Jump to content
Българският форум за музиканти

Замяна на САТА хард диск със SSD


me6

Recommended Posts

Задавам си следния въпрос? Дали ще се повиши скороста на обмен на данни , ако заменя харда със SSD диск. По точно DAW да е инсталирана на този диск , а плъгините и виртуалните инструменти в дял " D" , където диска е SATA.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между двата типа дискове е огромна (в полза на ССД-то, разбира се) и файдата от такъв е бая голяма предвид това, че диска винаги е най-бавната част от системата. При използване на дръм плъгин със семпли за барабани скоростите са невероятно по-добри спрямо ако е на ХДД.

 

Аз лично от 4-5 г. компютър без ССД не го признавам за нормален. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

240-250GB SSD дискове вече има за по 150-160лв.

Делиш го на 2 части, на първата инсталираш операционата система, на втората част си държиш нещата които ползваш най-често.

На обикновения твърд диск си държиш копие на важните неща от SSD-то, както и всичко останало - музика, филми...

Разликата в работата на компютъра ще я усетиш осезаемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси колеги , но инсталацията на VST ми е само около 300гб. И затова питам ,  примерно DAW  да инсталирам в диск "С" , а VST в диск "Д" който е SATA3 е значително по-бавен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в двата случая ще има осезаема разлика. Но никога не инсталирай сесии, библиотеки и плъгини на системния си диск!! Работните ти сесии трябва да са на друг диск (не на друг дял от същия диск, а на физически друг диск!).

 

Сложиш ли SSD като системен драйв е супер! Сложиш ли SSD и за другите неща - още по-супер! :) И в двата случая осезаемо ще се подобри производителността.

 

Аз бих сложил SSD за всичко, но обемът от библиотеки, семпли, сесии и архиви с които работя е огромен (и нараства), и засега не смятам да инвестирам точно в това :)

 

Съветвам те периодично да архивираш данни на каквото можеш и имаш - BluRay, DVD или външен диск за архиви. Опитът ме е научил винаги да пазя по 3 копия от всичко, записани на различни физически носители.

 

Намери най-доброто решение за теб, което е и "price-friendly". Прецени приоритетите си и ги реши според бюджета.

 

Поздрави!

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е - дай 35$ на тия хора - http://www.acronis.com/en-us/personal/computer-backup/ - това ще са ти едни от най-добре похарчените пари.

 

Като си инсталираш всички програми на ССД-то, си провиш имидж на него върху някой нормален хард, и след това настройваш програмката да ти прави редовен бекъп някъде по оня хард.  И да изгърми ССД-то, веднага можеш да си възстановиш инсталацията и всички неща върху произволен друг диск.

 

   Относно избора на ССД - не взимай нещо старо и нещо евтино ! Имаше преди време едни "легендарни" чипове SandForce, с които се набълбукаха доста производители, и гърмяха като крушки. На мен два такива ми изгърмяха за по 1 година работа.
    Ето ти предложение за санитарен минимум:
https://plasico.bg/samsung-ssd-750-evo-int-25-250gb-26861.html

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за Samsung SSD. По-добър избор и от Intel. Интел-ските модели обикновено ползват Sandforce контролери, които нямат много добра репутация. Сега Интел имат и собствени контролери на няколко модела, но не ги следя, за да мога да коментирам по-точно.

Скоростта ще се повиши чувствително. Това трябва да го свърша и за себе си, защото ползвам предимно библиотеки и ще ми се отрази много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Моят съвет е - дай 35$ на тия хора - http://www.acronis.com/en-us/personal/computer-backup/ - това ще са ти едни от най-добре похарчените пари.

 

Като си инсталираш всички програми на ССД-то, си провиш имидж на него върху някой нормален хард, и след това настройваш програмката да ти прави редовен бекъп някъде по оня хард.  И да изгърми ССД-то, веднага можеш да си възстановиш инсталацията и всички неща върху произволен друг диск.

 

   Относно избора на ССД - не взимай нещо старо и нещо евтино ! Имаше преди време едни "легендарни" чипове SandForce, с които се набълбукаха доста производители, и гърмяха като крушки. На мен два такива ми изгърмяха за по 1 година работа.

    Ето ти предложение за санитарен минимум:

https://plasico.bg/samsung-ssd-750-evo-int-25-250gb-26861.html

мерси , но с тия хора едва ли ще мога да се разбера. А за ССД-то ще опитам с един от препоръчаните. Малко се съмнявам все още , че библиотеките които са около 300гб. и са на SATA диск , ще се зареждат по-бързо , ама от опит глава не боли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандартно HDD има ~100-150МВ/сек. трансфер, SSD ~450-550МВ/сек. И това е при последователно четене на големи файлове. При работа с малки блокове данни и особено при фрагментирани файлове (при SSD фрагментирането не влияе) разликата нараства още доста в пъти! За мен SSD-то е поне 10 пъти по-бързо от HDD. Ти ако искаш си се съмнявай. :)

 

Можеш да вземеш за проба от някъде, но гледай да не е някакъв очукан или древен модел, както и да е свързан с подходящ SATA III порт. SSD на SATAII порт са си пари на вятъра предвид теснотията в пропусквателната способност на по-старата версия на протокола. Има и по-нови варианти (m.2 и т.н.), но там цените са доста по-солени вече, но ако имаш бюджет - защо пък не. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Май дойде време за смяната със SSD диск.Ако съм разбрал правилно на Ссд диска инсталирам уиндоуса DAW и мисля и плъгините които едва ли са повече от 10гб. И малки помощни програми , като WINRAR програма за имидж файлове и т.н. А VST синтезаторите пак в С дял но библиотеките им на HDD диск. Или VST тата заедно със файловете им на HDD диска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Да не отварям нова тема - SSD изведнъж ли спира? Проверявам го с програма за лоши сектори, засега е пушка, вълнува ме характера му като HDD ли е - лека полека да умира или изведнъж грохва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изведнъж е. Ако ти е за сторидж, за да си пазиш ценни неща, най-малкото дублирай и на друг носител.

SSD само за работа, най-добре пази ценните неща на HDD като винаги ги дублирай

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.