Jump to content
Българският форум за музиканти

мандолина


Recommended Posts

здравейте занимавам се със дърворезба  започнал съм да правя една мандолина от дърво знам че се прави трудно музикален инструмент но съм решил ей така за кеф  да си направя сам  свирил съм  на барабани и китара  горе долу имам представа какво правя но не знам прагчетата на какво разстояние едно от друго се слагат не намерих и в гугъла никаква информация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Занимавам се със дърворезба.Започнал съм да правя една мандолина от дърво. Знам,че се прави трудно музикален инструмент,

но съм решил ей така за кеф  да си направя сам.Свирил съм  на барабани и китара.Горе долу имам представа какво правя,

но не знам прагчетата на какво разстояние едно от друго се слагат. Не намерих и в гугъла никаква информация.

Моля някой ако знае да помогне.

 

 

Горе-долу така трябваше да изглежда това,което сте написали.

Ако Ви е трудно има си програми за правопис и направо показват грешките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да разбереш точно къде да сложиш прагчетата, първо трябва да определиш мензурата. При мандолините има мензури от 15" до 24".След това се изчислява, има формули или калкулатори за целта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Еееех, ако калкулаторът можеше освен да изчислява и да свири...!

Нали давате мнения и за цигулки. Мандолината е същото! Само че с двойни струни. Сложете прагчетата където са и на цигулката, а ако цигулката няма - не слагайте и на мандолината и ще си имате световен "уникат". Ама за цигулари-мандолинисти, които знаят кАде да си слагат пръстите, че знаят и защо ги слагат там...

Ако ѝ сложите и шип - може да мине за виола да гамба. Без шип - за да брачо, а може и мандолина лап-топ (в скута)

Иначе похвала и преклон за усилията лютиерски, но не и на всяка цена мнения, не за всичко и за ФФФсички инструменти. Ще вземат да станат като това моето по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.