения:
  • Инструмент:барабани

Публикувано 22 февруари 2017 - 15:08

Мисля, че бях втори клас, когато от една книжарница ми купиха "История на музиката в рисунки". Книгата е комикс, но научих много неща за композитори - от Монтеверди, чак до Дебюси. По-нататък, с интереса ми към истории и биографии, си купих доста биографии на групи. Естествено, бисерът в колекцията ми е Queen - As It Began, която май не може да се намери на пазара. С удоволствие чета биографиите на Пърпъл, Цепелин, AC/DC. На Beatles имам разширено издание на книгата на Антоний Арнаудов "Наричаха ги Бийтълс", която старите фенове сигурно имат, както и книгата на Питър Браун и Стивън Гейнс - "The love you make - интимната история на Бийтълс". Много ценна биография, разказана от помощника на Брайън Епстайн.

#10 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3295 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 22 февруари 2017 - 15:11

Мисля, че бях втори клас, когато от една книжарница ми купиха "История на музиката в рисунки". Книгата е комикс, но научих много неща за композитори - от Монтеверди, чак до Дебюси. 

О, да, това е супер готина книжка за деца! Мислех да спомена и нея, но нали трябваше само по една книга (не че не споменах и повече), та затова 120-те бележити композитори :) Но мисля, че за едно днешно дете тази рисуваната би била много забавна, а освен това всичко е представено с много свеж и оригинален хумор :)

#11 QueenII

QueenII

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 155 Мнения:
  • Инструмент:барабани

Публикувано 22 февруари 2017 - 16:44

Мисля, че бях втори клас, когато от една книжарница ми купиха "История на музиката в рисунки". Книгата е комикс, но научих много неща за композитори - от Монтеверди, чак до Дебюси. 

О, да, това е супер готина книжка за деца! Мислех да спомена и нея, но нали трябваше само по една книга (не че не споменах и повече), та затова 120-те бележити композитори :) Но мисля, че за едно днешно дете тази рисуваната би била много забавна, а освен това всичко е представено с много свеж и оригинален хумор :)

За съжаление може да се намери само на старо. Но се блазня от мисълта да си я поръчам... :)

#12 Бицев

Бицев

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1218 Мнения:
  • Инструмент:Китари 'и други'

Публикувано 26 февруари 2017 - 13:00

"Гами и разложени акорди в една и две октави за цигулка". Много съм я чел като дете. Още я помня. Наизуст.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
.

Бяхме. Видяхме. Купихме си и тениската за спомен.
Сега какво?

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни