Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
chris_barnes

Помощ при избор на телевизор

Recommended Posts

^ Само аз ли не виждам никаква разлика? :)

То вече ме обявиха за далтонист и полуглух, така че може да е в моя телевизор проблема...

+1

То за да се види разлика, трябва телевизор с 400Hz ли, или там с каквато честота споменаха. Понеже тогава се вмъкват кадри (или така си въобразявам), а на компютърния монитор, който при мен е 72Hz няма как да се забележи разлика.

• Like 1

72 Hz честота на опресняване е достатъчна. От друга страна обаче съм копирал грешен линк, където за сравняващия материал няма файл на 48, 50 или 60fps в youtube. Извинете ме за грешката. Това е видно от settings на плеъра. Уверете се, че гледате с избраната резолюция там. Ъпдейтнал съм файла от предната страница, както и пускам един допълнителен. Разликата се вижда при движение.

1080p @ 24fps vs 48fps

1080p @ 24fps vs 48fps

1080p @ 24fps vs 60fps interpolated

https://youtu.be/kHPVDXwMxiA

И :)

• Like 1

Явно проблемът е в мен. Не мога да усетя разлики!!! То и по принцип отбягвам да гледам телевизия, та видеото нещо не ме трогва. Спомням си, когато за първи път гледах 3D кино. Първо наистина ми правеше впечатления, но броени минути след това, имах чувството че няма разлика, не възприемах картината като в началото!

Благодаря за последния линк, има какво да се разбере.

Така,без да предизвикам спорове,малко инфо от отдела-рекламации-най редки гости в отдела са LG,SONY,Самсунг!

Сони ползват LG "кинескопи"но марката Сони,плащаш отгоре,Самсунг гони позиции да е първи на пазара.

Шарп-все още не са пренесли производството навън,лични технологии на телевизорите и цени не по джоба...

Все пак инфото е от -рекламации-

Не съм фен на носенето.

4К -докато влезе в телевизията,телевизорът отдавна ще си го пенсионирал!А до тогава ще има поне 5нови технолигии! Купи си нещо по джоба,скромен съвет.

^^ като едновремешен геймър (особено що се отнася до first person shooter игри), мога да кажа, че за да не можете да забележите накъсването, 48FPS не са достатъчни - трябват, по мое мнение, 60. При около 62-65 FPS, на мен започва всичко да ми изглежда съвсем плавно. Може да има хора, на които им трябват и малко повече. За доказателство - поместете бързо курсора на мишката през екрана. Не помня колко точно начесто бяха LOW speed фреймовете на USB, които отговарят за неща като мишка и клавиатура, обаче виждате, че е недостатъчно.

Примерно, 100-херцовото трептене на някои осветления, дразни почти всички.

Необходимостта от повече кадри е в зависимост и от размера на екрана, тъй като големият екран заема по-голяма част от зрителното поле и така накъсванията се регистрират по-лесно.

На малко екранче, може и на 20 FPS всичко да изглежда гладко, но на 40+ - инчова стена - едва ли.

Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 3

Не съм много в течение на последните технологии, но премина ли оная психоза със ШИМ-а, или Pulse width modulation, имаше дори списък със модели, които нямат ШИМ. Дали от внушение, или не мониторите със ШИМ започнаха да ми дразнят очите, след като го четох това :D

• Like 1

Само да вметна, не го приемайте като заяждане,н о да поясня за 24/25кадара,при кинокамерите е 24 при телекамерите е 25.Казано просто,е открито,че това е възприемане от окото нормално движение,ако се увеличат или намалят кадрите движението става различно от нормалното.А при теле.е 25защото лъча трябва да обходи екрана,и да видим картината.А технологиите компенсират растера (зърното)на картина-или контраста да е по добър,за да може да се доближи до този на филмовата лента.Защо ,защото картината се възпроизвежда от кинескопа.По тази причина плазмените телевизори отпаднаха от производство,заради ограничението за добър контраст,и се разработиха днешните екрани-и технологии за подобряване на контраста и качеството на картината.Е естествено се загуби истинноста на картината,демек близко до това на естествената.Всичко се подобрява електронно(изкуствено).И не всеки му харесва такава картина!кратък съм защото пиша от телефона.Това копи/пейст от интернет не помага за избор на телевизор,4К тепърва предстои да се доразработва,тъй като направата на 4к камери е още в началото,3Д камерите излизат солено.А още не е решено напълно въпроса с ретланслацията на сигнала-(сателитно)и т.к.Но тези коментари дали помагат за избора му на телевизор!?

Edited by iliev.p
  • Like 1

^^ като едновремешен геймър (особено що се отнася до first person shooter игри), мога да кажа, че за да не можете да забележите накъсването, 48FPS не са достатъчни - трябват, по мое мнение, 60. При около 62-65 FPS, на мен започва всичко да ми изглежда съвсем плавно. Може да има хора, на които им трябват и малко повече. За доказателство - поместете бързо курсора на мишката през екрана. Не помня колко точно начесто бяха LOW speed фреймовете на USB, които отговарят за неща като мишка и клавиатура, обаче виждате, че е недостатъчно.

Примерно, 100-херцовото трептене на някои осветления, дразни почти всички.

Необходимостта от повече кадри е в зависимост и от размера на екрана, тъй като големият екран заема по-голяма част от зрителното поле и така накъсванията се регистрират по-лесно.

На малко екранче, може и на 20 FPS всичко да изглежда гладко, но на 40+ - инчова стена - едва ли.

И аз мога да допълня като съвременен геймър :P

Дори 60 Hz не са напълно достатъчни при игрите да виждаш всичко плавно - добър ти е примера със стрелката на мишката. От доста години сериозните геймърски монитори са на повече от 120 Hz. А това с 24 кадъра в киното е много стара работа до колкото знам - едно време не са можели да постигнат много повече от това с технологията и са направили оценката, че що годе върши работа. Спокойно се забелязва обаче, като се загледа човек, как това води до размазване при движения - вижда се добре по-горе във видеото, в което човека си върти нещото в ръката. Вече е напълно друг въпрос как това "размазване" се харесва на много хора и допринася естетически за филмовата картина.

• Like 2

Бъркаш,още от времето на Хитлер има камери с реостат който променя каданса(броя на кадрите на обтуратора на камерата)оттам и броя на24,25,35 и т.н. а и 24,21,18,10 и т.н. няма нищо остаряло и днес някои процеси,било то бързи или пък бавни се заснемат чрез промяна на каданса.Сори но пиша от телефона и ми е трудно да бъда обстоятелствен.Не знам по каква причина не мога да си влезна в профила от компа,и го занесох на ремонт.Но който разбира и от тези оскъдни обяснения ще разбере.

Но това не помага за избор на телевизор,всяка нова технология в началото струва много пари,а много от технологиите остаряват преждевременно.

^^^^ На единия ми лаптоп, диспея е с въпросния ШИМ. За да не се разбира погрешно - Всички LED монитори имат някакъв ШИМ, но тези, които се водят "с ШИМ", недолюбваните, работят по тъп (от визуална гледна точка) начин.

При "хубавите" шимове, има "стандартен" импулсен регулатор, който управлява тока през светодиодите на подсветката, на изхода на който обаче си има филтриращ кондензатор, и така да се каже, изхода си е DC и подсветката не трепти. Освен това, пулсациите на ШИМ-а са на десетки килохерци и никакво трептене не може да се забележи, особено пък с последващото филтриране, което прави изхода на регулатора ефективано правотоково регулирано захранване.

При "гадните" шимове, за да се спести още малко енергия, и да се спечели малко КПД, се ползват резонансни LLC конвертори, като в случая те са направени така, че да работят при горе-долу константен товар. Понеже подсветката все пак трябва да може да се затъмнява, като същевременно се запази товара (най-просто казано, конкретната причина е по-сложна, но вече не я помня добре), товарът (или май по-скоро ковертора) се "пулсира" - включва и изключва, с относително ниска честота - примерно 100-200 Hz. Това "накъсва" тока през диодите с ниска честота, което създава забележимо и дразнещо мигане. За да забележите това, намалете яркостта на екрана налоповина или по-малко и си размахайте бързо пръста пред него, на светъл фон. Ако пръста ви е "на кадри", значи екрана е с "кофти" ШИМ.

Сега проверих - моята мишка има честота на семплиране 125Hz и пак хич не се движи плавно, като я движа бързо.

Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 1

При не много голям екран, където отместването при движение не е така голямо, 50 и 60fps вършат много, много добра работа и осезаемо подобряват перцептуалната плавност.
Установената граница за пълна перцептуална плавност, неразличима, е около 240fps. 1/2 от това, или 2 x 60fps = 120fps, е макс. стандартизирана стойност за UHDTV (4K и 8K).
25fps се използват стандартно от телекамерите; техническите обяснения в по-горните постове, разглеждащи въпроса, са коректни и уместни, ала говорим за най-минималните приемливи стойности в обръщение днес, останали от технологията, които не удовлетворяват добре определението "нормално движение" при гореописаните параметри. Въпрос на време е да се превърнат в отживелица, подобно на презредовата развивка с нейните артефакти в картината - иначе удобно и умно решение за тесния аналогов канал на времето.
European Broadcasting Union препоръчват презредовата развивка да се изхвърли окончателно и да се използва единствено прогресивна: към момента някои още излъчват в 1080i50 (50 полета за секунда). Препоръчваните параметри за телевизия от EBU са 720p50 (50 кадъра в секунда), а ориентацията им е към въвеждане на 1080p50 като бъдещ стандарт.

• Like 1

^^Имах предвид ШИМ-а с който се регулира яркостта, именно там се наблюдава "стробоскопичния" ефект, най-вече при намалена яркост, разбираемо защо - честотата на включване и изключване на подсветката намалява и вече става осезаемо. Технически не мога да го коментирам, но от потребителска гледна точка ми е интересно.

И аз за същият ШИМ говоря - именно този, който захранва подсветката.

Аз като инжинерин (не дотам добър), ме гложди един въпрос. Как са правени видеата, на които има едновременно картинки с 24 и с 48 fps?!!! Понеже са на едно видео, пък може ли така да става, половината е с повече кадри от другото за определено време в едно и също видео ? :blush:

Edited by fracture