Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
chris_barnes

Помощ при избор на телевизор

Recommended Posts

Вероятно чрез повтаряне на кадри. Може би има софтуер за това.

Става с повтарящ се кадър на мястото на липсващ при редуциране броя на кадрите от източник с по-голям брой кадри. И обратно: ако източникът има по-малък брой кадри, може да се вмъкнат допълнителни, междинни кадри чрез комбиниране на два съседни реални кадъра или чрез интерполиран такъв.

С Apple Final Cut Pro или с Adobe Premiere стандартно се правят нещата.

Това пак не е много коректно. За пример, при 24 кадъра в секунда, един кадър е спродължителност 41.67ms. При 60 кадъра в секунда един кадър е с продължителност 16.67ms. Тези нямат точно съотношение, защото всеки кадър 1/24 се събира в 2.5 кадъра 1/60. С други думи повтаряш веднъж кадъра и след това имаш един трети, който е междинен и той съдържа половин кадър от текущия и половин от следващия. Това само по себе си вече вкарва въпросната интерполация и разваля оригиналния източник, така че за мен е некоректно. За да е правилно сравнението, трябва да се ползват кратни продължителности, примерно 24 кадъра в секунда да се сравнява с 48, 72, 96, 120 кадъра в секунда и т.н. Мисля, че евентуален добър вариант е да се ползва 120 кадъра в секунда, защото при това положение точно 5 кадъра се равняват на един 1/24, и същевременно точно два кадъра събират един 1/60. Не съм убеден обаче, че ютюб и съответно браузърите/плейърите поддържат 120 кадъра в секунда за клип.

Визираш сравнението 24/60 в едното видео? 120fps YouTube май не поддържа. Поне аз не съм виждал.

Не съм гледал видеото, просто разсъждавах как ако решиш да показваш 24 кадъра в 60 кадъра, ще трябва да вкараш артефакти от интерполация и тестът става некоректен.

В случая иначе повечето примери са в 24/48, въпросите и отговорите се отнасяха до тях.

Е да, имах предвид принципно, понеже ако се повтарят кадри, значи и "обикновеното" видео става 48. Тогава разликата с другото е, че на него има т.нар. интерполирани кадри, по един ентерполиран кадър, на всеки "оригинален". Не знам коклко може да повлияе на възприятието. Направи ми впечатление, че когато се говореше за motion blur-а, хубаво стопираха кадъра на традиционното видео, да се види за какво става дума, ама  не стопираха кадър на hi-res-а! Просто си търся обективно обяснение, защо не виждам разлика, ама то може да си е субективно. Занимавал съм се с видео (работя като програмист) и да генерираш кадър от два съседни които са си с blur, не виждам как интерполирания кадър ще е такъв, че да се намали motion blur-а в цялата картина.Оффф, много се задълбочих, май че е офтопик, понеже темата беше за друго. Ако желае, някой модератор може да остави поста.

Това произлиза от факта, че motion blur за даден кадър при по-голям брой кадри логично е по-малък, тъй като един кадър трае по-кратко време и заснема по-малко от движението (24fps -> 41.67ms; 25fps -> 40ms; 30fps -> 33.33ms; 48fps -> 20.83ms; 50fps -> 20ms; 60fps -> 16.67ms).

Нещо, което трябва да имате предвид е, че времето за експониране на всеки отделен кадър не е времето на целия кадър. В киното обикновено това е половината от времетраенето на кадъра, т.е. 1/48s, което е прието за разумен компромис между прекалено разамазано движение между отделните кадри и прекалено насечено движение при по-кратки скорости. Само за информация военните сцени в  "Спасяването на редник Райън" са заснети с много по-кратки скорости (от 1/48s при 24 кадъра в секунда), за да се получи този стробоскопиращ ефект на насечено движение и придаване на малко повече директност и реализъм в действието. Пак само като информация, motion blur там липсва и тогава интерполирани кадри могат да бъдат вкарани. Но аз пак твърдя, че не съществуват алгоритми, които мога да измислят как човек си е движил ръцете и краката между два кадъра , иначе ще го преместят като обект :) Може би след 50-60-100-200 години и това ще могат ;) В това време аз обожавам да гледам замечтаната визия на киното с 24 кадъра в секунда. 

• Like 2

^^Да, високият брой кадри, не са само при възпроизвеждането, а и при снимането, което води до по -"остро" изображение.

^Не знаех това, за Редник Райън.. интересно.

Вероятно и при сегашния статус на технологиите (поради дългата и упорита работа по алгоритми за компресия на видео), може да се измисли относително надежден алгоритъм, който да интерполира движенията между два съседни кадъра. Има дори и алгоритми, с които може до голяма степен да се премахне естествения motion blur от кадрите, но те не са по силите на съвременните компютри, за ползване в реално време, а и вероятно все още тегнат патенти върху тях (такива алгоритми се ползват, за да се видят детайли при авио- и космически аварии, когато е снимано, примерно с обикновени / охранителни или други подобни камери с ниска резолюция и относително голям blur). Бях гледал такава възстановка на кадрите от аварията на совалката Challenger през 86-та, и останах впечатлен.

Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 1

От вашата дискусия,едва ли питащия ще посмее да си купи телевизор,опасявайки се ,че няма да може да намери такъв телевизор с характеристиките посочени от вас.......хахаха.

Моят скромен съвет е,купи си телевизор по джоба......

• Like 1

В крайна сметка си купих Sony 49X8005C. Благодаря на всички за мненията и информацията!

Sent from my LG-F460L using Tapatalk

Честито, със здраве да си го гледаш. Вдигнал си бюджета в сравнение с първоначалния с почти 50% и не си сбъркал.

• Like 1

Мерси! Възползвах се от намаление в Техмарт и успях да го отмъкна за 1199лв :D

За тази цена си е попадение,с здфаве да го ползваш!

• Like 1