Jump to content
Българският форум за музиканти

Бъз на електрическа китара


merkurial

Recommended Posts

Здравейте!
Китарата ми има известен бъз на първите прагчета, а на последните ми се струва, че струните са високо.

При 12-то прагче 6-та струна ми е на 1,5.мм, а 1-ва на 1,8мм. височина.

Като цяло китарата е сетъпната. Грифа е прав, струните са максимално ниско (само 1-ва струна съм я вдигнал малко, понеже бъза става по-голям, ако е по-ниско)
Тъ въпроса ми е понеже китарата дойде с фабрични струни 10-ки, а пък аз съм сложил 11-ки дали, ако сложа например 9-ки бъза ще изчезне, заради по-малкия диаметър на струните и дали ще се запази сегашната височина на струните?

С една дума целта ми е да сложа 9-ки, за да изчезне бъза, а височина на струните да си остане както досегашната.

Ще има ли някаква промяна или ще си е същото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетъпа се прави спрямо дебелината на струните които искаш да ползваш и са ти удобни, а не обратното.Никой не слага различни струни за да промени сетъпа.Просто трябва да се повдигнат малко седлата или пък да се отпусне грифа малко, зависи от конкретния случай.С по-тънки струни, опъна на грифа ще стане по-малък и ще опират още повече според мен и ще стоят по-меки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А като я получи с 10ки от магазина имаше ли бъз?Защото ако си сменил 10ки с 11ки грифа ще се опъне така,че няма начин да има бъз на 1вите прагове.1.8мм на 1ва струна на 12 праг е малко височко.Моята китара е 1.5мм на 24 праг.

Дай инфо с какъв мост е,това е важно.Казваш,че "като цяло китарата е сетъпната",ама май не е много много така.

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят екшън е 1.7 на първа и 2.0 на шеста струна,с 11ки струни съм.Ако реча да смаля малко почва към първите прагчета на втора и трета струна леко да има бъз затова не намалям повече екшъна,пък и искам тона ми да е по ясен,явно някои прагчета искат пилене.При евтините китари е така.

Редактирано от StoyanStoyanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам се повдигнаха малко, защото сложих нов нът. Проблема е ,че струните са малко високо и пак има бъз.

Грифа е прав. Не смея да го изметна напред, защото тогава ще станат по-високо струните, а мостчето (обикновен мост тип Лес Пол) не позволява повече да се свалят струните. Странно ми е, понеже със стария нът можеше още да се свалят струните с мостчето, но не ги бях свалил, защото ми беше удобно, а и ако ги бях свалил повече щеше да има бъз. А сега с новия нът мостчето е смъкнато максимално ниско и пак са високо струните и има бъз. Когато взех китарата с 10-ки не помня дали имаше бъз, но струните бяха високо.

Чудя се какво да направя вече, за да ми станат по-ниско струните и да няма бъз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.