Jump to content
Българският форум за музиканти

Тема за слушалки


CyberGene

Recommended Posts

Преди няколко дни имах възможност да пробвам едни KRK слушалки, 6400 модела, който е по-евтиния. Една колежка ме помоли за помощ в избора на слушалки за слушане на музика, но ми пращаше само разни сини, розАви и т.н. от Технополис и други сходни места. Бюджета не беше много тесен и реших да разгледам из "нашите" сайтове. В крайна сметка ѝ предложих посочения по-горе модел, който тя реши да си купи и пробва.

Донесох и моите HD600 заедно с МакБуук-а, който има сносен интерфейс, за да сравним. Плюс малко тестови файлчета в Лоджик заедно с пресен трайъл на последната Sonarworks версия, в която има профил и за KRK 6400. Очаквано Зенхайзера бяха по-добри, доколкото е удачно да се сравняват отворени със затворени модели и то в доста различни ценови класове. Но KRK-то не са лоши! Доста са удобни, само падовете малко евтинеят и ми се струва, че сравнително бързо ще се обели "кожата". Хубавото е, че има доста резервни части за тях, а и май са взаимно заменяеми с тези на по-скъпия модел (8400). Като звук ми напомнят на AKG K-240 Studio MkII, имат същия комбъл между 100 и 500 херца. Но спрямо тях (а и спрямо HD600) имат повечко бас (без да е супер много). Като се пусне профила от Sonarworks стават чудни! Имат доста детайл и според мен бият доста съседни като цена модели, примерно евтините AKG-та, Шнур какви бяха там... 440 нещо си. KRK-то са затворени и на хартия трябва да заглушават доста, на теория май не чак толкова, но това винаги е субективно, а и никой не е наясно как се мерят/смятат тези стойности. :P

В заключение: според мен са нелош вариант за нексъпи затворени слушалки, цената нови е към 150-160 лева. Аз съм чувал примерно 6 модела затворени и само DT-770 са по-добри, но там и цената е друга. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...
Отговорено (Редактирано)

Поръчах си едни Superlux HD681 EVO,  и като пристигнат, ще напиша, как ми звучат.

Иначе, попреслушвам от време на време слушалки. Например, с времето забелязах, че моите JTS HP-535 са малко прекалено басови (което компенсирам с пипане на еквилайзер), и като цяло, някак леко по-сухо звучащи, макар, че да смятам, че звучат в общи линии ОК, макар и малко стерилно. Четох преди време ревюта за тях, в които толкова много хора казваха, че "може би им трябва малко повече бас". Не знам колко още бас им трябва, обаче определено имат в излишък. А с какви уши слушат тия хора, не знам.

Имах възможност, да чуя Superlux HD-669, които макар, да звучат прилично, според мен, имат една особена грубост и отчетливост във по-ниските високи честоти и високите среди.

Пробвах също томанските слушалки T.Bone HD200, и никак не останах очарован от тях. Ако трябва да съм честен, телефонните ми тапички Canyon за 10 лв. звучат по-добре от тях. И то доста :huh:.

Може би малко ще ви изненадам с това мнение, но най-много ми харесаха като звук измежду споменатите, слушалките Roland RH-5, който са иначе по-скоро предназначени за електрически пиана. При слушане на музика, тези слушалки звучат прекрасно балансирано, без много силни баси, или прекалено натъртени (или липсващи) високи или среди. Изобщо - хареса ми, според мен имат много приятна, неутрална и неуморителна звукова картина.

 

PS: Хах, JTS HP-535 се търгуват май-май, като T.Bone HD880:
https://www.thomann.de/gb/the_tbone_hd880.htm

 

PS2: Усещам, как ще се започне едно правене на слушалкови предусилватели в скоро време. С ОУ, дискретни, лампови, с дълбока, с плитка ООВ....

 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиши как е Суперлукс-а, тоя модел не съм го тествал, но съм чел че става.

Тия Роланд като дизайн учудващо доста приличат на Sony MDR7506... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, засега го слушам на телефона, който има непретенциозен конвертор, но слушам FLAC-ове и засега впечатленията ми се силно положителни.

Слушалките са по-малко басови от HP-535, които имам. Лично на мен пак ми се струват доста басови, но мисля, че вече съвсем в границите на нормалното. А аз явно съм по-чувствителен към басите, защото гледам из ревютата, че хората редовно искат повече бас от слушалки, които на мен ми се струват прекалено басови.

Иначе, не мога да кажа (за разлика от другите слушалки, за които говоря горе), че в тези има нещо, което, да ме подразни в звука. Звучат хубаво, бих казал много балансирано, без нищо да ти човърка в ушите и да те напряга. Много са приятни за слушане. Може би са съвсем леко V-shaped, но ако има нещо такова, то е слабо изразено.

Прекрасни са според мен. Слуша се приятно с тях. Мисля, че при тази цена, няма какво да му мисли човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето хора са си откровено "глухи", потвърдено след множество проби с колеги в офиса :)

Аз също мразя напомпен бас и като купувах Superlux 681 си избрах този модел (имат 3, с различно EQ), дето е най-флат. На един колега купихме съседните, дето имат повече бас и за мен е доста тегаво, а и нереално да се слуша с тях (не за миксиране, просто за слушане на музика на работа). Него обаче изобщо не му пречи и повече ги хареса тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Мисля, да си направя едно клас-А слушалково усилвателче (чувствителност 1V, около 1W макс при 32 ома, което е твърде много, но в общи линии необходимо, за да могат да се постигнат поне едно 80-100mW при 600 ома). Трябва човек да не усилва много, като ползва по-нискоомни слушалки, за да не си изгърми ушите :).

Засега се спрях на класическа схема с дискретни елементи, подобна на аудио усилвател, с тази разлика, че в изхода имам средномощни (бързи) транзистори, което позволява повече ООВ на високи честоти, което от своя страна, заедно с работата в клас А, позволява изкривявания от сорта на 0.004% на 20kHz при липса на характерни за клас АБ IMD, което ми се вижда достатъчно референтно.

Предвид замисленото, трябва достатъчно добър източник, който да захранва усилвателчето. За линеен вход - ясно, но е добре, да има възможност за директно четене на музика от карта, както и за bluetooth работа. Повечето bluetooth receiver платки са ужасни - кофти конвертори + прослушване на звуци от цифровите сигнали. Знаете ли, дали има нещо като receiver, евентуално SD Card плеър, който има наистина добро качество на възпроизвеждане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко наизуст, но имаше едно Chromecast Audio, чието качество като че ли става. За съжаление вече не го правят. Ще съм благодарен ако споделиш схемата - от любопитство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето:
 

https://ibb.co/GtypG1z

 

Tова не е в никакъв случай финална схема, може да се оптимизира и трябва да се тества, да се сложат защити и т.н.

Идеята е в общи линии:

 

Първо стъпало: Диференциална двойка с хубаво токово огледало с ООВ и стабилен генератор на ток с високо изх. съпротивление.

Второ стъпало: усилвател на напрежение (с повторител), захранен пак от генератор на ток, стабилизиран с двуполюсна компенсация (C2, C3, R12) за повече

ООВ на високи звукови честоти. Тук има възможност за нестабилност, затова точните стойности трябва да се определят експериментално.


Трето стъпало: повторители (Q11, Q18) и усилватели на мощност (Q12, Q16, Q17). Долната половина на крайното стъпало е генератор на констанрен ток,

който се задава от R16. Може да се ползват и повече транзистори в паралел (4 - 5). Тъй като това е клас А усилвател, КПД в общи линии няма да се влоши с увеличаването на броя на транзисторите.

 

Странната схема с ОУ измерва тока през слушалките и променя тока на генератора, в синхрон с тока през слушалките. Идеята е, да не се задава твърде голям ток на покой, защото така се получава много голямо разсейване на топлина, особено ако подберем голям ток на покой, при който усилвателят да работи добре и с 8-омови слушалки. Ако разсейваната топлина не е проблем (повече транзистори, добро охлаждане, мощно захранване), може просто да се зададе достатъчно голям ток на покой, за сметка на нищожното КПД.

 

Друг вариант е, в зависимост от товара на слушалките, с ключ да се превключва стойността на R16, така че при по-високоомни слушалки, да се избира по-малък ток на покой на генератора. Схемата с ОУ може и да се махне, а товара да се заземи направо към земя. Тя просто позволява избор на ток на покой, с около 40% по-малък от тока на покой без нея. Ако все пак искаме да оставим схемата с ОУ, за да постигнем минимално като за Клас А усилвател разсейване на топлина, можем да намалим още повече стойността на R27, но да увеличим коефициента на усилване на ОУ стъпалото. Понеже цялата тази част от схемата (генератора на ток + ОУ) е на практика извън обратната връзка на усилвателя, би трябвало всякакъв шум, създаден от ОУ, да се потиска добре от ООВ на усилвателя. Дали тази схема би създала нестабилности, следва да се установи експериментално.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Да поизровя малко темата:

Евтиме, докъде стигна с усилвателя? Ако имаш нещо готово, ще ми е много интересно да го чуя. Мен скоро пак ме ухапа слушалковата буболечка и се сдобих с едни AKG K702, на които се кефя в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
Отговорено (Редактирано)

Да ви се похваля с новата придобивка -  Sony MDR-ZX110. За цената си са просто повече от прилични - приятни среди, приятни високи. Не морят главата и ушите. Нищо претенциозно. Естествено, липсва им плътният бас (30-50 Hz), който пък е таргет за хората, които търсят ефекта на BeatsByDre - "да думти яко всичко на поразия", ма за 30-тях лева, които дадох са направо злато, пък и музиката, с която се занимавам, не изисква да "юзка" касата като за световно. :D Взех ги за double-check на миксовете на по-компромисна техника и за непретенциозно слушане. От 4-те модела, които пробвах в магазина, констатирах на слух, че всичките имаха някакъв пик в средите. Честотно ме влече, че е около 8 kHz, `ма не желая да съм толкова прецизен, не съм чак такъв абсолютист. Още не съм ги просвирвал с EQ, но почна ли да смесвам, може да си поиграя да го потърся "на слух" и да го вкарам в Monitoring FX-а, щото доколкото виждам, нямат профил за Sonarworks - все пак таргета им е хора, които искат да се чува една идея по-хубаво от розАвите и мембяните. Засега ще я карам така и съм доволен. :)

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да кажа едно основно правило при смесването на слушалки - трябва да се избират от човек, който е смесвал музика или се е занимавал със спектрален анализ. Такъв човек е способен да чуе недъзите, защото познава flat eq. Това са моите 5 стотинки ... Бих желал да чуя и вашите разсъждения в тази посока, тя е по-важна според мен от конкретен модел компромисни слушалки. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви попитам още нещичко - голяма част на тези слушалки за по 30 лв., много лесно им се прецаква жака и едната страна спира. Не бих казал, че съм от потребителите, които юзкат и дърпат, без да пазят, но от друга страна всеки ден ми се налага да ги plug-вам и unplug-вам, разбира се внимателно. Това планирано стареене ли е или просто аз съм недъгав и не мога да си пазя слушалките?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен са малко по-калпави, но и на скъпи модели се случва. При тях обаче има модели предвидени за лесна подмяна на кабела с резервен такъв.

В Томан например има нелоши резервни кабели, но се запояват гадничко, понеже са лакирани и малко трудно се "зачистват" (ако пак така се казва операцията).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро ми изпадна супер изгодна оферта за LG Hi-Fi Plus with B&O PLAY: https://www.androidauthority.com/lg-g5-bang-and-olufsen-dac-review-686953/
Вътре е с 32bit Sabre ES9028C2M DAC and Sabre9602c amplifier, USB receiver Savitech SA9302 32 bit/384 KHz: https://blog.lvu.kr/lg-hifi-module-teardown/
Тествах го със следните слушалки без никакви тонкорекции, с любими песни от Youtube:
- Philips SHP2700: страхотен звук по моите скромни разбирания! Слушалките са с леко напомпани ниски, но не прекалено.
- Beyerdynamic DT 990 Pro 250ohm: за студийни слушалки може да са добри, но на мен не ми хареса тяхното звучене. Тембрално Филипса ми допада много повече...
- AKG K550 MKII: е тия за мен звучат ужасно!!! Никакви ниски! Цялостната звукова картина не ми допадна, ама въобще... В линка по-горе именно тях са използвали за слушане и твърдят, че е добър звука. Но всеки си има свое разбиране за хубав звук 
- Superlux HD681 Evo: също не ми допаднаха особено... Някак си високите не ги ги просвирват както трябва. Ниските им са по-изразени от на AKG и Beyerdynamic.
Само Philips-a са мои, другите са на колега от работа и впечатленията ми са от сумарно слушане не повече от час.
Под Уиндоус 7 DAC-а максимално може да се пусне на 24bit/192kHz.
Под Уиндоус 10 DAC-а максимално може да се пусне на 32bit/384kHz.
Също така е доста топъл на пипане, но четох по форуми и ревюта, че си е така.
Ако някой има конкретни въпроси за DAC-а - да пита.
Имам и SHP2500 на които им скъсих кабела от 6 метра на около 1,8 метра и премахнах контрола за намаляване на звука. Предишния собственик май им е правил бас модификация, защото думкат повечет от SHP2700, но средите и високите им са зле и като цяло не стават...
Някой ако иска да се отърве от читави и запазени слушалки на цена до 60-70лв. - да ми пише на лично. Или може да предложите читави затворени слушалки over-ear дизайн за слушане в офиса до 70-80лв.
Всъщност моите SHP2700 мога да си ги слушам в офиса, а за вкъщи да си взема нещо пак полуотворен тип или нацяло отворени.
Ще се оглеждам нещо ако изпадне на добра цена и ще ровя по форуми.
Най-лесния вариант е да си намеря още едни SHP2700 :)
Ама нещо ги няма по продавалниците...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Трябват ми слушалки за музика, филми, игри и т.н. Едно от нещата за които се чудя е отворени или затворени слушалки, от това което разбирам отворените имат по-естествен звук, но ако е шумно наоколо се чуват повече външни шумове. Все пак клоня повече към отворени.
Слушам разнообразна музика и предпочитам по-универсални слушалки, тоест да не са примерно "много добри за рап" ама иначе да са зле.
отделил съм към 200-300 лева. Ще се радвам ако препоръчате нещо и за какво да гледам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.