Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв глас имате ?


bulby

Recommended Posts

И аз си мисля, че пет октави е пресилено казано, но допуслкам да има такива певци. На Марая Кери съм й виждала нотите, ами асновно пее от ла на малка до да на 2-ра, а това са 2 октави... Е разбира се не съм й преглеждала всичките ноти :) , просто на 10-те нейни парчета, които ми попаднаха си направих труда да прегледам диапазона... и все пак да незабравяме, че там звучи най-добре, а иначе диапазонът й е жъзможно да хваща още няколко тона отгоре и отдолу, които например да звучат глухо или кресливо и затова да не ги вклучват в парчетата й :)...

Аз отскоро започнах да посещавам вокален педагог, инак съм пяла и преди това... най-добре звуча между си на малка и фа# на втора, но имам в гласа си тоновете от "си" до "сол" (на малка) и до "ре" на трета (преходът ми е сол, сол#/ла на 2-ра)... мисля, че колкото по-дълго работиш, толкова повече се увеличава диапазона и толкова по-красиви стават тоновете в гласа...

Така, че това си е леко относително :(

Поздрави на всички певци :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Вчера замервах Халфорд (беше ми на гости :Р) в Last Rose of Summer - една ранна балада. 3 октави изкара точно, склонен съм да се съглася, че пет октави и нагоре изглежда малко, съвсем леко попресилено... Не че Роб трябва да е еталон, ако някой иска да чуе песента - от Sin after sin албума е, специално за мерене на октави се е утепала :D Поздрави на Марая Кери, ко прай тая жена - не я чувам вече, не се обажда...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма певец който да покрива цели 5 октави с гласа си,най-широкия диапазон,който съм чувала е на Марайя Кери,която има диапазон от 4 октави;

от МИ на малка до МИ на четвърта октава(в някои песни изпява дори и ДО на малка)!!!!!

Това са 4октави;

от МИ на малка до МИ на първа-1октава

 

от МИ на първа до МИ на втора-2октави

 

от МИ на втора до МИ на трета-3октави и

 

от МИ на трета до МИ на четвърта-4 октави

 

Е ОТ ТОВА ПОВЕЧЕ ЗДРАВЕ МУ КАЖИ!!! За да хваща примерно 5 октави трябва да пее във голяма октава,а това е вече мъжки диапазон

Ако е мъжки глас е обратното ,за да хваща 5 октави трябва да пее в голяма,малка,първа ,втора ,трета(където пеят много рядко мъже и то високи гласове на фалцет,които пък не стигат в голяма октава )и четвърта!!!

Е ТОВА ПРОСТО Е НЕВЪЗМОЖНО

Според мен повече от 4 октави глас не може да има..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така с диапазона на Марая. От най-ниския до най-високия тон, които тя може да произведе, разликата наистина е някъде точно около пет октави.

 

Работата е там, че тя с нормален глас пее малко над три октави, след това има "дупка в диапазона си" (тонове, които не може да хване по никакъв начин), а след това идва нейният whistle voice регистър (или пилешки звуци :lol: ) с който не може да фразира (да пее съгласни).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет за всички- недейте да ходите при пишман преподаватели, защото ще си съсипете гласа за отрицателно време.Това, че някой човек може да ви е симпатичен няма връзка с качествата му като педагог.Преди да направите тази крачка, вижте портфолиото на човека и питайте за негови ученици и начин на преподаване.Това "приятел на чичо ми е певец в операта(примерно) и ще ми дава уроци" не е пътя.

 

Сега по темата.

Много от нашите "педагози" оценяват гласовете по това какъв диапазон имат първоначално и не могат явно да разберат, че ТЕМБЪР И ДИАПАЗОН СА ДВЕ КОРЕННО РАЗЛИЧНИ НЕЩА.От необработени баритон и тенор, баритона в началото може и да взима и по-високи тонове, ако знае как да ги изпее или просто му идват природно(което е по-млако вероятно), а тонора да се пули и измъчва на тях.

Давам себе си за пример.

Аз съм лирико-спинтов тенор, но две години се мъчих до фа-диез на първа, което в последствие се оказа, че ми е просто прехода и заради некадърни педагози си останах дотам толкова време.Накрая и баритон ме изкараха, защото не съм бил пял по-нависоко...Изнервих се на цялата работа и смених преподавателя и сега си вървя съвсем спокойно нагоре, макар и бавно.

Разберете, гласове има колкото има хора по света и е много лесно да кажеш" той е еди какво си, защото за две седмици уроци не може да качи до еди къде си".По-трудното е да признаеш, че някои гласове(като тенора) се правят по-трудно и изискват повече време за усвояване, но нали си взимаш парите, та нека да ни е лесно.

Надявам се да има хора, които ще помислят над това, което казах, защото глас се съсипва зверски лесно, а време се губи също толкова лесно, когато става въпрос за пеене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусни някой свой запис, а? 

 

Ами аз уча Класическо пеене и в момента тепърва почвам да пея арии, демек не съм се занимавал много със записи, но мога да пея и нормално, без оперна постановка.

Едни доста кадърни пичове имат група( power , alternative metal) от около две години, но не бяха доволни от вокалите си, та ме искаха мен и ако станат нещaта ще пусна няколко записа, не е проблем:)

Редактирано от Walker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко бях помолен от CorvusCorax да опиша така наречените "подвидове", но за съжаление съм запознат само с мъжките такива и то само най-класическите наименования.Теорията никога не ми е била най-силната част, но ще напиша това, което знам, макар и малко:)

 

Най общо всеки глас има три деления-лиричен, спинтов и драматичен, като може да има и смесица помежду им.Нека ги разгледаме по-подробно:

 

Лиричен-Това са "меки гласове, които обикновено са и мноооого малко по-високи от останалите..Заради тънките гласни струни, най-често тези гласове са по-тихи от останалите, но много красиви за по леки и любовни арии, както и за високи такива( в зависимост от гласа).Има и лирични певци, които имат силен глас, но те са рядкост.

 

Спинтов-Златната среда.Тези гласове съчетават лириката и драматизма и заради това са много ценени, както и доста редки.Един спинтов глас без пробеми трябва да изпълнява както лирични, така и драматични роли.

 

Драматичен-Плътен и мощен глас.Има всички тонове, които трябват за определениято му, но клони към низините.Обикновено те имат най-здрави и дебели гласни връзки, можещи да издържат на голямо напрежение.

Пример за драматични роли са: Отело, Калаф( на който е и може би най-известната тенорова ария "Несум Дорма") и.т.н...

 

Би трябвало тези неща да важат и за баритоните и басите, но не съм 100% сигурен.Надявам се това да е интересно, а след седмица почвам пак да пея (бях си дал малка почивка) и ще питам маестрата по-подробно, ако има заинтересувани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така с диапазона на Марая. От най-ниския до най-високия тон, които тя може да произведе, разликата наистина е някъде точно около пет октави.

 

Работата е там, че тя с нормален глас пее малко над три октави, след това има "дупка в диапазона си" (тонове, които не може да хване по никакъв начин), а след това идва нейният whistle voice регистър (или пилешки звуци :) ) с който не може да фразира (да пее съгласни).

Това с ДУПКАТА на диапазона на Марайя Кери са пълни глупости!!

 

Няма дяпка,защото съм слушала да пее с глас и думи почти на предела на височините в които може да се изкара хем звук,хем реч!!! Вярно е че от един момент нататък вече думи не могат да се възпроизведът а само звук,защото е прекалено високо,но това е част от диапазона и ,защото тези звуци не са ПИЛЕШКИ-както се изразяваш ,а са много красиви мелодии!!!Следователно става въпрос за пеене.

А това с октавите вече го обясних подробно....Не са 5 ,а 4 :)

 

И няма такова нещо НОРМАЛЕН и НЕНОРМАЛЕН глас,всичко е все глас :metalist:

 

WALKER e писал много вярни неща ;)

 

А колкото до мен,аз съм спинтов сопран,ставам както за лирични неща,така и за неща които изискват по-голямо натоварване ,друг е въпроса че съм нежна натура и темперамента ми не е груб,затова пея по-добре лирични песни ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така с диапазона на Марая. От най-ниския до най-високия тон, които тя може да произведе, разликата наистина е някъде точно около пет октави.

Да бе, издава "звуци", но колко са приложими при пеене.. тва е въпроса.

 

в последния неин клип който гледах тя по скоро свистеше и хриптеше... жалка картинка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

"Баритонален Тенор"

 

ХХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХХА :curse::pray::beer:

 

Хаха, сори човече, ама тоя "педагог" трябва да си подари на някой дипломите (ако има такива) и да отиде някъде далеч, където никой няма да го намери :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

напълно не съм на ясно какъв глас имам.мноо басов съм и само тва знам.

но при мен няма зна4ение,защото аз не пея,а квича или грухтя.това ми

харесва и това правя.

радвам се 4е в този форум има хора,които наистина могат да пеят и ги разбират

ония термини.няма зна4ение колко октови взимаш или там други подобни глупости.важното е когато пееш да се харесаш ти лично и после да те харесат и другите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.