Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на humbucker - 4 или 2 кондукторен


H.R.

Recommended Posts

Здравейте,

Искам да сменя единия стоков адаптор (bridge humbucker) с някакъв DiMarzio или Seymor Dunkan. Дали бих имал проблем ако случайно си харесам 4-кондукторен (такъв който може да се цепи на single coil , чрез push-pull потенциометър или някакъв превключвател) , а хардуера на китарата ми е за 2-кондукторен. Дрънкам си предимно метъл и едва ли ще ще ми потрябва да го деля на сингъл.

 

Идеята е да си го сменя сам - жички и кабелчета и потенциометри мога да запоявам (без да стопя нещо :) ) особено ако има и проста схема. Ако няма - по аналогия на стария.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет, няма да имаш проблем със свързването на 4-conductor адаптер като 2-conductor, просто следвай инструкциите за:

 

Standard Humbucking Series Wiring

 

Ако е Dimarzio (например) можеш да се ориентираш в този файл: http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/4Conductor.pdf

 

За други марки виж в сайта на производителя, защото цветовете на проводниците са различни (но идеята е същата). Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително 4-кабелен! :yes:

Метъла си е метъл, ама динамиката в музицирането е прекалено важна, за да се игнорира. ;)

 

http://www.seymourduncan.com/wiring-diagrams

Има падащо меню със схеми според типа китара. Аз довечера ще слагам JB + Jazz на една китарка с 3-way суич. За сплит-а ще слагам пуш-пул потенциометър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще използвам темата да си задам и още един тъп въпрос.

Seymor Dunkan SH-10 TB-10 Humbucker - двата комплект за 48 $ от китайски сайт. То верно има вече приказка, което не е китайско значи е менте но....специално за тези неща ?!?!?!

Вече съм се изумил  от качеството на някои китайски електроники и затова се изкушавам да попитам за това.

Благодаря и на Baby Thomas !

   
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, 4 кондуктора до сега не съм виждал, най-много по 3-ма съм виждал, да се движат из транспорта.

 

Точно както Baby Thomas ти каза, няма проблем, да ползваш 4-изводен адаптер като обикновен 2-изводен, с предимството, че ако например ти хрумне да си вземеш push-pull потенциометри за coil-cut, или имаш 5-позиционен или цк ключ, който ти позволява да правиш паралелно/последователно свързване, то това са опции, които винаги имаш под ръка, чрез допълнителните две жици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към Baby Thomas:

Каква е китарата на която ще слагаш JB + Jazz?

Питам, защото мисля да сложа подобна комбинация JB (SH-4) и 59 (SH-1) на една изцяло махагонова Шектър, която в момента е с активни ЕМГ 81/85, от които май ми писна.

Бих се радвал на някой семпъл, ако е възможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Скоро ще има отговор, че снощи правихме тестове на три китари с JB, 59,Jazz и семплите се "пекат" още! 
Аз лично съм много приятно изненадан от резултата, след смяната на адаптрите, на китарата на Вaby Тhomas!
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Евтим - тия нагли, алчни кондуктори не има стигна обществения транспорт ами навлязоха и в света на музикалните, китарни технологии.  :D

В един много популявен български on-line  магазин са направили тотална инвазия - като бежанци !  :D

пример:

DIMARZIO DP227 BK LIQUIFIRE™

Specs 
Wiring: 4 Conductor          
Magnet: Alnico 5 
Output mV: 300 
DC Resistance: 10.75 Kohm 
Year of Introduction: 2009 

 

То това понятие "кондуктор" май го слага всеки, като не може да го преведе или да измисли нов термин за "водач", "път", "релса", "ограничител".....

 

(Направих една малка схема на текущото положение на адапторите и на това което смятам да направя първо - Neck от single coil да се сменя със Single Coil sized Humbucker, който да си работи като humbucker. Засега начало няма  да слагам push-pull потенциометър или допълнителен switch - искам да свиря при neck позиция със single sized  humbucker. Цветовете са същите, като показаните - черното се вижда, че  е масата, но другите  ...  при адаптора влизат 5, но накрая излизат 4 -  за първи път се занимавам и не вдявам  :mellow:. - схема и картинки:  http://dox.bg/files/dw?a=1b08e44611 )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Conductor = проводник, обратното на Insulator - изолатор. Oттам полупроводник - semiconductor.

 

--------------------------------------

 

Ако досега си ползвал двупроводен адаптер, на практика пак ще ползваш двупроводен, щом не искаш coil cut или series/parallel превккючване, с разликата, че две от 4-те жици на адаптера, ще са свързани заедно и изолирани (да не се допрат до нещо). Ако от адаптера излиза 5-та, най-често гола жица, то тя винаги се свързва за земя (обикновено тя не е част от пътя на сигнала и не е свързана с бобините на адаптера, а само с металната му основа и служи за екраниране).

 

--------------------------------------

 

При Seymour Duncan, цветовете (за свързване на нормален хъмбъкер) са следните:

Черно - изход (това, което в момента ти е "активната" жица на единичния адаптер).

Бяло и червено свързани заедно и изолирани

Зелено и гол проводник (ако има такъв) се дават на земя.

*Ако в комбинация с останалите адаптери тона е тънък, дефазиран, носов, то разменяш черно и зелено, и на практика, от зелено взимаш сигнал, а черно и гол проводник(ако има) отиват на земя.

 

--------------------------------------

 

При DiMarzio, цветовете (за свързване на нормален хъмбъкер) са следните:

Чевено - изход (това, което в момента ти е "активната" жица на единичния адаптер).

Бяло и черно свързани заедно и изолирани

Зелено и гол проводник (ако има такъв) се дават на земя.

*Ако в комбинация с останалите адаптери тона е тънък, дефазиран, носов, то разменяш червено и зелено, и на практика, от зелено взимаш сигнал, а червено и гол проводник(ако има) отиват на земя.

 

----------------------------------------

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много Евтим ! По начина, по който ми представи нещата ..... едва ли има по-изчерпателен начин !  :godbless:  Особено това с обяснението за 5-тата жица, че не е свързана с бонина, а само с медната ознова за екраниране. Адмирации за желанието помагайки да пише толкова много и подробно. Не го знам какво пие (освен кафе Нова Бразилия :D )

 

По посочените инструкции схемата най-верочтно ще е тази на Seymor Duncan вторият вариант - черно и гол (ако има) -  земя. Тази цветова схема ми се е струва, че са следвали китайците - най-дебелият "кондуктор" от четирите е черният и се подразбира, че е земя :http://dox.bg/files/dw?a=d28b3b39f8 .  Това с този адаптор ще е само експеримент - да видя какъв звук ще излезе.

 

Когато сменям после с маркови адаптори на тази или друга китара определено ще съм с няколко галактики по-близо в издирването на Люк Скайуокър ! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нова Бразилия по-добре не, ама Domani може, или поне насипно Bianchi, Dabov...

 

Иначе, Pilsner Urquell, Glarus, Perlenbacher, наливно Starobrno, в краен случай Бургаско.

От уискитата може Jim Beam.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

......харесал съм си  китара в София и смятам да я пробвам на място  - когато ще тръгвам ще се обадя непременно - да съчетая поводите !   :)  Иначе ако имаш път насам - и тук се срещат тези "ликуиди" 

Редактирано от H.R.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа, във Варна ще имам път чак лятото вероятно. Но ако се получи свързването на адаптера в резултат на написаното, винаги можем да изпием по бира (ако идваш, преди да дойде лятото). Също, не знам какъв е пазара на водки във Варна. Ако има украинската "Пять Капель" (дано не я съсипят след "революцията"), която ми е любима, може да си изпием една бутилка (500 грама, затова са 5 капки) съвсем културно, най-много с небрежно доматено сокче....

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.