Към съдържанието

Снимка

За джемовете и хората...

• Please log in to reply
73 отговора на тази тема

#61 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2149 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 07 ноември 2017 - 02:18

И така - пак за джемовете, хората и ... луповете!!! Лятото си отиде! След като си джемих сам и понякога с други музиканти по паркове и купони с лупер и без лупер, дойде есента и студът - та реших да се пробвам в някои джем клубчета с мои теми и всякакви добре дошли музиканти.

Луперът се оказа ябълката на раздора!!! Едни демонстративно захвърлиха инструментите си и се оттеглиха от джема, но... все пак някой остана. И какво се оказа - широко отворените музиканти продължиха да свирят и да се кефят върху тема от лупер, а други просто демонстративно зарязаха инструментите си!

:godbless: Шашна ме един барабанист на почтена бяла възраст, който въобще не се смути от лупера и продължи да си свири с кеф. Направи страхотни импровизации върху прост лууп ритъм. Но малко по-късно -  и пак с лупер, друг барабанист захвърли палките, изгледа ме на криво и напусна джема!

Сигурен съм, че живеем в 21- ви век и ползваме освен хладилници, телевизори, та и още много други  "електронни" джаджи.

П.С. Коментарът е ваш!

Този пост е редактиран от Лими: 07 ноември 2017 - 02:36

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#62 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6815 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 07 ноември 2017 - 09:25

А ти защо не казваш къде джемиш? :)

За барабаниста - разбирам. Луупера е много точен като тайминг и не мърда, което прави много трудно за свирене с барабанист. Просто няма как да свири с луупера и ще се разминават.

Вече ако му пуснеш клик, или имаш начин от барабаните да вземеш темпото и да синхронизираш луупера - става. Но до сега не съм виждал такова нещо. Според мен най-добрия вариант е перкусионист за лууп джемове. Като най-важното е луупера да води, по него да се водят всички.

Иначе другите не ги разбирам защо са се отказали. Ама и ти не казваш какво точно слагаш на луупера да върти. Как очно го интегрираш луупера в джема.

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#63 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 872 Мнения:
  • Инструмент:kitara

Публикувано 07 ноември 2017 - 10:55

Така, аз знам много добре за кой джем иде реч и познавам доста добре и музикантите, свиря с тях, в това число и барабаниста с бялата коса, който е един много добър музикант.

И аз бих направил точно същото, бих престанал да свиря с музиканта който пусне лупера. Случвало ми се е в много редки случай да го ползвам, когато свиря в дуо с хармоникар или перкусионист, за да пусна и аз някое соло, но никога не ми е харесвало как се е получавало.В същото време имам вече три соло изяви с луупер и много китари и други инструменти, който наслагвам един върху друг. Но луупер на джем, противоречи изобщо на идеята на джема а именно свободна интеракция между музикантите. Ако излезеш  сам на сцената , е вече друго.Аз съм много широкоскроен музикант , ползвам много електронни играчки, лупери, китарни синтове, ефекти но за мен е обида някой да излезе да свири с мен и да си запише лупче. На твое място бих бил малко по обран в изказа си.

#64 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6815 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 11:20

Аз пак не разбирам какво толкоз е пуснал на този луупер? Ако е пуснал някакъв ритъм, който да обезсмисли наличието на барабанист - ОК. Нормално е да си тръгне дръмъра. Или ако запише бас с октавер - нормално е да си тръгне и басиста.

В крайна сметка ако луповете не пречат на другите инструменталисти, какъв е проблемът?

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#65 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2149 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 11:52

За барабаниста - разбирам. Луупера е много точен като тайминг и не мърда, което прави много трудно за свирене с барабанист. Просто няма как да свири с луупера и ще се разминава

Всъщност отдавна ми стана ясно, че добрият барабанист, та и който да било друг музикант няма никакъв проблем да свири с лупер, дръм машина или метроном, защото се е упражнявал, та и продължава цял живот да се упражнява поне с метроном.

Няколко години свирих с  перкусионисти и барабанисти без лупер, защото и аз искам живо и натурално свирене без всякаква електроника(та аз съм предимно акустичен китарист) и си късах нервите от тяхната неритмичност. И тогава реших да си купя лупер за да свириме по-стегнато и да обогатя аранжимента. И се случи така, че барабаниста , с който свирех най-често, започна да се "спъва" и да се разминава от "барабаните" на лупера. Един ден на второто парче се ядоса и си прибра барабаните. Минаха две години от тогава и въобще не ми се обажда да свириме - а бяхме уж приятели! :(

Лупера не обезмисля барабаниста и не би трябвало да му пречи, защото той може да си импровизира свободно върху него и да се получат много по-богати ритмични теми. Барабаниста с бялата коса доказа това ми убеждение, защото без ни най-малко колебание или кисели гримаси с кеф си продължи да свири заедно с лупера и се получи страхотно, според мен.

А освен вложените елементарни лупер ритми(признавам, че са банално ресторантски) аз записвам някакъв риф или лик и прост акордов акомпанимент за да мога да се освободя от продължително и отегчително свирене на скучна и елементарна подложка и да импровизирам.

В един момент от въпросният джем аз вече не бях на сцената и пиейки си втора бира в антрето чух, че музикантите лека полека спряха да свирят. Тогава бармана и собственика се обърна към един от тях и го подкани настойчиво и твърдо да продължи. Човека се ослуша и никаква реакция. Тогава аз сам продължих с лупера, включи се и друг уж барабанист и чак тогава стана "белята", която описах по-горе.

П.С. А предварително попитах  - какви са ви условията за участие в джем и може ли да ползвам лупер. За условията нищо съществено не разбрах, а за лупера получих положителен отговор!

PlamenM: - "На твое място бих бил малко по обран в изказа си."

Извинявай!!! :godbless: :(

Извинявам се и на всички участници в този джем както и на бъдещи такива! :cheers2: :rockon:

П.С. Идеята ми, която смятам да реализирам в следващите близки години е да си направя клуб, в който да се използва всякаква традиционна и ултрамодерна музикална технология в джем на живо! Всякакви музиканти са добре дошли! :yes:

Този пост е редактиран от Лими: 07 ноември 2017 - 12:10

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)

#66 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6815 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 14:07

^ Е то и аз ще избягам ако ми пуснеш фабричните ритми на луупера :)

Запиши нещо по-истинско. Ама така или иначе не разбирам защо трябва да пускаш ритъм от луупера, когато има барабанист?

Иначе успех с бара, ще бъде чудесно да има такъв.

#67 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2149 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 14:24

1

Ама интересно защо някои от добрите барабанисти не ми бягат от лууп барабаните и свирят безпогрешно и с кеф върху тях!?

Мога да запиша само някакъв риф, лик или акомп и без вградените барабани на лупера, но практиката показва, че много скоро всички започват да се разминават със записа. Просто лууп барабаните служат като метроном и барабаниста го следва като украсява и обогатява ритъм изпълнението си. В някакъв момент по средата на изпълнението лупера трябва да бъде спрян и барабаниста(или друг) да се изяви с ефектно импровизирано соло или просто да смени темпото.

Ясно ми е, че лупера не става за употреба през целият джем, но е много добро средство за начално разпалване на музикантското либидо поне през първите 15-на минути. Такива неща се правят отдавна по далечният запад, а тук ...?

Този пост е редактиран от Лими: 07 ноември 2017 - 14:27

#68 estinto

estinto

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 321 Мнения:
  • Инструмент:piano

Публикувано 07 ноември 2017 - 15:39

Ех...този далечен запад :), раджа ритмични музиканти, а не като нашите. Аз също като Пламен смятам, че подобна джаджа обезмисля идеята на джем сешъна. Тук не става въпрос за тесногръдие или отказ за приемане на "модерните" нововъведения, а просто за една форма на музициране, която изключва програмирането. Луповете сами по себе си са задължаващи, а джемовете са свобода. Как може да си свободен, когато се съобразяваш с някаква циклична даденост? Това го казвам и в защита на "неритмичните" музиканти, с които ти си свирил.

CN

#69 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2149 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 17:14

^Прав си, цикличните неща може би ограничават свободата, та аз и затова от години не участвам във а и не слушам досадно циклични блус схеми, каквито най често се въртят по тези джемове.
Не си мислете че чак толкова държа да лупирам, но вчера един мой приятел и добре познат на всички ви уважаван софийски музикант ми предложи ентусиазирано взема лупера, а той за съжаление не дойде.

#70 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 872 Мнения:

Публикувано 07 ноември 2017 - 17:27

E така от любопитство да питам, някъде изобщо на джем или участие да сте виждали луупер да се пуска -  не говоря за предварително уговорено изпълнение, в което луупера си има свое място  (както прави Павел Терзийски например), а за джем в който някой пуска луупер? Аз не съм, а и не съм чул някой да е. .В далечния запад на всички джемове на който съм бил, никой дори не си е и помислил да качи лупчета вместо да свири.

Съвсем друго е да кажеш, колеги, искам да изпълня едно парче с луупове и никой няма да ти каже нищо, даже ще ти се кефят. Но джемът е Колективна Импровизация.И когато си на джем, импровизираш. Скучните и досадни блус подложки, могат да е изсвирят абсолютно всеки път различно, да се рехармонизират до степен в която не можеш да ги познаеш - примерно както аз рехармонизирам баят блус в ми с квартови акорди. Технологиите не ви правят музиката различна, а вие . 

А само да кажа, понеже доста ползвам лупове, често когато лупа се разминава с ритъма, проблемът е в лупа....

Между другото , да не те разочаровам, ама на който и от другите 5-6 джема през седмицата да извадиш педалчето, резултатът ще е същия :).

Иначе заповядайте на досаден блус джем с нискотехнологични инструменти днес в Делта блус бара :)

#71 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2149 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2017 - 09:43

^ Пламен, ти нали беше споменал ето тук, че би могъл да организираш "Loop open stage night"? Надявам се!

:yes:  Изказването ти имаше полезна информативност за мен.  Дискусията върви конструктивно според мен! Вече ми се изясни картинката изцяло! Всичко се променя и според мен това важи и за джем формата. Нищо не пречи да има различни видове джем, кой каквото си иска.
Вече ми узрява идеята да се организира джем, в който няма да има подобни технологични забрани, а интересни колаборации между различни музикални стилове и желателно всякаква модерна технология. Иска ми се например да има Ди-Джей джемове и рапъри заедно с акустични инструмени, та и танцьори джемери. Много ме запалиха и виртуалните барабани - новост от тазгодишното световно музикално изложение.Разнообразието е голямо и се надявам да стане някой ден скоро!
Лично аз въобще няма да се обидя ако някой дойде с подготвени лупер теми. С удоволствие ще се включа. Аз имам само една записана за джем тема, която обикновено използвам само в началото за саунд чек. Другите теми са готови само в главата ми и ги лупирам на живо, но повечето ги измислям на момента и затова не винаги ми се получава добре.  
       Почти не ходя по джемове поради био причини да ги наречем, но миналото лято отидох в един столичен клуб.Попитах джем лидера може ли да ползвам лупер и той се съгласи, та даже и той записа една от първите теми. След това в продължение на два часа и половина останахме без дъх -  включиха се много добри музиканти, барабанист, басист, пианист, та дори и някакъв духов брас инструмент. Повечето теми ги подавах спонтанно без предварително записване и лупера го "скъсахме" от свирене с неговите му смешни ритми. Всички музиканти много се кефеха, а и публиката се разтънцува - събрахме пълна шапка с банкноти(от които не получих и една бира дори). Та и аз питам - как пък никой от участниците или от публиката не протестира с/у лупера и не напусна демонстративно сцената?
Преди две седмици джем лидера на друг клуб ме покани и настоя да си нося и лупера за да го ползва и той. Пак в продължение на два часа този лупер свърши страхотна работа плюс безпроблемно участие и на барабанист, и както той се изрази джема беше спасен. В някакъв момент и на мен лично ми писна от лупер и спрях да го ползвам в точният момент, когато музикантите вече се бяха развихрили и лупера освен че стана излишен започна и да спъва свирнята. И така заради успеха на тези 2 - 3 и още няколко други подобни "мероприятия" се подлъгах, че и на всякъде другаде ще се получи добре с лупер, но уви заблудата е моя! :no:
         Та извода ми е че, си има и време и място за лупер - най-подходящият момент е в началото за разпалване, когато джемът все още не може да тръгне, а след това луперът е излишен.
         А иначе ниско технологични инструменти като класическа и акустични китари са мойта най-голяма страст и ги ползвам интензивно цял живот - пускал съм достатъчно мои акустични композиции и видеа в този форум. В продължение на пет години си бях забранил всякаква друга помощна технология, та дори и усилвател нямах, за да не си губя времето с натискане на бутончета. От няколко години вече се оборудвах достатъчно за мойте цели и луперът е една от най-полезните ми джаджи.

П.С. Пожелавам ви успех в безлуперните джемове и няма да ви спамя с луперчета, освен ако ме поканят.
Надявам се че съм разбираем и затова излизам от обяснителния режим! :ban: :thx:  :rockon:

Този пост е редактиран от Лими: 08 ноември 2017 - 09:51

#72 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 872 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2017 - 11:49

Мога да организирам лууп оупън стейдж, и ще говоря с няколкото собственици на клубове който биха били отворени към идеята. Ще пиша тук

#73 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6815 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2017 - 12:23

По-добре да направиш нова тема "За лууповете и хората" ;)

Според мен това си е отделна тема. Не е баш джем. Нека тук да си пишем за джемовете, там за лууповете.

#74 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 872 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2017 - 13:54

Слушам и изпълнявам :). Че и съм готов вече....:)

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни