Jump to content
Българският форум за музиканти

Премахване на секундно лепило


Recommended Posts

Привет!

Наскоро се върнах към една китара, на която не съм свирила от има-няма шест години. Оказва се, че по-младото ми аз е сметнало, че е добра идея да декорира спомената китара, залепяйки пайети и мъниста по нея със секундно лепило.  :coolp:

Не е нужно да споменавам, че това вече не ми харесва. :D

Има ли някой, който би могъл да даде акъл с какво да го сваля това лепило. Опитах разредители от ацетон до Коресилин. Единственото, което се случи беше, че лакът започна леко да се разрежда, но лепилото едвам помръдна. Също така, смятам, че е важно да спомена, че съм прежалила лака и съм решила да го сменя, така че по - агресивни препарати не са чак такъв проблем.

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, Сасси! С химически средства нищо няма да стане, за съжаление. Ако искаш китарата ти да има естетичен вид, едиственият вариант е да я отнесеш на лютиер, който да обработи съответната повърхност със шкурка и нанесе нов лак. Предполагам някъде около 50-тина лева ще излезе услугата. Хайде, пък после искаме семпли тук да качиш, за да видим как звучи китарката с новия лак!   :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше в/у метал щях да ти предложа да го загрееш.

Но в/у боя-мисия невъзможна.

Ако си реставратор може да опиташ под лупа да пилиш само лепилото и после да полираш.

Но е много трудно и пипкаво.

Нов лак/боя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

 

Ще пробвам да го изшлайфам и ще видим след това какво ще стане. :D
Най-лесно би било да я занеса на лютиер, но ми се иска аз да се позанимавам, да видим докъде ще я докарам.

Ще кача снимки, когато има някакво развитие.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шкурка, цикла, бръснарско или макетно ножче. Пораженията в/у лака са неизбежни, но ако е достатъчно дебел, а ти внимателна и търпелива, после може да се матира с водна шкурка и полира с паста.

Химия няма да помогне, най-много да влоши нещата

Успех!

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пайетите са метални може да пробваш да ги позагрееш с поялник.

След шлайфането ще трябва пак да се лакира. Вероятно няма да го правиш сама, а майсторът пак ще шлайфа всичко. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

яворее..,а тия лепила са толко трошливи,че и най малкото почуване със средно голЕм чук и отвертка ша отвее манистата като циганин нафтова печка,ма се пак требе отверката да се центрира в/у манистото,не връз показалеца или китарата. :greenangel:,и да после иде трудното- шкурене с номера шкурки ,до към 3000 водни ,полир паста,както отбеляза Кирил,нема лабаво,но с желание става.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То проблемът не е толкова в пайетите, защото те се махат. Проблемът е в лепилото, което остава отдолу и пораженията върху боята от великото ръчкане. :jazzband:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ограждате лепилото с много тънко тиксо.

Сигурно имате платмасови меки пилички за нокти.

Лека-полека отнемате от лепилото.

После махате тиксото и продължавате.

Гледал съм малки цикли от ножчета за бръснене.

Има я процедурата в този сайт:

 

http://www.stewmac.com/Gifts/?lac_guid=e6852468-8cbc-e611-80ce-ecb1d775572a&utm_campaign=1791&utm_medium=email&utm_source=NPA&utm_content=1791_C_20161207

 

Представляват едно ножче м/у две пластмасови пластини.Само малка част в средата е гола и с нея се цикли.

Страничните части се водят по лака.

Но това след грубото пилене.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15555039_1242434802462473_1883421860_n.j

 

 

Ето така изглежда към момента. Това е плод на едно часово стъргане с шпатула и разредители.
Лакът около тази пластмасова част е абсолютно унищожен, и от стъргането и от разредителите, които попаднаха върху него.

 

15554960_1242443135794973_1174942142_n.j

 

Куриозното в случая е, че разредителите, които използвах са разредили лепилото, което държи тази пластмаса върху китарата, но не и лепилото, което е върху нея.

 

Поздрави!

Редактирано от SassySassy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ограждате лепилото с много тънко тиксо.

Сигурно имате платмасови меки пилички за нокти.

Лека-полека отнемате от лепилото.

После махате тиксото и продължавате.

Гледал съм малки цикли от ножчета за бръснене.

Има я процедурата в този сайт:

 

http://www.stewmac.com/Gifts/?lac_guid=e6852468-8cbc-e611-80ce-ecb1d775572a&utm_campaign=1791&utm_medium=email&utm_source=NPA&utm_content=1791_C_20161207

 

Представляват едно ножче м/у две пластмасови пластини.Само малка част в средата е гола и с нея се цикли.

Страничните части се водят по лака.

Но това след грубото пилене.

 

Благодаря за предложението, но вече пробвах подобен метод с нула успех. Това лепило е слагано преди около 7-8 години и се е вкаменило до степен, в която, имам чувството, че е част от пластмасата отдолу.

 

Дори си мислех да махна тази пластмасова част (може да се види на снимката, която съм публикувала) и да пребоядисам китарата без нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам Evtim Djerekarov,ако мен питаш

Трябва да изгледам поне 50-60 филмчета с неговите репарации.

Реставрираше боята в/у китара.Напластява в поразеното от удар място и след изсъхването

го циклеше с този инструмент.

Представлява две пластинки м/у тях ножчето,което се подава в средата.

И е на някоя и друга десета по навътре.

Нещо такова нарисувах:

 

http://media.snimka.bg/s1/5707/037657713.jpg?r=0

 

Имаше постове докато реагирам.

Ами то е лесно.Изрязвате си ново малко по голямо парче пластмаса и си я залепвате на мястото на старата.

Секундното лепило и преди 1 час да е слагано пак няма шанс да се махне с какъвто и да е разредител.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това е така. Аз не държа  на тази пластмаса по начало, но не го обмислях като вариант, защото ми се струваше много здраво залепено и това да го махна него би нанесло още повече щети. Ако го махна, все пак трябва да се маха лепилото отдолу. По начало исках с колкото се може по-малко щети да се размина, но ... май, май няма да стане. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.