Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на ел. китара за начинаещ


Kris Dimitrov

Recommended Posts

Аз не бих бил толкова краен към Джим. Просто понякога трябва малко тактичност.

Относно китарите, които предлага, нямам мнение, тъй като никога не съм ги докосвал.

Но не пречи, да си направи една старничка, където човек да може, да прегледа и преслуша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,корейски,китайски..в ММГ наскоро минах,че дето се вика до тях живея и случка- някакъв китарист,който не падаше от небето си говореше с Тони че избирал евтина китара за някакво хлапе на добър приятел,ама и той като мене- слуша я без да е включена,та аз хванах някаква куча марка Страт и дръннах 2-3 акорда и така една идея блус ,ама тоя човек как чу - абе тая май звучи бе,и взе да я пробва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Китара вече е при мен от една седмица. Първите ми впечатления - страхотна е, въпреки че я слушам през нисък клас комбо и BOSS ME-25 процесор.

 

Двоумя се в момента какво комбо да взема за домашна употреба - честно казано, с 10 ватовото си мога доста сериозно да разстроя съседите при повечко gain, което ме навежда на мисълта, че абсолютният максимум, който ми трябва е в диапазона 10-20W.

 

Преслушах VOX AV15, VOX VT20X, а също така ми привлече вниманието и Bugera V5 Infinium (изцяло лампов). Като цяло VOX-овете са натъпкани с много ефекти, хибриди са (има наченки на лампов звук) и това най ме дърпа към тях, защото все пак са за упражнения вкъщи.

 

От друга страна - комбо като Bugera-та също ми изглежда не-лош вариант, куплиран с някакъв малък процесор с reverb, delay и т.н. (В момента разполагам с един BOSS DS-2 distortion.)

 

Бюджета е около 500лв, имате ли по-добри предложения? (Основно ще се свири блус, рок, много рядко нещо по-тежко)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китара вече е при мен от една седмица. Първите ми впечатления - страхотна е, въпреки че я слушам през нисък клас комбо и BOSS ME-25 процесор.

 

Двоумя се в момента какво комбо да взема за домашна употреба - честно казано, с 10 ватовото си мога доста сериозно да разстроя съседите при повечко gain, което ме навежда на мисълта, че абсолютният максимум, който ми трябва е в диапазона 10-20W.

 

Преслушах VOX AV15, VOX VT20X, а също така ми привлече вниманието и Bugera V5 Infinium (изцяло лампов). Като цяло VOX-овете са натъпкани с много ефекти, хибриди са (има наченки на лампов звук) и това най ме дърпа към тях, защото все пак са за упражнения вкъщи.

 

От друга страна - комбо като Bugera-та също ми изглежда не-лош вариант, куплиран с някакъв малък процесор с reverb, delay и т.н. (В момента разполагам с един BOSS DS-2 distortion.)

 

Бюджета е около 500лв, имате ли по-добри предложения? (Основно ще се свири блус, рок, много рядко нещо по-тежко)

 

Здравей колега,

и аз като тебе начинаещ - занимавам се от около 2 години. И аз като теб си купих ЕПИ (мейд ин Чайна). Много съм доволен и не си я давам за нищо. Само кубето ми е нисък клас - разбирай кубе Епифоне (стартов пакет към китарата). Не че е толкова зле, но като чух едно-две други и аз пренастройх честотите набързо. Насочил съм се към Vox VT20. Никак не е зле според мен - има си лампов преамп. Отделно, че от Vox има безплатен софтуер за тоя усилвател да си накачаш педалчета, да си наливаш още ефекти и симулации и т.н. Таа мисля да си направя един подарък за Коледа. Лично аз ти го препоръчвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за момента клоня към комбинация между Orange Micro Terror глава + Orange PPC108 8" кабинет. Някой имал ли е опит с тях и заслужават ли си вместо комбо за подобни пари?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С времето всеки който ходи на участия стига до извода,че мъкненето апаратурата си е хамалска работа и не е ефективно.Затова се минава на вариант Б,колкото се може по малко хапаратура.Но ти си млад имаш още сили да мъкнеш.И не забравяй,че шерпите са у Непал все пак.Затова съвета е да си прецениш физическите възможности.

 

А и другият извод,правиш струваш ,накрая идваш до извода,че ламповия усилвател е най добре.

А пропо,тази комбинация на Orange,не надхвърля ли лимита ти от 500лева!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая говорим за домашна употреба основно, а Micro Terror-a е 1kg, та носенето му е последна грижа. Участията са мнооооого далечна мисъл в момента.

Този Orange с кабинета се връзват на 470лв от Thomann. Той бюджета е 500лв, но ако нещо си заслужава и не е скандално много отгоре, ще развържа кесията. 

 

Иначе, лично според мен, откъм възможност за ъпгрейд комбинацията глава + кабинет ми изглежда по-примамлива, докато кубето в повечето случаи ще си е "as is". Много избор има на пазара и честно казано се обърквам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай,че се бъркам,но колкото по рано установиш ква музика,колко сериозно подхождаш към нея,толкова по има смисъл да хвърляш пари за оборудване,наистина пазара е фрашкан.Но в крайна сметка от теб зависи ИЗБоРа за всичко,съветите са ориентир да не откриваш топлата вода наново,а да скъсиш пътя до това което ще те кефи,всичко трябва да ти е удобно,за да те кара да свириш повече отколкото си решил.

Нали знаеш,че красивата мацка те вдъхновява .......а грозната те отчайва.Така е и с инструментите.

 

Разгледах го,за начало върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майкро-то не е лампово!

Крайното стъпало е транзисторно, а лампата вътре е пусната на 9-10 волта и бере срам пред сънародниците си. :crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, хибрид си е. В този ценови клас се намират и изцяло лампови, но са кът. Което ме навежда на мисълта, че в момента в MMG има Fender Superchamp X2 в бюджета ми и е изцяло лампово кубе с 10" говорител.

 

Иначе, ако помогнете с насоки за читав practice rig (било то хибрид или лампи), ще ви бъда безкрайно благодарен! Идеята е да почерпя от вашият опит и да избегна първоначалната главоблъсканица до "топлата вода", имайки предвид, че вече взех приличен инструмент.

 

Бюджета е плаващ между 500-600лв. Това са парите, които мога да дам с лека ръка без да го мисля, като за повече вече ще трябва убеждаване  :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Fender Superchamp X2  само крайното стьпало е лампово , до колкото знам предуселвателя му е на практика процесор , имал сьм такова и му бях сменил оригиналният говорител понеже беше много зле , сьщо така го ползвах с един атенютор понеже си е доста силничко ако живееш в панелка , чистият канал не е зле , но с моделинг симулациите му не можах да се разбера . Аз лично за домашна употреба предпочитам комбоуселвателя или кабинета да са изцяло сьс затворен грьб .

Редактирано от TARTO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно е горното. Има една 12АХ7 лампа за фазоинвертор/сплитер и две крайни 6V6. Преампът е моделинг, има една врътка за избор измежду 16 типа звук. Не съм го чувал, може поне клийна му да е читав (както накои други модели), но симулациите надали са читави...
 
За домашно свирене всичко лампово (дори 1 ват) е прекалено силно. Евентуален добър вариант е някакъв лампов преамп + слушалки. Или преамп + транзисторно крайно + кабинет. Или в РС колонки / домашна аудио система / студийни монитори (колкото по-добре, толкова по-добре). Нещо като H&K Tubeman / Mesa V-Twin / Koch Pedaltone / Garland The Reaper / Engl Tube Preamp E530... Някои от тях имат и транзисторни хави за кривенето, но все пак не са лоши. Зависи обаче и после къде го включваш. Използвал съм два лампови преампа в крайното на Fender Mustang (modeling комбо с гадни симулации, но сносен клийн) и свиреха доста прилично, макар и не оптимално. В твоя случай не е подходящо, давам го само за пример.

 

Говорителят също е МНОГО важен. Един поносим каб с истински говорител е 300 лева примерно. В бюджетните ампчета често слагат смотани говорители и като резултат те свирят доста по-зле, отколкото реално могат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Колкото и да е смешно аз за домашна употреба от около година ползвам два свирещи заедно с еднакви настроики Randall KH-15 и ми е напьлно достатьчно като сила на звук и саунд , и не мисля скоро време да ги заменям с нещо друго , имам и трети за резерва  :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 За домашно свирене всичко лампово (дори 1 ват) е прекалено силно. Евентуален добър вариант е някакъв лампов преамп + слушалки. Или преамп + транзисторно крайно + кабинет. 

 

Аз бях залитнал по VOX AV серията, които са с лампов преамп и аналогови ефекти (уж няма никакъв дигитален процесор в тях). Имат delay, reverb и някакъв модулиращ ефект, което ми е предостатъчно. Слушал съм ги и не звучаха зле, 30/60W вариантите са доста силни за вкъщи, но 15W е перфектен.

 

От друга страна, това което ме накара да гледам за хибридна глава с кабинет е, че държи повече на ъпгрейд и може би е стъпка по-близо до желаният звук. Поне така си мисля де, може и да греша доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отиди в някоя репетиционна,където има 100 ватов с кабинет(топлата вода).Срещу 10 лева за час,ще добиеш представа

дали може да се ползва в къщи или не,дали звучи добре или не,че тежи и заема място е ясно.После каквото и да пробваш винаги ще правиш сравнения.Какво ще си купиш си е твоя работа,важно е теб да те кефи,а и парите са твои.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.