Към съдържанието

Снимка

За джемовете и хората...

• Please log in to reply
73 отговора на тази тема

#1 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 874 Мнения:
  • Инструмент:kitara

Публикувано 07 февруари 2017 - 22:35

Доб'р вечер...

Напоследък стана доста популярно в слабите дни от седмицата клубове, барове и тн да организират т.нар джем.

Няма да споменаваме имена, но има поне 4-5 през седмицата.

Одобрявате - или пък не?

( само ще помоля да си оставим музикалния снобизъм настрана, то ясно че наште джемове няма как да са като тези Лондон, ама то само джемовете да бяха..)

Аз относително често през последните две години участвам в подобни джемове, та мисля съм си съставил картинка.

Позитивите:

Дава се някаква сцена на bedroom  "музиканти" като мен, публика, а понякога и страхотния кеф да свирят със сериозни професионални музиканти. Установяват се контакти с други музиканти, лесно усещаш с кои си пасвате и това може да доведе до по сериозни неща. И не на последно място, ами забавно е :).

Негативите:

Понякога джемът бива рязко изнасилен от подпийнали талантье...а веднъж и шамарче получиха. Не рядко има хора, които не се усещат, че се излагат, но въпреки това продължават. Звукът с изключение на две места (делта и мазе) е под всякаква критика в стил " ей ви на колонката включете се"...

Като цяло аз съм за, да, това не е джем във Village Vanguard, ама па и ние не сме за там...

вашето мнение?

#2 ciriljhonson

ciriljhonson

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1035 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 08 февруари 2017 - 11:11

Джемът е прекрасно явление/събитие, и е именно за хора/музиканти с отворени сърца, без комплекси и музикален снобизъм.

Хубавият джем става тогава, когато си с приятели, когато интересите и вкусовете са сходни, разбира се атмосферата...и с добри музиканти.

Иначе мераклии-гастрольори да искаш, а дали са пяни или некадърни това трябва по някакъв начин да се селектира.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, някой трябва да се "грижи" за добрата музикална среда, някой в ролята на координатор-пазител, дори ако щете домакина на клуба.

Тогава ще е приятно и за слушаштите и за музикантите. ;) Иначе си има репетиционни, мазета и тавани...

П.П. Не е лошо да напишеш кои са тези 4-5 клуба. Хубаво е да се знаят. Какви са условията за участие(трябва да ги има) - инструменти, записвания, уговорки, такива работи?

#3 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 874 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 12:36

С удоволствие ще напиша кое и къде, само да ми позволят, че да не излезе скрита реклама

Никъде няма условие за записване, по скоро всеки се качва на сцената и се разчита на усета кога ще слезе ( невинаги наличен :).

Инструменти, като махнем нелошата ( бивша моя:)) китара дето я купихме заедно за първия рожден ден на Делта блус бара и барабани няма. Моето лично отношение, е че всеки е длъжен да си носи инструменти и кабели , а за барабанистите чинели и педал за касата .

Няма джем лист, но горе долу има стилова насоченост в зависимост от мястото на джема - засега не съм чул за метъл джем примерно( което не изключва нищо).

Не е особено приемливо и да излезеш и свириш специфичен репертоар на групата си, защото така другите музиканти не могат да се включат. По скоро се въртят едни познати баяти леснички неща, но в крайна сметка основното е забавлението , а не показно кой какво знае.

АБСОЛЮТНО съм съгласен за джем лидер, 100% всеки джем следва да има такъв и той да е платен от заведението. На някой места има такъв и определено си личи, на други няма и определено си личи.

#4 kassad

kassad

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 60 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 13:30

Има скрити находки в тези джемове-перфектни музиканти,които не свирят професионално,но не отстъпват,а даже надминават.Аз се сещам за един нотариус и един лекар например.Между другото хайде да си организираме един джем-сакса от мен.Кажете кога и къде.Другото,което прави впечатление е,че се въртят едни 100 стандарта и това е.Тоест джемът не е нещо ново като идея,а човек може да зазубри хармониите и мелодиите и да бъде адекватен.Даже винаги се свири в една тоналност .

#5 synchu

synchu

Sandman The Dreamcatcher

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6918 Мнения:
  • Инструмент:Не свиря-само зяпам тук:D

Публикувано 08 февруари 2017 - 13:47

Аз лично с удоволствие бих бил слушател, при наличие на възможност, на всякакъв вид джем (е разбира се не във всички музикални стилове) :)
"Guitar is the easiest instrument in the World to play badly" - Andres Segovia
"Если долго смотреть на луну, можно стать идиотом" - Ген.Иволгин, Михалыч
Patience, n. A minor form of despair, disguised as a virtue...it's kind of ironic that good health is merely the slowest possible rate at which one can die
Most(not all, with the advent of CMI's) musical instruments, and the poor bastards cursed with playing them, are integrated human controlled sound pressure transduction systems...
The tone is 62.5% the player, 33.456% the amp, 3.88699% engineering skill and 2.48827789749% down to whether venus is in capricorn and a dwarven-goblin-fish-monster walks counter clockwise around a mandrake root at midnight...
"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions."
http://soundcloud.com/synchu май беше

#6 kassad

kassad

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 60 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 14:17

Че защо не във всички стилове-принципът е един и същ.Някои го наричат надсвирване,а други джем.Еклектиката е важно нещо.Както си суингираш и хоп не си усетил как преминаваш през хиджаза. В хората по Тянков минават понякога през блус скалата. Най-важният въпрос е дали да бъде стилистично правоверен джема или да няма правила.Мен ме привлича второто-импровизация,която протича първично без съобразяване със стилистиката. Как би звучала флуидна боса-нова с дисторшън китара 32 ни  стил Малмстийн. Към днешна дата обаче всичко е измислено и авангардът е част от нещата.

#7 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3339 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 08 февруари 2017 - 14:46

С малко изключения, джемовете правят кеф предимно на свирещите, но не и на слушащите :) Ако двете групи съвпадат - няма лошо!

#8 synchu

synchu

Sandman The Dreamcatcher

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6918 Мнения:
  • Инструмент:Не свиря-само зяпам тук:D

Публикувано 08 февруари 2017 - 15:25

^^Ами на мен не ми доставя удоволствие да слушам всеки стил.
"Guitar is the easiest instrument in the World to play badly" - Andres Segovia
"Если долго смотреть на луну, можно стать идиотом" - Ген.Иволгин, Михалыч
Patience, n. A minor form of despair, disguised as a virtue...it's kind of ironic that good health is merely the slowest possible rate at which one can die
Most(not all, with the advent of CMI's) musical instruments, and the poor bastards cursed with playing them, are integrated human controlled sound pressure transduction systems...
The tone is 62.5% the player, 33.456% the amp, 3.88699% engineering skill and 2.48827789749% down to whether venus is in capricorn and a dwarven-goblin-fish-monster walks counter clockwise around a mandrake root at midnight...
"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions."
http://soundcloud.com/synchu май беше

#9 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 874 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 16:49

Тука малко ще си позволя да не съглася със Cybergene, доста от джемовете на който съм бил, хората танцуваха и като цяло доста забавляваха. Естествено, не говорим за кой знае какъв музикален продукт, но мисля създадохме добро настроение.

Относно абсолютната свобода в импровизацията, изключително рядко ми се е случвало по джемове да се постигне такова ниво на колаборация между музикантите . Всъщност като си помисля само в една формация, с която изнесохме два импровизирани "концерта" в Болоня , не бих го квалифицирал като джем обаче, по скоро колективна импровизация...

#10 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3339 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 17:12

Това си беше мое лично мнение, предполагам силно преувеличено и субективно, заради силната непоносимост към стандартния джаз, която развих от известно време (имах и тема по въпроса), на което квинтесенцията за мен са джемовете - въртене на ладове нагоре-надолу по акордчета :) Аз съм си краен, като си наумя нещо... Извинявам се, не ми обръщай внимание :) Щом се забавлява и публиката, значи всичко е супер.

#11 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 874 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 17:25

А такава непоносимост и аз развих, поради което след 20 години слушане на джаз, сега много рядко слушам и то предимно неща като E.S.T. От друга страна баш сега съм се закопал в суинг и джипси джаз неща, но по скоро го възприемам като начин да си върна отново техниката, четене на ноти, импровизация по ладове и тн...

Няма такава опасност, джаз джемове много рядко има  и то се въртят горе долу едни и същи имена :))).

#12 CyberGene

CyberGene

Неспасяем

• Mods
  • 3339 Мнения:

Публикувано 08 февруари 2017 - 17:53

А такава непоносимост и аз развих, поради което след 20 години слушане на джаз, сега много рядко слушам и то предимно неща като E.S.T. 

Точно! Само E.S.T. и Oregon си пускам вече от джаза, но дори и тях ги слушам рядко...

#13 iliev.p

iliev.p

неспасяем

• Members
  • PipPipPipPip
  • 943 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 09 февруари 2017 - 11:07

Аз пък съм фен на блус и джемовете,с удоволствие слушам тия "концерти"с ББКинг,там идват да участват всички големи китаристи,и като ученици чакат реда си да седнат да поджемат с легендата.

Художниците рисуват върху платна,
музикантите рисуват своите картини върху тишината.

#14 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6832 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 09 февруари 2017 - 12:42

Харесвам джемовете, но си трябва организация. Както казаха колегите по-горе, трябва си джем лидер. Някой който да може да ръководи джема, защото иначе става мазало.

Едно време правехме джемове във Фенса и си спомням, че доста хора го приемаха като open stage, идваха си с групите и не можеш да ги свалиш от сцената един час :)

Та за джема си трябва и интелегентни участници.

Публиката е друг въпрос. Тя винаги е определяща за това кога нещо е добро или не. Но джемовете като че ли са повече музикантите да си начешем крастата отколкото за публиката :)

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#15 PlamenM

PlamenM

Steppenwolf

• Members
  • PipPipPipPip
  • 874 Мнения:

Публикувано 10 февруари 2017 - 09:54

Ами мисля че етапа на open stage леко по леко минава....Да пиша ли имената на клубовете и кога...? 

Ми то ние музикантите (:))) сме публика и ние си плащаме бирата...

Майтапа настрана, искате ли да си организираме една неделя един all-starts-muzikant.org джем :)...мисля че и знам мястото :)

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни