Jump to content
Българският форум за музиканти

Пречи или помага физ. натоварване на пеенето


brysnaria

Recommended Posts

Това не мога да си го представя че ти се иска да пееш без да си напрегнат?! Това трябва да е някакво много леко пеене без опора

Шо се заяждаш ся, не казвам да се отпусне човек като мекотело и да мрънка на нос?Пък за какво трябва да съм напрегнат като пея?

Единственото пеене където има напрежение според мен са тия хардкор стилове дето се дерат като малоумни и се напъват , вени им изкачат по челото , се едно имат запек. Тва имам предвид под напрягане - да викаш и изкарваш всеки тон като за последно

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж какво

опитах се да ти помогна но явно ти се мрънка и хленчи в нета

Карузо също се е опитал нещо да спомене -

-тенорите когато са най-уморени правят лицеви опори да отворят още повече гръдния си кош

 

Така се прави и мислех че това се знае

но както и да е щом не ти е интересно значи няма значение

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж какво

опитах се да ти помогна но явно ти се мрънка и хленчи в нета

Карузо също се е опитал нещо да спомене -

-тенорите когато са най-уморени правят лицеви опори да отворят още повече гръдния си кош

 

Така се прави и мислех че това се знае

но както и да е щом не ти е интересно значи няма значение

аз не мрънкам бре :) нито съм се обидил нито искам да се карам с някой или да мрънкам:) Тва е проблема на интернет че който както иска така разбира написаното:ph34r: освен да слагам навсякъде усмихнати емотикони незнам как да се изразявам по то4но ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз пък забелезах , че като не се товаря физически ми е по- леко пеенето.

Чуствам се отпуснат , без напрежение или умора . Леко сънен , обаче спокоен и всичко излиза леко без проблеми.

Чуствам приятна топлина в областа на гърлото а крайниците не ги чуствам... в смисъл не ме разсейват с болки или дразнене.

Тоест мога да мисля само за гласа ми.

А като съм бил на фитнес примерно, ми се иска всеки тон да го натискам и да го измъчвам...едва ли не да си уморя гласа като останалата част от тялото...

Незнам дали е вярно това или съм в заблуда.. дано греша , понеже си спортувам и не бих искал да се откажа заради пеенето и да остана кожа и кости :)(((

 

Точно това трябва да постигнеш-да се чувстваш спокоен и да пееш без напрежение!Това е най-голямата борба в усъвършенстването при пеенето,да си в добра физическа форма,бодър, атлетичен(не заспал и унил) и същевременно да няма грам напрежение в гърлото .Защото това ти се отразява на темперамента,т.е когато човек пее вяло и унило не звучи добре,но пък когато почнеш да напрягаш връзките пак не става..Добре правиш че спортуваш,това ще ти осигури добрата физическа форма т.е здрави мускули, изправен гръбначен стълб,опора при дишането!Но също така трябва да се опиташ да отделиш двата процеса-пеенето и физ.натоварване.Главата ти трябва да е като "отрязана",просто си представи че от шията на горе всичко работи на друг режим-винаги без напрежение,независимо от състоянието на тялото и психиката ти.Тона трябва да излиза свободно,без напрежение!

Преди време правих упражнения за това(беше малко пресилено,но ми свърши работа).Лицеви опори,коремни преси,клякане ставане и други(каквото се сетиш)и по време на упражненията пееш или се разпяваш,може и само отделни звуци по целия диапазон.Стараеш се минимално физ.натоварване да повлияе на звукоизвличането.Също така ,котаго си се пренатоварил или си много уморен не е добре да пееш,не че няма да се справиш,но тогава умората се предава и в гласните връзки,звука излиза вяло,няма тонус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж какво

опитах се да ти помогна но явно ти се мрънка и хленчи в нета

Карузо също се е опитал нещо да спомене -

-тенорите когато са най-уморени правят лицеви опори да отворят още повече гръдния си кош

 

Така се прави и мислех че това се знае

но както и да е щом не ти е интересно значи няма значение

аз не мрънкам бре :thx: нито съм се обидил нито искам да се карам с някой или да мрънкам:D Тва е проблема на интернет че който както иска така разбира написаното:D освен да слагам навсякъде усмихнати емотикони незнам как да се изразявам по то4но :)

 

Пич ако търсиш какво най-много вреди на пеенето според мен физическото натоварване не присъства в списъка.

Според мен вредителите трябва да бъдат разделени може би на краткосрочни-непосредствено преди пеенето и дългосрочни-такива които вредят на гласа по принцип.

 

След дълго изследване установх списъка на първите:

1. Секс - секса преди пеене вреди много спор няма- установил съм емпирично :wub:

2. Газирано

3. Ядки

4. Сладко

5. Безсъние

6. Прекомерна физ. умора

 

Не претендирам за изчерпателност класацията си е моя !!!

 

В дългосрочен аспект физическото натоварване може да окаже само положителен ефект.

Отрицателно влияние оказват пушенето пиенето и дрането :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Много ценни неща сте изписали. Само че сте засегнали изцяло прекия ефект/дефект от релацията "тренировка-пеене". Важно е да се отбележи, че фитнесът е една прекрасна позитивна инжекция на самочувствието - онова с лицевите опори преди концерт не само може да "отвори" гласа, а и да Ви напомпа хубавко ;) И мацките ще Ви гледат блеснало от първите редове, и Вие ще сте уверен в движенията си :curse: Ако се занимавате по-сериозно, още по-добре за имиджа Ви!

 

Що се отнася до алкохола и други стимуланти... Ако сега кажа "Твърдо ЗА!", ще ми скочат половината да протестират:help: Има мнооооого грозни изцепки, когато пиян/друсан вокал или който и да е музикант се дъни жестоко, фалшивее, пада на сцената, чупи какво ли не... Увереността на музиканта идва от неговата реална или не самооценка. Робърт Плант е излизал на концерти на бутилка и два джоинта (примерно) и е перфектен :greenangel: Дейв Геън прави феноменални пърформанси друсан до невъзможност. Джим Морисън, Сид Барет, Джими Хендрикс, Майкъл Хътчънс, Кърт Кобейн и много други вероятно половината от гиговете си дори не са осъзнавали, че са на сцена и пак са били N1. Не друсането и алкохолът могат да те направят велик изпълнител, но ако вече си такъв, почти нищо не може да ти попречи. (Казвам "почти", защото, ако сте обърнали внимание, известна част от изредените имена не са между нас :yahoo: Малко иронично...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.