Jump to content
Българският форум за музиканти

Обой


Recommended Posts

Здравейте, аз свиря на обой. Завършила съм музикалното, но в Бургас. Невероятно нежен и красив интструмент. Капризен, труден за свирене, и скъп. Изработва се на ръка, материала е абанос, може и от пластмаса, но най-хубав и топъл звук има от дървото. Също така може и от метал, но звука от дървото с нищо друго не може да се сравни. Клапите се изработват от метали, отроре може и сефед да има, но става по-скъп. За хубав инструмент цените му вариват м/у 6000 и 10 000лв. Знае се, че френските инструменти са най-хубавите. А тези, който ги дават в училищата са най-гадните и смотани инструменти. Свирила съм с такива и е ад, но ... понякога и това върши работа. Ако някой има някакви въпроси към мен, с удоволсвтие ще отговоря :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами аз какво да кажа като съм свирил само на фалшиви, издишащи, просъхнали и стари свирки. Добре, че тоя дето ми правеше стройките си разбираше от работата та го докарвах оттам. Случи ми се 10 години след като бях свирил за последен път да свиря на наистина добър обой и се оказа, много лесно. И като се има предвид, че свиря и на флейта а моята собствена "MIGMA" се нуждае от сериозен ремонт и нормален флейтист не може да свири с нея а аз свиря не зная какво да кажа. Дайте свирката насам и ако не ми се скапе "джуката" до 5 минути ще е късмет. Сега ме сърбят пръстите за свирене ама нали си нямам обой... а и в моя град Добрич обоисти няма. Жалко! Ако имам парички да си купя сопран саксофон ще е много ама много добре. С постановката за свирене с обой се "вади" страхотен и мек тон. Другото трябва да е отвътре. Музиката е хем занаят, хем майсторлък, хем изкуство. И най-важното душа. Всеки може да натиска клапите ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че не е толкова важно колко скъпи са професионалните инструменти - въпрос на възможности. По-важно е, че у нас професионалните музиканти вече трудно си изкарват хляба. Освен това има делене /от страна на Културното ни министерство/ в заплатите между държавни и общински оркестри. Без оглед на квалификация, образование или възможности. Някой тъп чиновник е решил, че ако съм от Бяла черква например,, трябва да получавам в местния /недържавен/ оркестър два пъти по-ниска заплата. Нали се сещате колко са държавните оркестри /нямам нищо против тях/!?... Та излиза, че само там са добрите музиканти! Което е една голяма заблуда. И тази държавна дискриминация продължава вече години. Така е и с другите културни институции.

Дава ли си сметка някой от управляващите /минали и настоящи/, колко е заплащането на музикантите спрямо действително ниските заплати на учителите?!... Тук не става въпрос за халтурите, чалгата или някакво свирене "по повод".

Поради конюктурни съобръжения, първи изчезнаха от духовите оркестри обоисти и фаготисти. Поради ниско заплащане вече трудно се намират тромбонисти, валдхорнисти, саксофонисти... Не искам да прогнозирам кои ще са следващите. Тенденцията е ясна. Следва закриване на оркестри /може би това е целта/ или мъчително "ходене по мъките". Докато, един ден, някой "горе" не се сети, че няма кой да свири. И приемствеността между поколенията - скъсана. А може и да не останат желаещи да упражняват професията "музикант". Ще я караме аматьорски.

Мислите, че е много мрачна картината? Хайде да се обзаложим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че не е толкова важно колко скъпи са професионалните инструменти - въпрос на възможности. По-важно е, че у нас професионалните музиканти вече трудно си изкарват хляба. Освен това има делене /от страна на Културното ни министерство/ в заплатите между държавни и общински оркестри. Без оглед на квалификация, образование или възможности. Някой тъп чиновник е решил, че ако съм от Бяла черква например,, трябва да получавам в местния /недържавен/ оркестър два пъти по-ниска заплата. Нали се сещате колко са държавните оркестри /нямам нищо против тях/!?... Та излиза, че само там са добрите музиканти! Което е една голяма заблуда. И тази държавна дискриминация продължава вече години. Така е и с другите културни институции.

Дава ли си сметка някой от управляващите /минали и настоящи/, колко е заплащането на музикантите спрямо действително ниските заплати на учителите?!... Тук не става въпрос за халтурите, чалгата или някакво свирене "по повод".

 

Позволявам си да оспоря почти всички твои твърдения, XAS.

1. Колко от нашите тъй наречени "професионални" музиканти (имам предвид духачите най-вече) биха могли да пробият на запад (т.е. да спечелят конкурс за оркестрови музиканти), дори да имат хубави инструменти? Уверявам те, че не са много и най вероятно можеш да ги вложиш в числото до 10-15.

2. Както на запад, так и у нас, това което се гледа при формирането на заплатите е заеманата длъжност, а не това какви дипломи и степени имаш, което е добре. Защо ли? Ами защото, поне на теория, това което е от значение е това което можеш, а не това което имаш на хартия. Тук практиката у нас се разминава леко с теорията. Практики градени с десителетия е трудно да бъдат изкоренени за няколко години. Съвсем друг е въпросът, че музикантските заплата на запад започват от 1500-2000Евро, докато у нас са...вие си знаете.

3. Ако съм от Бяла Черква и съм гений, но не мога да пробия у така наречените Държавни оркестри, може би е време да пробвам навън...Мюнхен, Лондон, Бостон, Берлин, Виена и други големи оркестри постоянно правят конкурси и умират от желание да намерят такива таланти...Обаче ако и там не ме оценяват, може би е време да си помисля дали не съм толкова добър само в собствените си мечти....

4. Държавни и общински оркестри има и навън, но всеки от тях си намира начин да финансира дейностите си....частни спонсори, държавни и европейско финансиране на проекти итн.

5. Музикантските заплати са ниски в сравнение с учителските наистина са ниски. А какво да кажем за GP-та(личните лекари)? Някъде четох, че нашите GP получават 5х по-големи заплати от колегите си в западна Европа по отношение на жизнения стандарт.... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че не е толкова важно колко скъпи са професионалните инструменти - въпрос на възможности. По-важно е, че у нас професионалните музиканти вече трудно си изкарват хляба. Освен това има делене /от страна на Културното ни министерство/ в заплатите между държавни и общински оркестри. Без оглед на квалификация, образование или възможности. Някой тъп чиновник е решил, че ако съм от Бяла черква например,, трябва да получавам в местния /недържавен/ оркестър два пъти по-ниска заплата. Нали се сещате колко са държавните оркестри /нямам нищо против тях/!?... Та излиза, че само там са добрите музиканти! Което е една голяма заблуда. И тази държавна дискриминация продължава вече години. Така е и с другите културни институции.

Дава ли си сметка някой от управляващите /минали и настоящи/, колко е заплащането на музикантите спрямо действително ниските заплати на учителите?!... Тук не става въпрос за халтурите, чалгата или някакво свирене "по повод".

 

Позволявам си да оспоря почти всички твои твърдения, XAS.

1. Колко от нашите тъй наречени "професионални" музиканти (имам предвид духачите най-вече) биха могли да пробият на запад (т.е. да спечелят конкурс за оркестрови музиканти), дори да имат хубави инструменти? Уверявам те, че не са много и най вероятно можеш да ги вложиш в числото до 10-15.

2. Както на запад, так и у нас, това което се гледа при формирането на заплатите е заеманата длъжност, а не това какви дипломи и степени имаш, което е добре. Защо ли? Ами защото, поне на теория, това което е от значение е това което можеш, а не това което имаш на хартия. Тук практиката у нас се разминава леко с теорията. Практики градени с десителетия е трудно да бъдат изкоренени за няколко години. Съвсем друг е въпросът, че музикантските заплата на запад започват от 1500-2000Евро, докато у нас са...вие си знаете.

3. Ако съм от Бяла Черква и съм гений, но не мога да пробия у така наречените Държавни оркестри, може би е време да пробвам навън...Мюнхен, Лондон, Бостон, Берлин, Виена и други големи оркестри постоянно правят конкурси и умират от желание да намерят такива таланти...Обаче ако и там не ме оценяват, може би е време да си помисля дали не съм толкова добър само в собствените си мечти....

4. Държавни и общински оркестри има и навън, но всеки от тях си намира начин да финансира дейностите си....частни спонсори, държавни и европейско финансиране на проекти итн.

5. Музикантските заплати са ниски в сравнение с учителските наистина са ниски. А какво да кажем за GP-та(личните лекари)? Някъде четох, че нашите GP получават 5х по-големи заплати от колегите си в западна Европа по отношение на жизнения стандарт.... :whistle:

Не разбрах, какво имаш против професионалните музиканти! Това е професия. И тук има добри и не чак толкова. Никъде не споменавам за дипломи /"което имам на хартия!"/. Ако си добър в професията, след време можеш да бъдеш водач на група. Ако си избрал да живееш в малък град не означава, че не си бил такъв преди време в по-голям или в столицата. Наистина заплащането трябва да бъде според възможностите на музиканта, ама у нас не е така. Тук не става въпрос, че не мога да пробия в някой Държавен оркестър. Уважавай желанието ми да живея и работя в Сунгурларе, да речем. А що се отнася за възможността за работа в Бостон и други подобни места вероятностите са няколко: може да съм на 57г. и условието да те допуснат до конкурс да е "до 45г", да си бил там и колкото да е хубаво, да не си се чувствал на мястото си. Това не те прави слаб в професията, а е личен избор. Пък и не говорим за чужбина, а за музициране в България. За двоен аршин в заплащането или "извиване на ръце", ако искаш. И съвсем не искам да гледам в чинията на личния лекар /и който и да е било друг/. Говоря за система с ясни правила. Ако един оркестър записва много и качествена музика значи, че този оркестър е добър и неговите музиканти ще заработват допълнително. Но щатното разписание на длъжностите не бива да се разминава драстично в различните оркестри по външен признак /държавни или не/. По този начин в провинцията няма да има професионални музиканти /не зная защо се дразните от думата "професия"/. По същия начин това важи и за други професии. Или си мислите, че чистачката в Министерство е по-кадърна от тази в Общината на Сопот!

Въобще не разбрах, какво оспорваш. Вероятно не си ме разбрал. Но от твоите думи долавям, колко е трудна в бъдеще каузата на българския музикант. Преди десетина години професията "артист-оркестрант" липсваше от Националния класификатор на длъжностите у нас, т.е. не съществувахме в правния мир. Сега се говори, че учителите били с най-ниска заплата и никой не се сеща за другите, които са с още по-малка. Музикант оспорва музиканта, за какво ли... А те, милите, стават все по-малко и по-малко. Карай да върви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

XAS,

 

Оспорвам не теб, а твърденията ти. Имах щастието да видя как стоят нещата в Западна Европа с оркестрите, имах щастието да го чуя и видя на живо, живях 8 години в западна европа и това за което говоря до известна степен е то личен опит. Нямам нищо против професионалните музиканти, понеже съм един от тях. Но в Българиа срещнах много фалшиви идеи и претенциии. Ако някой претендира да има Х заплата би трябвало да може да предложи и съответващи на това заплащане възможности и качество на извършената работа.

 

Малко преди да се прибера в България, имах възможноста да присъствам на концерт на Нациолналния младежки оркестър на Великобритания. Много се изкушавам да направя съпоставка между тяхното изпълнение на Дон Кихот (Р. Щраус) и някои изпълнения на Софийска филхармония, които гледах по БНТВ, но накърня нечии чувства и илюзии...въпреки факта, че софийска филхармония е професионален ркестър, докато малдежкия оркестър на Великобритания е съставен изключително от студенти и ученици...Дори не смея да мисля какво би станало ако трябваше да сравнявам софийските оркестри с техните аналози в Германия, Австрия, Англия, Франция, Испания итн.

 

Дург много знаменателен факт: Откакто започнах работа във Видинска филхармония, от всички диригенти, с които съм работил, само 2ма бих определил като "адекватни". А съм работил вече поне с една дузина... Разбира се, има доста бг диригенти, които все още не познавам, но е горе посочения факт е показателен...Да не говорим за факта, че на много от бг музиканти им липсва необходимата мотивация.

 

Преди време се опитах да създам брас квинтет и трябваше да се откажа, понеже 3ма от колегите идваха с ненаучени партии. Аз пък не смятах, че репетициите на един ансамбъл са подходящо място за прима виста и "търсене на тонове". Може би дължа извинение за това отклонение от централния въпрос, който беше за липсата на обоисти :surprise: А може би трябва да открием отделна тема по този въпрос...как мислите, колеги?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

XAS,

 

Оспорвам не теб, а твърденията ти. Имах щастието да видя как стоят нещата в Западна Европа с оркестрите, имах щастието да го чуя и видя на живо, живях 8 години в западна европа и това за което говоря до известна степен е то личен опит. Нямам нищо против професионалните музиканти, понеже съм един от тях. Но в Българиа срещнах много фалшиви идеи и претенциии. Ако някой претендира да има Х заплата би трябвало да може да предложи и съответващи на това заплащане възможности и качество на извършената работа.

 

Малко преди да се прибера в България, имах възможноста да присъствам на концерт на Нациолналния младежки оркестър на Великобритания. Много се изкушавам да направя съпоставка между тяхното изпълнение на Дон Кихот (Р. Щраус) и някои изпълнения на Софийска филхармония, които гледах по БНТВ, но накърня нечии чувства и илюзии...въпреки факта, че софийска филхармония е професионален ркестър, докато малдежкия оркестър на Великобритания е съставен изключително от студенти и ученици...Дори не смея да мисля какво би станало ако трябваше да сравнявам софийските оркестри с техните аналози в Германия, Австрия, Англия, Франция, Испания итн.

 

Дург много знаменателен факт: Откакто започнах работа във Видинска филхармония, от всички диригенти, с които съм работил, само 2ма бих определил като "адекватни". А съм работил вече поне с една дузина... Разбира се, има доста бг диригенти, които все още не познавам, но е горе посочения факт е показателен...Да не говорим за факта, че на много от бг музиканти им липсва необходимата мотивация.

 

Преди време се опитах да създам брас квинтет и трябваше да се откажа, понеже 3ма от колегите идваха с ненаучени партии. Аз пък не смятах, че репетициите на един ансамбъл са подходящо място за прима виста и "търсене на тонове". Може би дължа извинение за това отклонение от централния въпрос, който беше за липсата на обоисти :surprise: А може би трябва да открием отделна тема по този въпрос...как мислите, колеги?

Работил съм също в Зап. Европа и трупам опит, май, от повече време от теб. Това не значи, че твърденията ми се различават кой знае колко от твоите. Поне не забелязвам такава разлика от това, което поместваш. Само сравненията ти с чужбина са повече.

Не можеш да предлагаш възможности, ако никой това не го интересува. Или "няма пари", или норматива не позволява, или... Професионалните навици /по-малко възможностите/ у нас и в чужбина са две несъизмерими "отсечки". С малки изключения, въпросът с диригентите е същият. И от там - липсата на необходима мотивация на музикантите у нас. Затова предпочитам да говорим за нашенската си орис.

Раздела, в който пишем, е "Духови инструменти" и спокойно можем да кажем, че обоистите са изчезващ вид /също като повечето "духачи" у нас/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Името ОБОЙ произлиза от френското наименование на инструмента haubotis, което преведено на български означава "високо дърво". През 16 век във Франция по този начин са се означавали цяла група от високозвучащи духови инструменти. Историята за обоя започва още от древността. По пътя на еволюцията от древногръцкия авлос, римската тибия, китайския хуан, персийко-индийската зурна се стига до арабския замр ( зеир, зурна). Точно този инструмент се смята за предшественик на обоя, защото по устройство и звучене много си приличат. Около 1840 г. са направени първите опити за приложение на БЬОМ СИСТЕМАТА върху обоя от братята Ш. и Фр. Требер. За първи път обоят е използван в състава на оркестъра на Р. Камбер в операта "Помона" (1659 г.) Композиторите Ж.Б. Люли, Х. Пърсел, А. Скарлати, Ж.Ф. Рамо, Й.С. Бах и др. го включват в своите партитури, а Г. Фр. Хендел го издига до нивото на концертиращ инструмент.

В дългата история за развитието на обоя са съществували и негови разновидности: малък, любовен, алтов(английски рог) и баритонов (басов обой).

 

Ако желаете още по-подробна информация за обоя пишете ми на e-mail-a ще ви помогна с каквото мога :hysterical:

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на т.14 от правилата за писане и ползване на форума!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като Black Velvet демонстрира познанията си по френски :hooray: и познанията си по инструменто-знание нека да се включа и аз, за да всея малко хаос във създадения от него ред :surprise::) Макар и обоя да съществува от древността, по времето на Ренесанса често ролята която днес има обоя е била давана на един доста интересен инструмент , чийто разновидности са били наричани с различни, но близки по звучене имена в Англия, Франция и Италия. тези имена са:

 

Франция: Cornet muet или cornet à bouquin! става въпрос за два различни, но много близки инструмента

 

Англия и скандинавските страни: Mute Cornet или Cornetto

 

Италия: Cornetto

 

Всъщност, древните предшественици на съвременния обой са инструменти от рода на турската зурла. Предполагам, че повечето от нас са виждали този инструмент, затова няма повече да се спирам на него. През ренесанса, преките предшественици на обоя се наричат шалеми и кроморн, но те служели по скоро да забавляват царете в самотните, дълги и студени зимни нощи :metalist::) отколкото за "сериозна" музика :cheers2:

 

Какво всъщност представлява това "Корнето" или "корнет" (няма кой знае колко общо със съвремения корнет с пистонова механика)? Дървена флейта с конусообразен корпус и малък дървен мундщук, подобен на тези използван за съвременните тромпети (но по-малък и направен от дърво). Ако искате да ги видите...ами ето ви едно инстересно видео:

The Chestnut Brass Company at The Kennedy Center Performing Arts Broadcasts Page Тези прекрасни инструменти биват дават своето място през ерата на барока на бароковите обои и тромпети, които имали (най-вече обоите) по-добра интонация и най вече еднакъв тембър в целия си обхват.

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно от какъв ли източник Schagerl е почерпил информацията за обоя, но наистина е впечатляващо колко много знае един тромпетист за обоя! Може би има обоисти, които дори не подозират и малко от тези факти :thumbs_up: Похвално наистина!!! ;)

 

А по отношение на знанията ми по френски и инструменто-знание нямаше нужда от такава ирония все пак! :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още малко интересни, а за някои и не чак толкова интересни факти за обоя!!!

 

 

ОБОЙ(ит. oboe; фр. hautbois; нем. Hoboe; рус. гобой) дървен духовинструмент с двойна тръстикова пластинка. Има характерен носов,напрегнат тембър. Във високия си регистър звучи светло, ярко,изразително, а в най-високите си тонове остро и напрег­нато. Особеноприятно и сочно е звученето му в средния реги­стър и плътно, малкогрубо — в ниския. Особено подходящ е за лирични, пасторални икантиленни мелодии. Тонов обем от п до fis3. За пръв път се е появилпрез XVI век, вероятно като ви­доизменение на азиатския инструментзурна. Използува се като солов, камерен и оркестров инструмент. Всъстава на оперния оркестър влиза през XVII век. Неговия приятен тембърние слу­шаме в сцената «Писмото на Татяна» в оп. «Евгений Онегин» отЧайковски, в танца на малките лебеди (два обоя), в балета «Лебедовоезеро» от същия композитор и др. Бетховен също из­ползува поетичнияпасторален тембър на този инструмент в III ч. на VI симфония(«Пасторална») и в I ч. на VII симфония, Равел в балета «Дафнис иХлое»и др. За соло обоя. е написал «Шест метаморфози» Б. Бритън поедноименното произведение на Овидий. Разновидности на обоя са любовенобой и алтов обой (английски рог). Известни обоисти са Гусенс Леон(англ.), Ал. Паршин, А. Б. Зайонц (съв.), Б. Глетцнер (герм.) и др.

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на т.14 от правилата за писане и ползване на форума!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно от какъв ли източник Schagerl е почерпил информацията за обоя, но наистина е впечатляващо колко много знае един тромпетист за обоя! Може би има обоисти, които дори не подозират и малко от тези факти :) Похвално наистина!!! :bravo:

 

А по отношение на знанията ми по френски и инструменто-знание нямаше нужда от такава ирония все пак! :excl:

 

No hard feelings! Иронията бе по-скоро в приятелски вид, пазете се далече, когато се превърна в сарказъм :) Откъде ли? Ами докато учех в Швейцария, от време на време ходех на майсторски класове по интерпретация на ренесансовата музика, и понеже всички те бяха в други градове ми се налагаше да оставам там от 1 до 5 дни, в зависимост от времетраенето. Често последните включваха майсторски класове не само по всякакви видове тромпети, но и по различни (най вече духови) инструменти, в това число предците на обоя, както и клавишни (орган и чембало), хармония, полифония, импровизация, вокални практики и какво ли още не, и понеже така или иначе не ми се стоеше в хотелската стая/хижа често запълвах свободното си време с лекции, които не ме касаеха непосредствено и където човек научава това-онова...

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Обоя е един прекрасен инструмент,който за съжаление става все по-малко популярен в България.Това се дължи на на специфичното обслужване на инструмента "..имам пред вид изработването на стройки.." Дано да се увеличат желаещите да свирят на обой,защото картинката изобщо не е розова :D Да не стане нужда да внасяме обоисти от Европата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Реших и аз да се включа в дискусията, аз също съм обоист, макар силно казано вече, тъй като не свиря от около 10-на години, но все още притежавам обой един старт мьонинг, до колкото знам те бяха добри в направата на фаготи, но като гледам и в обоите са се справили добре. Преди време го взех за около 1000лв, което си беше супер изгодно и сега ме е яд, че не го използвам, обичам музиката , но за да си добър обоист трябва много да обгрижваш както иструмента, така и себе си, за добър абажур, добра форма, всеки ден. А за съжаление, поне аз не виждам переспектива за "типичния" симфоничен музикант. Това е ще пишем пак, поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че не е толкова важно колко скъпи са професионалните инструменти - въпрос на възможности. По-важно е, че у нас професионалните музиканти вече трудно си изкарват хляба. Освен това има делене /от страна на Културното ни министерство/ в заплатите между държавни и общински оркестри. Без оглед на квалификация, образование или възможности. Някой тъп чиновник е решил, че ако съм от Бяла черква например,, трябва да получавам в местния /недържавен/ оркестър два пъти по-ниска заплата. Нали се сещате колко са държавните оркестри /нямам нищо против тях/!?... Та излиза, че само там са добрите музиканти! Което е една голяма заблуда. И тази държавна дискриминация продължава вече години. Така е и с другите културни институции.

Дава ли си сметка някой от управляващите /минали и настоящи/, колко е заплащането на музикантите спрямо действително ниските заплати на учителите?!... Тук не става въпрос за халтурите, чалгата или някакво свирене "по повод".

Поради конюктурни съобръжения, първи изчезнаха от духовите оркестри обоисти и фаготисти. Поради ниско заплащане вече трудно се намират тромбонисти, валдхорнисти, саксофонисти... Не искам да прогнозирам кои ще са следващите. Тенденцията е ясна. Следва закриване на оркестри /може би това е целта/ или мъчително "ходене по мъките". Докато, един ден, някой "горе" не се сети, че няма кой да свири. И приемствеността между поколенията - скъсана. А може и да не останат желаещи да упражняват професията "музикант". Ще я караме аматьорски.

Мислите, че е много мрачна картината? Хайде да се обзаложим.

ЕВАЛА XAS.От 3 години обяснявам на СБМТД истината и то на сбирки и конгреси и те пак си знаят техните си глупости-тея в провинцията ДА МРЪТ.В чужбина ли да идем всички?Нашта държава да я закрием тогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.