Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем запис на женски вокал със щипещи и съскащи звуци


Recommended Posts

Здравейте, получи се един проблем със женски вокал. Записах го с Neuman KMS 105 имам и AKG 220 , в къщи със третирано ветрило за изолация зад микрофона купено от магазин не се сещам какво название имаше. Записа беше директно от микрофона към саунд картата без никакви корекций, звука беше ясен и чист и то толкова чист , че се чуваше съскането при буквите С и Ц. Мислех , че после със еквилайзера и деесера ще го оправя но на практика не се получи нищо при опита да отстраня този ефект се загубва яснотата или имам чуството че този ефект така се е маскирал във вокала и при опита да го махна все едно режа и от гласа. Та въпроса ми е ако още в началото микрофона мине през еквилайзер да изрежа това съскане , дали после при обработването на гласа при изясняване на гласа пак няма да се появи този ефект. И второ , дали ако направя записа с динамичен микрофон , който не е толкова чувствителен при високите честоти ще има ефект. Или има и други решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да опиташ и други деесер плъгини, някои са куци. Имаше и други трикове да се направи нещо подобно, ама с компресор ли беше и как точно не помня... Може и с мултибанд компресор да опиташ да го "оправиш".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не зная кой деесер използваш и какъв контрол върху работата позволява, но огледай дали са му коректно зададени параметрите – работна честота, ширина на лентата, чувствителност. Повечето деесери обикновено имплементират динамична еквализация. Може да пробваш и с мултибанд компресор с бързи атака и рилийз, от порядъка на не повече от 1ms. Със статичен параметричен EQ е по-грубо, но може да помогне за редукция до известна степен без проблемна загуба на яснота, ако е центриран точно върху проблемната честота с висок Q фактор и разумно обиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, наистина не съм пробвал с други деесери, иначе сEQ с много стеснен обхват намерих честотата , при която е най-много съскането и я зададох и на деесера.Опитах с компресор но не с мултибанд да не товаря микса с компресиране , но ще пробвам и с това .Пък ще кажа дали има ефект, иначе по някакви причини възможно ли е да не може да се оправи това , да запиша отново вече като мине през еквилайзер в реално време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по-скоро молив, вързан към микрофона

http://dt7v1i9vyp3mf.cloudfront.net/styles/news_large/s3/imagelibrary/v/vox09pencil.jpg?sfudFtacB3AWzpKbLw4NqEowBLCXKJFV=&itok=ApTziYQ8.

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм капацитет, след гледането на долното видео и проба, спрях да ползвам деесери.

Според мен резултата е по-добър и поне за мен се работи по-лесно и интуитивно.

Виж към края (към 3:30 - 3:40).

 

https://www.youtube.com/watch?v=kc824v_HEKY

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм :)

Разглеждаме различни варианти, предлагам моя :)

Освен това сме в страната на неограничените възможности, където Мелодайн може да струва по-малко от молива :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерсаж, не знаех за тоя трик с Мелодайна. Ще го пробвам с вградения в Лоджик подобен туул, вероятно ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да ти кажа с Мелодайна е адски удобно.

Можеш дето се вика да контролираш и визуално и чуваемо диапазона на ссссссссъскането.

Даже в началото на първите ми опити така се бях въодушевил че всичките с-та станаха т-та и зазвуча неестествено, та трябва с мярка.

Тея дни така съм изпушил от простотиите които една известна марка

ползва за да си събере поредните сто евра от овцете като мен че май ще се върна към пиратстването, това по повод цената на Мелодайна ;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

молива за щипящите ли се слага, интересно решение. Но явно с Nenman kms 104 за студио не стават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Молива работи като разделител на струята въздух. По този начин шипящите/съскащите звуци не атакуват директно мембраната и се получава ефекта на "механичен" де-есер. Даже помага и при плозивните съгласни - поп-филтър "за бедни" :)

Стари хватки от миналото, но и досега вършат работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.