Jump to content
Българският форум за музиканти

Squier Affinity 5-String Jazz Bass V


emosms

Recommended Posts

Здравейте,

 

Малко постфактум питане, няма много смисъл.. :D..

Сдобих се най-накрая с някакъв 5 струнен бас (след като първо питах за уредба за бас...) :

https://www.thomann.de/intl/fender_squier_affinity_jazz_v_bk.htm

 

Намерих го по-изгодно и е дефакто чисто нов. Но:

 

1. На моя, за разлика от снимките в thomann, пише "crafted in china". Т.е., доколкото знам, преди squier са се произвеждали в индонезия, сега ги правят в китай?

Или този бас, който съм взел е по-евтин от тези в томан, защото е правен в китай, и всъщност нищо не съм намерил по-евтино? Купен е като втора употреба но дефакто е неупотребяван, с кутия, фабричен кабел и имбуси за хардуеъра.

 

2. Петата струна ми звучи по-лабаво и по-недефинирано от другите, със сток струни. Много вероятно, просто не звучи толкова дефинирано защото e в ниския регистър. Басите не се чуват така (на сухо). Но и на усещане, мисля че е малко по-'лабава', като се настрои.

Ако сложа някакви по-хубави и по-дебели струни, може ли да има проблеми?

 

Четох за ниския клас на ibanez, че грифовете им са ташак. Затова и се отказах да купувам такъв, макар че ми е интересен и този по-спортен дизайн.

Squiera е по-солиден и предполагам няма да има такива проблеми. Преди имах един Sheffield J Бас, и в общи линии бях доволен от това което представляват този тип машини. Сега с тези ключове, не старите "спатии", направо съм супер доволен.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

хвърлил съм око на един скуайър делукс J бас от томан. на кантар съм дали да го взема. дават го произведен в индонезия. ще следя темата ти с интерес. ако се окаже, че са крафтед ин чайна, ще имат много поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам колко ще е полезна темата, не съм особено напред.

Вчера дръннахме малко, след като доста време само сме пили бира в местенцето с барабаните.

 

Ето снимка на Squier afinity J от томан:

 

 sqiuier_thoman.jpg

 

Снимка на баса отзад, вижда се надписа крафтед ин чайна. Не съм го купувал от томан и се чудя, всички ли ги правят там, или само някои.

Горния няма такъв надпис и изглежда, че не е правен никъде :D :D :D.

 

 IMG_2034.jpg

 

Надписа отпред ми изглежда ок: https://s30.postimg.org/ffa8gr88x/IMG_2036.jpg

Надписа на плочката отзад, не е перфектно фрезован: https://s30.postimg.org/paoo41i5t/IMG_2033.jpg

Другия хардуеър ми изглежда ок: https://s27.postimg.org/v2p712s2r/IMG_2035.jpg

 

Като цяло, не бих казал че е от най-леките басове. За дървото, сигурно си е каквото пише (alder).

 

Относно струните - не знам има ли смисъл да слагам по-дебели или просто по-хубави.

Също, не знам в момента с каква дебелина са (тр. да намеря шублера..). Някакви Light сигурно.

 

Най-вероятно ще взема stainless steel - coated (elixir). Брайт тон, евентуално да става за слап, като излезна от кръжока пречат ми ръцете.

По warm tone ще стане с пасивния тонконтрол и от уредбата, надявам се.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали не си търсил в google, но Фендер имат фабрики в Америка,Мексико,Япония,Китай,Индонезия.Фендерите се правят в Америка и Мексико.

Скуаер са дъщерна фирма или същата фирма с друг бранд.По-качествените се правят в Индонезия, а по-некачествените(гадни дървесини и части) в Китай.Ако искаш хубав скуаер има афинити и по-високи серии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече нямат фабрика в Япония или поне не произвеждат музикални инструменти там, а китари с лепенка Fender се произвеждат вече и в Китай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Афинити е баса. Всички Squier сериини номера, започващи със CY, се произвеждат в китай.

Даже всички, започващи със "C".

Надписа отпред не е лепенка, доста приличен печат е, всичко: https://s30.postimg....8x/IMG_2036.jpg

 

На снимката от томан, китарата също е със CY сериен номер.

След определена година добавят и "Crafted in China". Нещо мернах, че след 96-тa... или 2006-та..

 

Относно струните, тези stainles steel ли са и държат ли тона?

https://www.thomann.de/intl/daddario_eps_1705.htm

По принцип дадарио ми харесват, но много бързо умират (на соло китара).

 

Това са им дебелините: Gauges: 045-065-080-100-130

Мерих сток струните на баса, моите А - Е са съответно 085 - 110.

B е 130, т.е. не е от най-тънките, но не ме кефи как звучи.

 

Или направо да взема еликсир, като му дойде времето :D.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, май неотдавана са започнали да правят и Афинити серията в Китай.Преди тя беше по-качествена поне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно струните, тези stainles steel ли са и държат ли тона?

https://www.thomann.de/intl/daddario_eps_1705.htm

По принцип дадарио ми харесват, но много бързо умират (на соло китара).

 

 

E, не виждаш ли? То е написано с достатъчно големи букви. Имай предвид обаче, че каквито и струни да вземеш, В никога няма да звучи като на хубав бас. Толкова могат тези инструменти, за тези пари-толкова. Affinity е най-ниската серия Squier. Не искам да те разочаровам, но на такива инструменти, петата струна вътши работа колкото да си подпираш палеца, ако свириш с пръсти. Използването и само омазва звученето на бандата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За баса не съм сигурен въобще.

В две неща съм сигурен:

- на пипане струната се усеща малко по-хлабава от Е. Може би защото Е е 110 (не 105)?

- няма в какво да го пуснем, за да изкара фундамента на 31 хз. И като го пробвахме (през един преамп в пулта), звучи по-малко плътно в най-ниските позиции. Баса олеква, чуват се неща от хармониците нагоре.

 

То като гледам, поне половината комбота и кабинети, ако въобще си правят труда да им публикуват характеристиките, свирят до 40-45 херца.

Колкото и да не ми се иска да се занимавам, почнах да ровя за говорители. Засега открих една изгодна 15-ка, която може да изкара -3дб/35хз в 180 литра,

 

А струните - тези дадарио еднодневки ли са като за солокитарите? Еликсир струват двойно и определено държат тон повече от двойно време на солокитара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вземал съм веднъж д'адарио за един от моите басове. пробвах ги за половин час и ги свалих. не ми се понравиха. общо взето д'адарио и стагг съм ги отписал. това са индивидуални неща, но както ти каза блр по-горе, не си струва и да слагаш струни за 100 лв на бас за 300. според мен потърси някакви други в същия бюджетен клас. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От моделите без покритие може да пробваш Rotosound, при мен поне се държат доста по-добре от останалите стандартни. Дори засенчиха 2 марки/модела с покритие. Китарните изкарват около месец, което си е направо доста, тъй като другите максимум на втората репетиция са за кофата.

 

За бас също ги пробвах и ми допаднаха, но не свиря системно (само подрънквам тук-там) и не мога да се ангажирам със "срокове" и стабилни данни за сравнение с другите марки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, 50 лв или 100 лв за струни - това е въпроса. И може би gauge 0.135 за B.

100 лева вече ги спестих като я намерих по-евтина.

 

Никоя китара не звучи по-добре от струните си. Kaк да я харесаш в магазина :D.

А тази едва ли ще е толкова зле, нито е basswood (липа), нито poplar(топола), нито agathis (балига, някакво кофражно там).

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А "хадаптерите,бате" къде ги слагаш в схемата?Не разчитай само на комбинацията от дървета сaма по себе си,само споменавам.С различни струни (стоманени,никел и т.н.) можеш да извлечеш различен звук,както и на усещане при сиврене са различни.За SS струни ползвам Dean Markley blue steel  и съм мега доволен,никеловите ми са Daddario-от тях също.Ползвал съм Dunlop на няколко баса и имаше различен ефект при всеки.Приготви се да пробваш различни марки и модели докато намериш какво ти пасва,независимо кой какво ти пише (дори и аз).А аз живота на струните мога да ти кажа,че много зависи дали ти се потят ръцете и колко,дали си почистваш струните след свирене,миеш ли си ръцете преди това и т.н.Може да ти звучи странно,но вярвай ми при различните басисти,един и същ чифт може да изкара различно.Аз лично изкарвам доста,не ми се потят много ръцете и съм късметлия в това отношение.Чувал съм,че Elixsir  издържат много на "бой",но никога не съм ползвал такива.За B струна гледам винаги да е минимум 130,но това си е мое предпочитание.Пробвай с различни марки и материал,така най-добре ще разбереш. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се пускай по пързалката да търсиш говорители, които покриват честотния диапазон на инструмента. Ще хвърлиш пари за нищо.  Направи си елементарен опит: запиши го през апаратура, която доказано не затихва до 30 Хц (DI box-> preamp-> interface). Запиши чисти тонове и им разгледай спектъра. Ще разбереш точно какво имам предвид. Това не е свързано с твоя инструмент. Това, което е свързано с твоя инструмент и всички останали подобни е, че дебелата им струна звучи гадно и размазано. Дори и Е не звучи както трябва. Това си е комбинация от евтини дървеса, механики и най-вече електроники.

Разбира се, хубаво ще е да му сложиш нови струни и да ги сменяш често, но не очаквай чудеса. D'Addario не са повече или по-малко еднодневки от всеки други струни без покритие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със спектралния анализ не мога да го пробвам в момента.

Но явно има дебат в нета по въпроса и не съм първия който го открива (floppy B string).

Трябваше да си взема такова нещо, за да се замисля по въпроса.

Също, тези наблюдения не се ограничават само до ниските класове басове.

 

За усещането и звука на сухо (ако изключим каквото влияние имат адаптерите), спора като че клони към скалата на баса.

34'' vs 35''. Дългата изисква повече натягане.

Евентуално по-дебели струни (по-спорен е положителния ефект), но минимум 0130.

 

Build quality и дървесината не е толкова видно и ясно как влияе. Предполагам - още по-твърдо дърво.

Също, по-стегната механика (да се избегнат всякакви вибрации) и neck through мисля се казваше - цял гриф с тялото.

 

В общи линии препоръчват повече акуратност при свирене, повече свирене към бриджа с пръсти, повече техника и прецизност при слап.

То така или иначе, слап фигурите са много зле без прецизност. Само за дрънкане вкъщи :D.

 

А относно пълното покриване на фундаментите - къде е границата? Колко е нужно? -3дб/45 херца за 5 струнен бас ??? (и хубав да е)

 

Пак опира до спектралния анализ, но съм се изумявал на някои изпълнения, където фундамента преобладава.

Не е много дефинирано, но тона беше настроен да свири почти само фундамента. (не мога да намеря линка с парче от концерт).

И дори не слиза то пета свободна, но баса е брутален.

Представям си какво ще е и с обертонове отгоре и аз да свиря - малко growl и по-звънтящи струни.

Също да звучи 'твърдо' , дори без много обертонове и звънтежи.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.