Jump to content
Българският форум за музиканти

PlamenM

За джемовете и хората...

Recommended Posts

И така - пак за джемовете, хората и ... луповете!!! Лятото си отиде! След като си джемих сам и понякога с други музиканти по паркове и купони с лупер и без лупер, дойде есента и студът - та реших да се пробвам в някои джем клубчета с мои теми и всякакви добре дошли музиканти.

Луперът се оказа ябълката на раздора!!! Едни демонстративно захвърлиха инструментите си и се оттеглиха от джема, но... все пак някой остана. И какво се оказа - широко отворените музиканти продължиха да свирят и да се кефят върху тема от лупер, а други просто демонстративно зарязаха инструментите си!

:godbless: Шашна ме един барабанист на почтена бяла възраст, който въобще не се смути от лупера и продължи да си свири с кеф. Направи страхотни импровизации върху прост лууп ритъм. Но малко по-късно -  и пак с лупер, друг барабанист захвърли палките, изгледа ме на криво и напусна джема!

Сигурен съм, че живеем в 21- ви век и ползваме освен хладилници, телевизори, та и още много други  "електронни" джаджи.

П.С. Коментарът е ваш!

Редактирано от Лими
  • Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти защо не казваш къде джемиш? :)

За барабаниста - разбирам. Луупера е много точен като тайминг и не мърда, което прави много трудно за свирене с барабанист. Просто няма как да свири с луупера и ще се разминават.

Вече ако му пуснеш клик, или имаш начин от барабаните да вземеш темпото и да синхронизираш луупера - става. Но до сега не съм виждал такова нещо. Според мен най-добрия вариант е перкусионист за лууп джемове. Като най-важното е луупера да води, по него да се водят всички.

Иначе другите не ги разбирам защо са се отказали. Ама и ти не казваш какво точно слагаш на луупера да върти. Как очно го интегрираш луупера в джема.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, аз знам много добре за кой джем иде реч и познавам доста добре и музикантите, свиря с тях, в това число и барабаниста с бялата коса, който е един много добър музикант.

И аз бих направил точно същото, бих престанал да свиря с музиканта който пусне лупера. Случвало ми се е в много редки случай да го ползвам, когато свиря в дуо с хармоникар или перкусионист, за да пусна и аз някое соло, но никога не ми е харесвало как се е получавало.В същото време имам вече три соло изяви с луупер и много китари и други инструменти, който наслагвам един върху друг. Но луупер на джем, противоречи изобщо на идеята на джема а именно свободна интеракция между музикантите. Ако излезеш  сам на сцената , е вече друго.Аз съм много широкоскроен музикант , ползвам много електронни играчки, лупери, китарни синтове, ефекти но за мен е обида някой да излезе да свири с мен и да си запише лупче. На твое място бих бил малко по обран в изказа си.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пак не разбирам какво толкоз е пуснал на този луупер? Ако е пуснал някакъв ритъм, който да обезсмисли наличието на барабанист - ОК. Нормално е да си тръгне дръмъра. Или ако запише бас с октавер - нормално е да си тръгне и басиста.

В крайна сметка ако луповете не пречат на другите инструменталисти, какъв е проблемът?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
За барабаниста - разбирам. Луупера е много точен като тайминг и не мърда, което прави много трудно за свирене с барабанист. Просто няма как да свири с луупера и ще се разминава

Всъщност отдавна ми стана ясно, че добрият барабанист, та и който да било друг музикант няма никакъв проблем да свири с лупер, дръм машина или метроном, защото се е упражнявал, та и продължава цял живот да се упражнява поне с метроном.

Няколко години свирих с  перкусионисти и барабанисти без лупер, защото и аз искам живо и натурално свирене без всякаква електроника(та аз съм предимно акустичен китарист) и си късах нервите от тяхната неритмичност. И тогава реших да си купя лупер за да свириме по-стегнато и да обогатя аранжимента. И се случи така, че барабаниста , с който свирех най-често, започна да се "спъва" и да се разминава от "барабаните" на лупера. Един ден на второто парче се ядоса и си прибра барабаните. Минаха две години от тогава и въобще не ми се обажда да свириме - а бяхме уж приятели! :(

Лупера не обезмисля барабаниста и не би трябвало да му пречи, защото той може да си импровизира свободно върху него и да се получат много по-богати ритмични теми. Барабаниста с бялата коса доказа това ми убеждение, защото без ни най-малко колебание или кисели гримаси с кеф си продължи да свири заедно с лупера и се получи страхотно, според мен.

А освен вложените елементарни лупер ритми(признавам, че са банално ресторантски) аз записвам някакъв риф или лик и прост акордов акомпанимент за да мога да се освободя от продължително и отегчително свирене на скучна и елементарна подложка и да импровизирам.

В един момент от въпросният джем аз вече не бях на сцената и пиейки си втора бира в антрето чух, че музикантите лека полека спряха да свирят. Тогава бармана и собственика се обърна към един от тях и го подкани настойчиво и твърдо да продължи. Човека се ослуша и никаква реакция. Тогава аз сам продължих с лупера, включи се и друг уж барабанист и чак тогава стана "белята", която описах по-горе.

П.С. А предварително попитах  - какви са ви условията за участие в джем и може ли да ползвам лупер. За условията нищо съществено не разбрах, а за лупера получих положителен отговор!

PlamenM: - "На твое място бих бил малко по обран в изказа си."

Извинявай!!! :godbless::(

Извинявам се и на всички участници в този джем както и на бъдещи такива! :cheers2::rockon:

П.С. Идеята ми, която смятам да реализирам в следващите близки години е да си направя клуб, в който да се използва всякаква традиционна и ултрамодерна музикална технология в джем на живо! Всякакви музиканти са добре дошли! :yes:

Редактирано от Лими

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Е то и аз ще избягам ако ми пуснеш фабричните ритми на луупера :)

Запиши нещо по-истинско. Ама така или иначе не разбирам защо трябва да пускаш ритъм от луупера, когато има барабанист?

Иначе успех с бара, ще бъде чудесно да има такъв.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1

Ама интересно защо някои от добрите барабанисти не ми бягат от лууп барабаните и свирят безпогрешно и с кеф върху тях!?

Мога да запиша само някакъв риф, лик или акомп и без вградените барабани на лупера, но практиката показва, че много скоро всички започват да се разминават със записа. Просто лууп барабаните служат като метроном и барабаниста го следва като украсява и обогатява ритъм изпълнението си. В някакъв момент по средата на изпълнението лупера трябва да бъде спрян и барабаниста(или друг) да се изяви с ефектно импровизирано соло или просто да смени темпото.

Ясно ми е, че лупера не става за употреба през целият джем, но е много добро средство за начално разпалване на музикантското либидо поне през първите 15-на минути. Такива неща се правят отдавна по далечният запад, а тук ...?

Редактирано от Лими

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех...този далечен запад :), раджа ритмични музиканти, а не като нашите. Аз също като Пламен смятам, че подобна джаджа обезмисля идеята на джем сешъна. Тук не става въпрос за тесногръдие или отказ за приемане на "модерните" нововъведения, а просто за една форма на музициране, която изключва програмирането. Луповете сами по себе си са задължаващи, а джемовете са свобода. Как може да си свободен, когато се съобразяваш с някаква циклична даденост? Това го казвам и в защита на "неритмичните" музиканти, с които ти си свирил.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Прав си, цикличните неща може би ограничават свободата, та аз и затова от години не участвам във а и не слушам досадно циклични блус схеми, каквито най често се въртят по тези джемове.

Не си мислете че чак толкова държа да лупирам, но вчера един мой приятел и добре познат на всички ви уважаван софийски музикант ми предложи ентусиазирано взема лупера, а той за съжаление не дойде.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E така от любопитство да питам, някъде изобщо на джем или участие да сте виждали луупер да се пуска -  не говоря за предварително уговорено изпълнение, в което луупера си има свое място  (както прави Павел Терзийски например), а за джем в който някой пуска луупер? Аз не съм, а и не съм чул някой да е. .В далечния запад на всички джемове на който съм бил, никой дори не си е и помислил да качи лупчета вместо да свири.

Съвсем друго е да кажеш, колеги, искам да изпълня едно парче с луупове и никой няма да ти каже нищо, даже ще ти се кефят. Но джемът е Колективна Импровизация.И когато си на джем, импровизираш. Скучните и досадни блус подложки, могат да е изсвирят абсолютно всеки път различно, да се рехармонизират до степен в която не можеш да ги познаеш - примерно както аз рехармонизирам баят блус в ми с квартови акорди. Технологиите не ви правят музиката различна, а вие . 

А само да кажа, понеже доста ползвам лупове, често когато лупа се разминава с ритъма, проблемът е в лупа....

Между другото , да не те разочаровам, ама на който и от другите 5-6 джема през седмицата да извадиш педалчето, резултатът ще е същия :).

Иначе заповядайте на досаден блус джем с нискотехнологични инструменти днес в Делта блус бара :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Пламен, ти нали беше споменал ето тук, че би могъл да организираш "Loop open stage night"? Надявам се!

:yes:  Изказването ти имаше полезна информативност за мен.  Дискусията върви конструктивно според мен! Вече ми се изясни картинката изцяло! Всичко се променя и според мен това важи и за джем формата. Нищо не пречи да има различни видове джем, кой каквото си иска.
Вече ми узрява идеята да се организира джем, в който няма да има подобни технологични забрани, а интересни колаборации между различни музикални стилове и желателно всякаква модерна технология. Иска ми се например да има Ди-Джей джемове и рапъри заедно с акустични инструмени, та и танцьори джемери. Много ме запалиха и виртуалните барабани - новост от тазгодишното световно музикално изложение.Разнообразието е голямо и се надявам да стане някой ден скоро!
Лично аз въобще няма да се обидя ако някой дойде с подготвени лупер теми. С удоволствие ще се включа. Аз имам само една записана за джем тема, която обикновено използвам само в началото за саунд чек. Другите теми са готови само в главата ми и ги лупирам на живо, но повечето ги измислям на момента и затова не винаги ми се получава добре.  
       Почти не ходя по джемове поради био причини да ги наречем, но миналото лято отидох в един столичен клуб.Попитах джем лидера може ли да ползвам лупер и той се съгласи, та даже и той записа една от първите теми. След това в продължение на два часа и половина останахме без дъх -  включиха се много добри музиканти, барабанист, басист, пианист, та дори и някакъв духов брас инструмент. Повечето теми ги подавах спонтанно без предварително записване и лупера го "скъсахме" от свирене с неговите му смешни ритми. Всички музиканти много се кефеха, а и публиката се разтънцува - събрахме пълна шапка с банкноти(от които не получих и една бира дори). Та и аз питам - как пък никой от участниците или от публиката не протестира с/у лупера и не напусна демонстративно сцената?
Преди две седмици джем лидера на друг клуб ме покани и настоя да си нося и лупера за да го ползва и той. Пак в продължение на два часа този лупер свърши страхотна работа плюс безпроблемно участие и на барабанист, и както той се изрази джема беше спасен. В някакъв момент и на мен лично ми писна от лупер и спрях да го ползвам в точният момент, когато музикантите вече се бяха развихрили и лупера освен че стана излишен започна и да спъва свирнята. И така заради успеха на тези 2 - 3 и още няколко други подобни "мероприятия" се подлъгах, че и на всякъде другаде ще се получи добре с лупер, но уви заблудата е моя! :no:
         Та извода ми е че, си има и време и място за лупер - най-подходящият момент е в началото за разпалване, когато джемът все още не може да тръгне, а след това луперът е излишен.
         А иначе ниско технологични инструменти като класическа и акустични китари са мойта най-голяма страст и ги ползвам интензивно цял живот - пускал съм достатъчно мои акустични композиции и видеа в този форум. В продължение на пет години си бях забранил всякаква друга помощна технология, та дори и усилвател нямах, за да не си губя времето с натискане на бутончета. От няколко години вече се оборудвах достатъчно за мойте цели и луперът е една от най-полезните ми джаджи.

П.С. Пожелавам ви успех в безлуперните джемове и няма да ви спамя с луперчета, освен ако ме поканят.
Надявам се че съм разбираем и затова излизам от обяснителния режим! :ban::thx:  :rockon:

Редактирано от Лими

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да организирам лууп оупън стейдж, и ще говоря с няколкото собственици на клубове който биха били отворени към идеята. Ще пиша тук

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре да направиш нова тема "За лууповете и хората" ;)

Според мен това си е отделна тема. Не е баш джем. Нека тук да си пишем за джемовете, там за лууповете.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушам и изпълнявам :). Че и съм готов вече....:)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.