Jump to content
Българският форум за музиканти

Струни 11-50 в Ми


Recommended Posts

Отварям тази тема,говорено е много за струните,интерсувам се има ли и други хора на които им е по-удобно да свирят с този размер струни 11-50 в стандартна настройка на ел.китара,и какви са плюсовите и минусите за свирене на ел.китара с такива струни.При мен стана така,че дълго време свирех само на акустична китара с дебели струни,и когато почнах да свиря на ел.китара примерно 9-42 или 10-46 ги усещам отпуснати,докато с 11-50 усещам стабилност и в тона и в динамиката на свирене.Вашите мнения?

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще се разгори една дискусия кои струни са най хубави, а всъщност истината е - струните с които е най удобно да свири всеки китарист, а марката също спада към личния избор, ако ти е удобно свири с тях . Например за мен са дебели.

 

Всичко става с ПроБване на марки и дебелина, и взимане на лично решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно,а тъй като китарата ми е била настроена за 9-42 размер от лютиер трябва ли да направя някакви корекции по нея тъй като в момента съм с 11-50 или не е необходимо,влизаме в друга тема но поне да попитам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да потвърдя казаното за полемиката и мнението преди мен ще отбележа :) имам китари с 12ки,имам и с 9ки,акустични няколко от 11 до 13,фламенко и класическа с твърди и меки стр...най-много с 10 и 11 на ел.китари.Налага ми се да ги ползвам (повечето)постоянно и за всяка подхождам индивидуално за размера без принцип и предразсъдъци.Не усещам шок от смяна на китара с различни струни.Единсвеният проблем е ,че при много китари трябва да си отбелязваш с какъв размер струни е в момента :)По-добър съвет от свири с каквото ти е удобно или с каквито имаш, не знам дали има.Едно време батковците говореха,че печените свирят с по-дебели...глупости.Не мисля ,че през моите 40 години свирене на китара нещо друго освен комфорт ми е помогнало технически.На един и същ модел скъпа акустична китара тотална разлика в комфорта с 13ки.Моята е благодат ,другата ми е..а мамата :) Успехи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да - трябва да коригираш интонацията, височината на струните и, най-вероятно, леко да натегнеш грифа.

 

Иначе аз на една от китарите си (с 25.5" мензура) свиря точно с .11-.50 в Ми, на друга пък с .10-.46 в Ми Бемол.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вдигнал съм леко екшъна на 1ва-2мм. и на 6та-2,5мм.,интонирам при всяка смяна на струните,но грифът ми не ми се бара,мисля да го оставя така както го е настроил лютиера когато китарата е била със струни 9-42.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Екшънът е прекалено висок на 1-ва струна. Това не е акустична китара. Опитай със стандартен екшън 1.6/2.2
Аз лично свиря с доста по-нисък екшън.

 

ПП: от грифа, за който казваш, че ти е настроен от лютиера за 9-42 вече и помен няма :)

Редактирано от Akerfeldt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струни се сменят поне на месец и са сравнително евтин консуматив. Вземаш и пробваш, докато забравиш какво си пробвал. Поне от разнообразие няма как да се оплачеш в БГ магазините. Продават се и единични струни, ако искаш да си правиш хибридни сетове по калкулатор на опън. Good luck :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На две от китарите ми такива струни изобщо не влизат в дупките на ключовете,в твоя случай щом вече си ги сложил и са легнали добре в нъта,може да свалиш екшъна от бриджа.Работата не е сложна има в тубата разяснения кое как се прави.Ако не си барал тръсрода и не си пилил нъта за да легнат струните би трябвало екшъна да не се промени дебелината им не влияе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вдигнах екшъна тъй като свиря по твърдо и когато свиря по този начин струните бръждят.Има и друго странно при мен,че когато екшъна ми беше нисък както описа колегата на 1ва-1,6мм. сякаш не ми беше удобно да свиря имаше и повече бръждени докато свирех,но откакто вдигнах екшъна сякаш можех да си позволя повече атака на струните,установих че с малко по-висок екшън ми е по-удобно да свиря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На две от китарите ми такива струни изобщо не влизат в дупките на ключовете,в твоя случай щом вече си ги сложил и са легнали добре в нъта,може да свалиш екшъна от бриджа.Работата не е сложна има в тубата разяснения кое как се прави.Ако не си барал тръсрода и не си пилил нъта за да легнат струните би трябвало екшъна да не се промени дебелината им не влияе.

 

Как така да не влияе? 11-ки в Ми имат доста по-голям опън от 9-ки, тръсрода трябва да се натегне, за да се компенсира и извивката на грифа да остане същата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За каква китара става въпрос.Вероятно си първия дето иска висок екшън.Причината за бръжденето не са струните,а намесата на лютиера.Вероятно имаш неподравнени прагове.Малко вероятно е да се разсъхнала в БГ въздуха е влажен целогодишно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При смяна на размера на струните, задължително минете през лютиер да ви оправи тръсроуда, освен ако не разбирате достатъчно да си го оправите сами.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е да мине през лютиер но в града който живея няма такъв.Китарата е cort katana kx5.

А за височината под 2мм. не ми е удобно,незнам дали съм единствения

А колегата който спомена за праговете че трябва някой да се изпелят може и да е така защото при малко по нисък екшън на 6та и 3та струна на някои позиции се усеща бръждене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.