Jump to content
Българският форум за музиканти

Премахване на секундно лепило


Recommended Posts

Имам предложение, което на някой може да се стори глупаво, но е относително безопасно:

1.поставяш нещо предпазно около пластмасовата плочка, за да не препилиш лака на китарата без да искаш (може хартиена лепенка, но трябва да я свалиш скоро след това, за да не ти отлепи лака).

2. Взимаш плосък кръгъл предмет с диаметър 4-5 см. (голяма пласмасова капачка, чието лице изшкурваш до идеално равно, или нещо друго, с идеално равно лице).

3. Залепяш с двустранна лепенка кръгче от шкурка, да кажем 80-120 за гладкото лице (внимавай да не застъпиш лепенката, защото ще ти повдигне шкурката).

4. Пилиш с така направения, удобен за хващане инструмент,  по пластмасовата плочка лепилото малко по малко., много внимателно и равномерно, като периодично измиваш шкурката и винаги я поддържаш леко влажна. с парцал периодично зачистваш и прахта от изшкуреното лепило.

5. като стигнеш много ниско (тънички люспи лепило) можеш да сложиш по-дребна шкурка (200-400), а накрая и водна 600-800-1200-2000 (водната шкурка вече задължително е влажна, даже леко мокра, докато се работи с нея). Така плочката ти ще добие леко матов, но почти гланцов вид, накрая можеш да пробваш и да я полираш с полирпаста и парче плат. Ако не ти кареса, можеш да намериш или изрежеш нова плочка, от тънка пластмаса, която да залепиш отгоре.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не разбирам защо насърчавате момичето да прави такива експерименти, след като е пределно ясно, че накрая ще се наложи да се пребоядиса цялата лицева повърхност?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПС: понякога каноконлит може да се разтвори с ацетон, но вероятно ще разтвориш и околните пластмаси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази пластмаса (перобран или  pickguard се казва) се подменя със нова и се оправят нещата.

Ето избери си:http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=acoustic+guitar+pickguard&_sop=15

Клипче как се прави смяната:

https://www.youtube.com/watch?v=uc_m3h7Spxc

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не разбирам защо насърчавате момичето да прави такива експерименти, след като е пределно ясно, че накрая ще се наложи да се пребоядиса цялата лицева повърхност?

 

Защо да се пребоядисва?

Ако беше споменала в началото,че тези пайети са лепени върху плочката щеше да получи други напътствия и нямаше да има нужда от ново пребоядисване.

Както казах-една по-голяма плочка ще оправи нещата.Колегата даде линк с голям избор.

А може и сама да си я изреже.Под нея и да има поражения няма да се виждат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не разбирам защо насърчавате момичето да прави такива експерименти, след като е пределно ясно, че накрая ще се наложи да се пребоядиса цялата лицева повърхност?

 

Това е раздел "изработка и ремонт", което ще рече, че пишейки тук, момичето най-малкото иска да се пробва, да се справи само. Ако е наистина внимателна, няма да надраска лака.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, благодаря за отговорите и препоръките на всички!

Второ, наясно съм, че  може би е трябвало да спомена по-рано къде точно се намират, но все пак се радвам на получените предложения и ще изпробвам каквото ми е по силите, когато имам възможност.

Трето, още в първата си публикация споменах, че съм прежалила боята и нямам против да я превърна, въпросната китара, в свой проект с отворен край и резултат. :D По начало се обърнах към форума, защото не съм се занимавала с подобни неща и малко ноу-хау по темата не би ми било излишно, имайки предвид, че тук, със сигурност, има хора, които знаят и могат повече от мен.

Пък и най-лошото нещо, което би могло да се случи е да се наложи да я закарам на лютиер, което само по себе си не е особена беда.

 

Благодаря още веднъж и ще публикувам тук снимки, когато има прогрес! :cheers2:

 

Наздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих те посъветвал да махнеш просто тази пласмасовата предпазна лепенка и да си намериш нова. А ако има други наранени места просто ги прежали и свири. Като гледам каква е китарата ако един добър лютиер се заеме със нея ще струва колкото да си я купиш чисто нова. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.