Jump to content
Българският форум за музиканти

Хармонайзерите - тези "ненужни уреди"


IvanDTr

Recommended Posts

Имам само една молба още - дайте примери за софтуерни и хардуерни хармонайзери, модели версии и тн. Това би било много полезно спорд мен.

 

Аз понеже чета от няколко дена BBE Sonic Maximazier та реших да обадя и аз в тази тема. Него примерно го има като hardware и като freeware. Кое по добро не знам

 

Поздрави

Алекс

 

Ето това е хармонайзера на Antares: ''Harmony Engine Evo'' тук 

 

 

сравнително добър е,

 

по лично мнение хардуерните са по-добри,по-гъвкави и по-реалистични

 

Ползвам такъв:TC Hlicon HamonyG

 

harmony g

 

 

Сравнение не може да става със софтуерните

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Реших и аз да добавя 2-3 реда по темата. Видях доста написани неща дотук,като и някои критики към хора които с огромния си опит и знания (визирам Visiondann)доста често допринасят с добри съвети във форума. Наскоро направих 2 ревюта на Boss VE-20 и на TC Helicon Voicelive Touch (ТУК и ТУК),в които споделям малко впечатления от това, как точно функционират Хармонайзерите им. Нека вземем за пример TC Helicon VL Touch. Освен всичките вградени ефекти, джаджата използва няколко канала за създаване на хармонии. Първия е задаване на скала, като процесора "зкръглява тона" в зависимост от това дали си му задал +/- Oктава, Квинта, Кварта или Терца. Другият канал е Midi, но най-интересния според мен е процесорът който използва за да гради хармониите на база включена в него китара или аудио плеър. С Touch функционалноста си можеш да сложиш до 4 различни хармонии+Double и да ги управляваш в Real time. Това го прави изключително удобен за изпълнения на живо още повече, като се има предвид че има вход за Footswitch.

Преди TC Hеlicona съм използвал и Boss VE-20 и Digitech Vocalist VR, които сами по себе си са страхотни процесори но с по-малко финкции в сравнение с TC-то.

Истината е че Хармонайзерите са много удобни, но има няколко условия за правилното им използване. Първото е да пееш вярни и стабилно без колебания в гласа, защото при такива Хармонайзера създава "артефакти" (тъй-наречените Мики Маус и Дарт Вейдър ефекти). Второто е да не забравяш, че хармонайзера не е човек и колкото и да е "интелигентен" да не прекаляваш в изискванията си към реалистичен звук. Така или иначе повечето кръчмарски изпълнения не могат да се похвалят с перфектния саунд така че жертвата всъщност не е толкова голяма и по-голямата част от аудиторията няма да разбере. Реално погледнато много повече ще усетят фалшиво изпята хармония на истински човек, отколкото вярна хармония от хармонайзер.

Лично аз не използвам хармонайзер за запис освен ако не искам да създам определен ефект, като например Октава нагоре на висок глас която няма как да изпея но ми трябва за да внеса определен атмосфера. В този случай хармонията трябва да е пипната много деликатно и да не е натрапчива. При всички положения за запис предпочитам да използвам истински гласове. Това не означава че в студио не се използват хармонайзери (за много пари) или че те нямат приложение. Просто е важно да си наясно какво искаш да постигнеш

Надявам се да съм бил полезен.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз не използвам хармонайзер за запис освен ако не искам да създам определен ефект, като например Октава нагоре на висок глас която няма как да изпея но ми трябва за да внеса определен атмосфера.

И аз така.Честно казано не се сещам за познати певци, които да ползват хармонайзер освен на лайв...

Но и те все пак пеят и умеят да си блендват гласовете много добре при записване на хармонии.green_angel.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.