Jump to content
Българският форум за музиканти

Fender stratocaster Dan Smith siena burst, two knobs


Stareca

Recommended Posts

Здравейте на всички!

Не съм активен потребител във форума, не съм и профи- просто фен на китари.

Много ми се иска да разбера нещо повече за моделите на Фендер от т.нар. Ера на Дан Смит и, в частност, за модела с два потенциометъра.

Ако някой има такава, както и всеки който поназнайва нещо по темата и реши да сподели - предваритирално благодаря!!!

Може и да почерпя, ако е от Пловдив :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През 1981г., Fender вече е собственост на CBS и репутацията на фирмата стремглаво се носи надолу. Тогава CBS(Fender)
наемат Dan Smith от Yamaha с цел подобряването на качеството на продукцията. Смит, буквално затваря завода, като мотото
му тогава е било качество за сметка на по-малка бройка. През 1982г. Fender спират производството на старите модели(vintage reissues of '57 and '62)
и въвеждат редица подобрения и иновации. Четири точковото закрепване на грифа, по елегантната малка глава, добавянето на 22-ро прагче
двуточково тремоло, смяна на материала/дървесината при тялото и тн.
Smith Stratocaster е един своеобразен мост м/у старото и съвременният дизайн и концепция при новата ера за Fender.
Идеята е била да се произведе качествена китара, в USA, и тя да бъде евтина.
Липсата на жакплейт, странното тремоло и двете копчета, са именно в услуга на маркетинга и стойността на китарата.
Това е може би един от последните изгъзени опити на CSB да съхрани компанията.Малко след това CSB ще продадат Fender
и в новият завод, в Корона, ще заложат на класиките. Китарите на Dan Smith, ще отлетят за Япония.
Fender Dan Smith, реално е произведен в много ограничен тираж в завода Fullerton и това го прави интересен и колекционерски,
но едва ли по различен от американските стандарти на марката.

 

Тремолото, може би най странното в този модел, и в разрез с класическият Fender Stratocaster:

20p6kk2.jpg
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста изчерпателно! Много благодаря!

Притежавам такъв, но на грифа пише made in Japan, а тялото и типично като за американски.

Пак благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

голяма част от продукция Fender USA в период между Фуллертон и Корона е ползвала японски грифове през 80ти години. Някои са били правени универсални без обозначение "Made in Japan", някои не. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм се интересувал много от тези модели. За Дан Смит 1982 най-характерна е комбинацията от малката глава, но със старото лого (както на 70'). Такъв беше страта на Пеци Гюзелев. А Дан Смит 1983 с двата потенционетъра го видях за пръв път в група Аха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже си говорим за Дан Смит,тези дни попаднах на това любопитно четиво.
https://www.fender.com/articles/tech-talk/how-the-strat-came-to-have-two-heads?utm_campaign=Fender+Guitars&utm_content=sf50651840&utm_medium=spredfast&utm_source=facebook&sf50651840=1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.