Jump to content
Българският форум за музиканти

Фретлес бас - Полезни съвети, техники, клипове, etc.


BassMuff

Recommended Posts

Здравейте! :)
 

Та, преди известно време се сдобих с фрестлес бас (шест-струнен)

Тия дни съм доста зает и просто нямам време да ходя на уроци, така че, както подсказва заглавието, хайде който знае някакви "тънкости" (ако се изразявам правилно), упражнения или просто разни полезни клипове из интернет, да сподели :)

Също така - според вас, кои песни с фретлес са най-интересни/предизвикателни, без значение от стила? :D

 

Надявам се темата да бъде полезна и на други, захванали се с такова чудо :D

Благодаря ви предварително :)

Петко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,свирил съм малко на фретлес,та според мен най-голямата тънкост е да усетиш момента,къде точно трябва да натискаш,за да не звучи тона по-високо или по-ниско.Звучи лесно,но сам ще се убедиш ,че ако имаш китара или пиано например и свириш с фретлеса срещу техни акорди,ненатискайки където трябва, ще звучиш или откровенно фалшиво или като в оня виц "около бялото". :D Общо взето това е най-трудното и не-лесно постижимо във фретлеса.Най-лесно може да го разбереш и чуеш ,слушайки Гери Уйлис срещу Стив Бейли,там е доста очевидно това.Упражненията ти съответно би трябвало да са насочени в тази посока главно.

Това е може би една от най-емблематичните фретлес-бас партии изобщо:

Та,успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като начало на обучението е добре да се начертаят виртуални позиции, ако фабрично няма такива.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две неща ти трябват: перфектна интонация и умело използване на глисандо. Умело, а не прекалено много.

 

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

evernas и blr, благодаря ви за отговорите :)
Лими, виртуални позиции има баса, но не "от край - до край", а е с линии при 6-та и точки между 1-ва и 2-ра струна
Демек ей тъй:

12112257_977710402270927_874720000512083

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Запиши някакви елементарни поредици от акорди на синтезатор или ел.пиано и свири върху тях. Могат да са както от песни, които харесваш, така и измислени от теб - съвсем прости на първо време (дори могат да не са акорди, а само някаква мелодична линия) и по-сложни след като напреднеш. Това ще ти помогне да започнеш да изградиш добра интонация. 
Ако имаш под ръка някакви етюди в които се използват достатъчно често свободни струни и хармонично изсвирени интервали (т.е. двата тона заедно, а не един след друг) също би било полезно. 

Струва ми се, че това е бас, който съм виждал на последната бас сбирка. Звучеше добре, остава да го овладееш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Събрах си един фретлес от материал за подпалки (снимки ще пусна по-късно) и покрай заигравките с него ми хрумна още нещо полезно: свири с включен тунер. Така ще изградиш усещане как звучи верния тон :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравей, аз също обичам този инструмент и за късмет музиката, която свиря сега е подходяща за него. Освен това, което вече казаха колегите, бих ти препоръчал свирене на гами, скали, арпежи и всякакви технически упражнения, за да постигнеш пръстова памет. С тези шест струни, ако е и 35" трябва да спазваш една добра постановка на лявата ръка, защото е много лесно да се сдобиеш с куп диагнози и болежки. Загрявай ръцете и ги натоварвай постепенно, за да избегнеш травми. Джон Петручи е показал много полезни неща в "Rock Discipline". И не бързай. Този инструмент иска постоянство и ежедневно внимание. Не е лошо освен тунер да ползваш и метроном.

 

Успех!

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.