Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на Double bass pedals - Direct drive или Chain drive


Recommended Posts

Бихте ли ми препоръчали двойни педали ? Спрял съм се на http://www.thomann.de/intl/pearl_p2002b.htm

 

, но също така ми препоръчват и http://www.thomann.de/intl/yamaha_dfp9500d_doppel_fussmaschine.htm

 

Според вас direct drive или chain drive е по-доброто решение ? И като цяло за близо 800 лв. какъв двоен педал бихте ми препоръчали

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

ориентирал си се към хубави машини, но има още добри алтернативи като Tama Speed cobra, както и стандартната такава и Мапекс Фалкон например. Директ драйв се харесва от барабанисти с добре отработена техника, които търсят още повече бързина. Директ драйва създава първоначалното впечатление, че "връща предварително", което за мен ме влудява, но всъщност дава много възможности като свикнеш. Чейн драйва е вечната класика и все още е предпочитан от повечето барабанисти. Между другото първия пример е белт драйв, което също е различно. Препоръчвам ти да пробваш Tama Speed cobra - лек, бърз и с по-дълга степенка - съчетава много качества, което го прави също добър избор.

 

Надявам се съм бил полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мапекс Фалкон идва с верига и... белт(?), а може да му се купи и дайрект драйв джаджа. Което го прави чуден за експерименти, особено като се имат предвид и още 15-те настройки. Аз имам такъв, но все не мога да се наканя да си купя дайрект драйв чаркалаците и да го пробвам така. Засега го карам с лентичките, с веригите ми се стори по-тромав...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Чудех се дали да не пусна нова тема, но реших да пиша в тази понеже е доста близка по заглавие.

 

Знаете ли чисто практически недостатък на direct drive педалите? Аз не съм пробвал такива, но от това което съм чел и на теория ми изглеждат като перфектната система. Понеже във веригата има загуби, разтяга се, сгъва се и т.н., не можеш да почувстваш какво точно става с beater-a. А точно beater-a определя качествата на звука и timing-a на ударите.

 

Не мога да се сетя за добре причина direct drive педалите да не са най-популярните педали. Възможно ли е поради историческата популярност на chain drive педалите, те все още да са най-популярните такива? Чувството че "връщат предварително" предполагам е породено от това на какво си свикнал. Ако цял живот си свирил на direct drive предполагам ще ти е доста удобно и няма да имаш никакви проблеми.

 

В един форум бяха дали доста добра аналогия между direct drive педалите и нормалните палки. Идеята е че както палката идеално следва движението на раката ти, така и beater-a при direct drive педала идеално следва движението на крака ти.

 

През краткия ми стаж като "барабанист" винаги съм свирил с Iron Cobra. Въпреки че е смятан за едни от най-добрите педали, на мен никога не ми е бил много удобен. Безкрайно съм си играл със всичките му настройки, но никога не можах да му свикна напълно. Когато се упражнявам с practice pad например, без барабани, и с краката си просто тропам по пода, мога да "изсвиря" много по сложни double bass партии и с по-голяма точно от колко като съм на барабаните. Като седна зад барабаните, имам чувството че педалите никога не следват перфектно движението на краката ми и чувството ми обърква ритъка когато се мъча да изсвиря по-сложни неща. Та затова все съм си мислил, че с direct drive положението може да се подобри, но никога не съм имал възможността да пробвам.   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен на босо ми е по-лесно, но предполагам е нормално, защото няма никакво съпротивление и нищо не "рита" наобратно. В най-скоро време обаче ще си взема direct drive и ще тествам, че не ме свърта вече. Тъй, де.. така и така не мога да свиря, надали ще стане много по-зле... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мойте 5 стинки по темата ;)

 От половин година свиря само с дайрект драйв. Пробвах няколко различни (Премиер, Мапекс...) и все нещо не им достигаше....сега съм с Аксис. Никога не съм имал по-удобен педал (субективно мнение)! Естествено и той си има недостатък - силата на звука, който произвежда при удар е около два пъти по-слаба от всеки друг педал, с който съм свирил.Преди да му се насладиш има "инкубационен" период докато "заработи" за теб. Другия достоен съвременен педал е Спиид кобра на Тама. На скоро взех един на заем и ги сравнявах с Аксиса. Извода е, че пълно щастие няма! B) Ех, ако можех да направя един от двата! ....През годините смених доста различни педали. Определено Айрън кобрата на Тама не е моя педал, нито един Мапекс не ме е впечатлявал никога и т.н. Най-дълго съм имал DW9002, прекрасен педал! От по-старите педали ( бих ги имал и сега) ако се намерят в добро състояние са Лудвиг Спиид Кинг и Тама Камко. Лудвига се доближава най-много до "пълното щастие" - франкенщайнване между верига и дайрект драйв....

 

П.П. Ямахата не е лоша, а за Пърл-а не мога да дам мнение, не съм го пробвал никога.

Редактирано от levcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да споделя мнение за Pearl. Купих си един Eliminator преди около 3 години. Преди него имах един Sonor. Лекичък. Като седнах на новия и се почна едно нагласяне... Доста! Пружини, платформи, камерите разбира се и какво ли още не. И постоянно нещо ми убягваше. В един момент си поръчах лентите и ги сложих. Е не можеш да ме накараш, да сложа обратно веригите. Все едно е друг педал. И е супер!

 

В крайна сметка е най-добре да изпробваш моделите, на които си се спрял. То е ясно. Дали в магазин, дали при приятели - няма значение. Това което е удобно за един може да не е за друг.

 

П.П. Още си пазя веригите. Ако някой мисли, че ще му свършат работа може да ми пише. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Еми сложих ги набърже джаджите в понеделник, но не успях да донаглася всичко. Малко ниско си оставих педалите и сега ми е леко дефектно. По-голям проблем обаче е това, че се наложи да коригирам наклона на бас-барабана спрямо земята. Самата извивка на тези рамена, която се получава, е навътре към кожата (което при верига/страп отсъства). И при наклона, който имах досега, железата опираха в кожата. Наложи се да сваля малко от крачетата на касата отпред, но така бийтъра започна да удря мааалко след вертикала сякаш. Което е доста гадно и е отлична предпоставка за дъфкане. :)

 

Все пак свирих около час и останах с добри впечатления, има потенциал. По-мазно върви и няма лагване, което при някакви бързи неща си е гадно. По подобен начин се подобри хавата и когато смених веригата със страп (ако не си въобразявам, де).

Стори ми се малко по-тежко и мислех да поотпусна пружините (Tama Heavy Tension), но се отказах, защото може да е от ниските педали и наклона на касата. Днес ще коригирам стъпалата малко нагоре и ще опитам още малко да оправя наклона и ще тествам пак.

 

П.П. Естествено при моето аматьорско ниво на "свирене" няма гаранция, че нещо от горенаписаното е вярно, но така го усещам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е ,че ако това ще ти е първият кардан  не е толкоз важно какъв модел ще е .При всички положения ще мине време докато се сработите и после като му свикнеш  всичко зависи от теб.  90% труд и 10% педал. хахаххаха . Аз от 10 години съм с Гибралтар за 300лв втора ръка и не изпитвам нужда от друг.Сядал съм за тест с директ драйв и е доста различно .Но ако навремето бях почнал с такъв сега другите щяха да са ми различни. Така,че ако парите са "кът"  не се изхвърляй. 

41lOkIA-73L.jpg

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41lOkIA-73L.jpg

Редактирано от yakiya
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Гибралтарите с тези стъпенки наистина не са много яки. Мен са ми доста тежки и не мога да свиря с такъв. 
По основния въпрос - в случая не знам кой от двата варианта е по-добър, напоследък пробвах Кобра с ленти и е по-добре, отколкото с оригиналните й вериги. Новите Ямашки педали не ги хвалят особено, та може би Елиминаторът е варианта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.