Jump to content
Българският форум за музиканти

sw1tched

За живота и музиката от ирландски музикант в България

Recommended Posts

Запознах се и работих с него за пръв път в края на 2011-та. Джейми е вечно пътуващ музикант от Ирландия, който трябваше да е в София само за 2-3 седмици, но вместо това се установи тук. Почти 5 години минаха от тогава и наскоро ми писа, че отново заминава, този път за Барселона. Мисля, че има какво да се научи от него, и като музикант и като човек, затова и подготвих кратко документално преди да замине. Приятно гледане!

https://www.youtube.com/watch?v=Y1FfEU7Ewac

• Like 6

Готин пич, а преди седмица го видях да свири на Витошка само с ак. китара и двама полицаи го спряха. Аз отидох да ги питам защо и те казаха че, на Витошка е абсолютно забранено дори и без усилвател, но ако от общината разрешат - може.

• Like 1

Познавам задочно въпросния Джейми и за мен е изключително приятно че той и други стойностни музиканти от чужди държави правят все по дълги спирки в България и внасят определено цвят в родната сцена - примерно Алед Орду, Пиеро Епифаня, Ееро Турка ( не съм сигурен че така се изписва) и още поне 6-7 интересни птици прелетяха у нас, вярно за кратко, но какво пък.

Понеже някои хора много си обичат тематиката , как в България нищо не може и нищо не става освен чалга, ми ето че някои не-българин мисли другояче.  И тука не иде реч Стив Вай да се засели във Войняговци, а просто нормални музиканти които освен че са преценили че им излиза изгодно да живеят тук , също така намират начин доста упорито да правят музиката си на родна почва.

На родна почва нищо не вирее,Кери,ако го знаеш изсвири една пиеса ,страшно свири класика тоя човек - е точно на Витоша и Патриарха а една женица направо се размаза - толкова добре го изсвири..та с него си говорихме - свирил е по чужбинско - ами повече пари ще изкараш.но всичко е по- скъпо,та те-така..

Ами не ми се води тази дискусия пак вирее или не вирее. За мен е важно че всяка вечер имам избор от поне 3 места където мога да отида и да слушам читава музика. Може би не на нивото на Рони Скот бар в Лондон, ама все пак свястна. Пък ако ще да е щото сме евтини.

Стив Вай може и да реши някога да се засели в България.

.

Миналото лято Стив изкара лятната си почивка на Българското Черно море.

Като гост на семейство Сото - Джеф Скот Сото и българската му съпруга.

Имаше снимки, включително и как хапват шопска селад с рАкия.

Ами ако в Калифорни съвсем изчезнат пчелите или пък скоропостижно ( не дай боже) потъне.

А в България все пак успеем да запазим природата колкото е останала...

Не е невъзможно Стив да си вземе местенце и да си завъди кошери с пчели.

Примерно като поостарее, вчера го гледах записи - още е във форма ( Генерейшън Екс).

( тук сме повече хоби китаристи, Стив е хоби пчелар)

Но това дали Стив или някои други музиканти ще минат тук за кратко или ще се установят за по дълго, са

частни случаи.

Основният проблем, остава. И той е heres not the place. Както го каза продуцента на Менауор.

Естествено, територия, в която 90% от предпочитанията са чалга, БГ рап и кОнкурси Халва-джиян

няма как да е подходящо място. Преди 25 години, тези дето се качваха на масите бяха под 10 %,

оттогава стигнахме дъното и копаем усърдно, колкото и да е клиширано като израз.

Иначе географски сме в перифирията на днешната Римска империя, така че за Пламен, за мен

и за Вас има какво да се посети и чуе и види( все пак), но сами знаете каква е общата посещаемост.

Навсякъде по света "90% от предпочитанията са чалга, рап и кОнкурси", просто ние сме малка страна и оставащите 10% са прекалено малко число. 

• Like 3

Много интересно е как въпреки че копаем дъното в момента има повече клубове и повече групи отколкото когато и да е било. Или ок , не разбирам аз от музика, ама в момента в София има 5-6 магазина пълни с техника , което преди 15 години беше немислимо. На кой ли продават тия хора, сигур чакат Стив Вай да дойде и да си купи някой Ибанец....

Па да продължаваме да копаем, то хубаво се получава.

Общата посещаемост е ок. Аз съм бил на концерт на Майк Стърн в Ню Йорк с двайсе човека вътре. И в интерес на истината като смятате че чалгата и рапа и конкурси за големото зло на българската музика , ми борете ги.

Какво е казал мениджъра на Меноур, слава богу , не са го чули хората, който всяка вечер свирят в София че да се настроят подобаващо.

Само че от хора като Джейми може да се научи как да се отървем от мноооооого характерната българска черногледност и че все некой ни пречи да блеснем. Или ще ви дам пример с мой приятел американец който живее е България - Jared Catoor. Та пича дава всеки вторник Безплатни групови уроци по китара и импровизация в апартамента си. За да си създаде среда и публика и да набира ученици. Ей така.А не да каже , абе ще им работим аз, яяяя....

Както и да е.  Аз пак казвам. Хората идват в България свирят и концертират. Останалото е чесане на езици.

• Like 3

Докато обсъждах някои въпроси за видеото, по които имахме малки разногласия, Джейми обобщи предпочитанията си със следното:

"All I want from it is that I am not seen as  a. solitary or b. too serious. The rest I leave 100% to you"

Които две неща, като че ли твърде често описват колективното ни съзнание. Но ако не е удачно да правя такива обобщения, то ще кажа, че най-малкото себе си познах в тези определения и това е нещо, което малко по малко се опитвам да изкореня, защото смятам, че стои в основата на много от проблемите ни както на лично така и на обществено ниво. Всеки, който познава лично Jamie е усетил позитивната енергия, която излъчва, дори и от видеото си личи. Той е такъв извън България, такъв е и тук, както ако си роб на нашия манталитет, ще го носиш със себе си където и да отидеш, докато не положиш усилията да го промениш или както казват "Wherever you go, there you are."

• Like 3

Няма хоби пчелари,Тони - това е цяла наука,дядо ми гледаше пчели,после майка - е Бог да ги прости,,,аз ги продадох пчелите на еднин пич от Искрец - община Своге - абе моя край по бащиния - направо прехвърли  кошерите,беше ранна пролет ,то са захранки ,абе сложно..

А за манталитета - епа в нашия квартал чичо Румен изкара на лаптопа неква аржентинска станция - само блус и рок,отделно вади стари парчета от тубата - е стар китарист,какво да кажа - чалга не вирее там,въпреки че минават по улицата индобългари :mellow: ,а изровихме един Саз ,с малко ровене в нета го настроихме - егати шоуто- рок на акустична и баглама..

Споделям ви и едно EP, което направихме като допълнение на документалното видео, в случай, че харесвате музиката на Jamie. a0856805518_16.jpg
http://jamiemcdonaldandthenumbernein.bandcamp.com/album/done-before-it-wasnt

• Like 1

Или ще ви дам пример с мой приятел американец който живее е България - Jared Catoor. Та пича дава всеки вторник Безплатни групови уроци по китара и импровизация в апартамента си. За да си създаде среда и публика и да набира ученици. Ей така.А не да каже , абе ще им работим аз, яяяя....

Къде е това,бих го посетил...:virtuoz: