Jump to content
Българският форум за музиканти

Два гласа..?


Денис Илязов

Recommended Posts

Може ли някой да ми обясни как вървят двата гласа на китара, примерно на соло ( не октава) или поне да ми обясни доминантите...
П.С не съм много добър с теорията
Благодаря за отделеното време..  :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кат те гледам си в час с интернет,има всякакви обяснения и уроци в тубата,иначе кварта-квинта за ритъм,но да ти покаже някой приятел  си трябва наживо,или да намериш учител.едит- знаеш какво е октава- а терци- абе що се майтапите мажор-минор пентатоники ,и както е написал колегата - не задаваш въпроса ясно..

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно може да ти се даде разбираем отговор  , ако поне не си разясниш предварително  музикалните интервали или казано накратко съотношението между височините на два тона (или гласа както ги наричаш),

В дадения пример ако разгледаш интервалите в групи по три , първите два са терци а третият кварта и така си върви нататък.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушай повече iron Maiden и ги разучавай освен да слушаш де ....те са повече от учебник за кварти, квинти, терци и октави ;-) Идеален пример за двуглас на китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Седни на едно пиано/клавир и ще ти стане ясно - терца отгоре, терца отдолу, някъде е малка, другаде голяма. След половин час и ти ще можеш да обясняваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

L.K. е прав - най-добре нагледно се вижда на пианото. Иначе за Доминантите (то и за субдоминанта и тоника де) се "строят" на 1-ва 3-та и 5-та.

Само че:

Тониката се строи върху 1 степен (1-ва, 3-та и 5-та)

Субдоминантата се строи върху 4 степен (1-ва, 3-та и 5-та)

Доминантата се строи върху 5-та степен (1-ва, 3-та и 5-та)

 

Съвсем прост пример с До мажор - C maj

 

тоника - ясно, До (почваш от 1-ва степен и броиш) - 1-ва ти е До, 3-та ти е Ми, 5-та ти е Сол

субдоминанта - ясно, Фа (почваш от 4-та степен и броиш) - 1-ва ти е Фа, 3-та ти е Ла, 5-та ти е До

Доминанта - ясно, Сол (почваш от 5-та степен и броиш) - 1-ва ти е Сол, 3-та ти е Си, 5-та ти е Ре

 

И така като хванеш на китарата акорда C maj (тониката) ти е съставен само от До, Ми и Сол

Като хванеш F maj с баре (субдоминантата) ти е съставен само от Фа, Ла и До

Като хванеш G maj (доминантата) ти е съставен само от Сол, Си и Ре

 

Аз също немога да разбера какво точно питаш, но по отношение на доминантите, за които - която и песен да хванеш то няма как да е само с доминанти.

Всеки кръг изисква своя естествен завършек, т.е. да включиш субдоминантата и да завършиш с основата (тониката) - може би това визираш като "втори глас".

 

Това са ми познания от 2-ри клас (като ходех на пияно) и се опитах да обясня възможно най-просто основните 3 степени на гамата (интервала) без да те обърквам.

За останалите 12 - 2-3 часа по солфеж ще са ти добре дошли - за тях задълже на клавир/пиано, за да видиш полутоновете и нагледно да придобиеш представа.

 

Дано съм бил полезен.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 която и песен да хванеш то няма как да е само с доминанти.

......

Това са ми познания от 2-ри клас (като ходех на пияно) 

^ Като си ходил на пиЯно , са пропуснали  да ти споменат за  този тип например , който явно не е съгласен с горното твърдение  :) 

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма Стиви Рей едва ли е одил пиян във втори клас :greenangel: 

,,па ако не беше спрял пиенето нямаше да си замине така с катастрофата..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.