Jump to content
Българският форум за музиканти

Реконструкция на 6 струнен бас към 5 струнен


Recommended Posts

Снимките са горе-долу в хронологичен ред.

Нът-а е от черен кокал от колегата TLC1.

Бридж-а е силно китайски от иБей за 18лв. и стотинки... Взех най-евтиния вариант, за да видя дали ще проработи идеята.

На този етап бас-а може да се възстанови в оргиналния си вид.

Чакам да се затопли времето, за да го реконструирам необратимо с преработка на главата и тялото и нов бридж. И боядисване някакво готино - или с аерограф или с потапяне във вода(swirling).

Сега бриджа просто е сложен пробно, като съм запоил една оголена и калайдисана жица отдолу, да прави контакт с 5-те му части. Финалната версия не знам как ще я измисля за екранирането...

Нът-а е широк 54мм, разстояние м/у центровете на струните при него е около 10,5мм.

Разстоянието м/у центровете на струните при бриджа е около 20,5мм.

Инструментите се виждат на 3-тата снимка - микрошлайф "Budget", комплект "диамантени" накрайници за под 10лв. от иБей, в който се оказа че има точните размери като струните, макетно ножче, шкурка Р600(такава намерих в килера), миниатурно менгеменце от баджанака, влажен мъхест парцал, който ловеше стърготинките от кокала, ролкова шкурка и диск за рязане от оргиналния комплект на микрошлайфа, за измерване ползвах най-обикновен китайски триъгълник. Отне ми почти цял ден за да го направя, без да бързам. Преди това бях изгледал 10-на клипчета в тубата как се сменя/прави нът от кокал за всякакви китари.

Още се боря със сетъп-а...

На този етап не усещам да има "мъртви" места в тона, предполагам адаптерите са солидни, а не с отделни полюси.

 

image.jpg image.jpg image.jpg

 

image.jpg image.jpg image.jpg

 

image.jpg image.jpg image.jpg

 

image.jpg image.jpg image.jpg

 

image.jpg

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbup:  Изглежда добре! Дано има смисъл от промяната!

Имаше някакъв тип в интернетЯ дето преправяше 7 струнни китари Jackson  в 6 струнни такива с по-широко разстояние между струните. Не мога да кажа дали това е някакъв плюс, но щом така го кефи ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква е целта, явно по-голямо разстояние между струните, но това което виждам е че първата е на косъм да излезе от грифа, а петата е доста навътре.Иначе нъта изгледа доста професионално направен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че първа струна ще се води по добре ако се използва за нея първия ключ (там където сега е дупката), а втори да е празен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами осъзнах, че 6 струни са ми много.

Искам 5 струни, ама с разстоянието на 4 струнен. А аз не успях да намеря бридж, който да пасне на моя бас, за това поръчах този вариант, с индивидуални части за всяка струна.

Баса го бях пуснал да се продава, но почти нямаше интерес към него, а си ми харесва като форма и звук. Това е причината да го преправя.

За струните сте прави - лошо наместване на индивидуалните бриджове, но това ще бъде оправено на втора фаза. Тогава ще ошлайфам дървото, където лежат, за да се добие дъгата на грифа.

Дупките на главата е възможно да се запушат всичките, без за първата и последната струни, и да се разпробият наново. Сега най-тънката е хваната там, където си лежеше, иначе трябваше да я режа и да захапя част от черния конец, а на този етап искам да е абсолютно безпроблемно връщането на първоначалния вид, просто за всеки случай.

Преди боядисването мисля да си поиграя с микрошлайф-а да му направя някакви гравюри по тялото и по главата...

Когато има развитие, ще пиша и ще качвам снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

То минали две години и половина...

Ами вчера инцидентно си купих един бридж Guvnor и реших да продължа с конверсията.

Ето как беше последните две години, тъй като снимките са се затрили по-горе:

image.jpg image.jpg

image.jpg image.jpg

А ето как е сега:

Adapteri.jpg Probno_1.jpg

Zagotovka_1.jpg Zagotovka_2.jpg

В момента съхне черния спрей, с който напръсках дървото под бриджа и утре ще купя нови струни и ще го сглабям.

По-натам, като реша как ще е точно електрониката, ще го изшкуря и пребоядисам...

За сега така ще си стои :)

Снимката с адаптерите е, ако някой се интересува какви са оргиналните на баса. Не съм ги сменял. На платката на електрониката вътре пък пише Spector Bass...

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Тоя бридж мега-масивен изглежда.  Не е като ламаринените китайски моно-рейли по-горе !

Относно електрониката - що не погледнеш на Darkglass- електрониката  (има я в Мюзик Дивижън), така и така стойността на частите вече са надхвърлили стойността на баса като нов ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 300лв. ще си проектирам 3 бандов параметрик... 

А бриджа определено си тежи на мястото :)

Оказа се, че ми се е прецакала буксата на баса. Дайте идея за читав стерео жак, от тия по-дългите: https://www.forestguitarsupplies.com/874-large_default/guitar-jack-output-stereo-63mm-barrel-style-chrome.jpg

В Мюзикдивижън нещо не ми харесаха цените на МЕС-овете, в Динакорд май имат някакъв за 3-4лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.