Jump to content
Българският форум за музиканти

Слагане на по-дебели струни?


merkurial

Recommended Posts

Наскоро  смених на едната си китара струните от 10-46 на 10-56. В стандартен Е строй  след смяната  грифът направи дъга под силата на опъна и съответно екшъна  стана по висок. Натегнах тръс род-а  малко и всичко си дойде на мястото . Нищо сложно  в случая нямаше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато минах на 11-54 в До стандартен се наложи да "изградя" нъта (понеже е пластмаса) със сода и моментно лепило,защото в музикалния нямаха мой размер магаре,а моето беше изядено от 10тките и имах нокът разстояние на първи праг,което не е проблем за 10-52.При 54ката имаше адското бръждене на свободна позиция.Интонацията не  беше кой знае колко за бутане,но имаше разминавания заради по-ниската тоналност.Тръс рода подлежеше на леко отпускане,не заради екшъна,а просто за елиминиране на бръжденето около средата на грифа.Вдлъбнатия лък изобщо не ми пречи,даже за блусарски истории е много по-удобен заради "закопаването".При всички случаи е до това какво ти харесва.Аз лично съм на вълна стоунър и дуум метъл и обичам да има малко борба с китарата и чиста капка мазохизъм.Това however,не ми попречи по никакъв начин на бързите лийдове и скали (защото всички знаем,че китаристите обичат да свирят бързо и глупаво).Може би дебелината на струните компенсира малко.ПАК КАЗВАМ,че е до това какво ти харесва на теб.Ако не си много пипкав и не разбираш от проста физика и малко механика НЕ си пипай тръс рода или екшъна.Прати я на лютиер и му дай своите изисквания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и имах нокът разстояние на първи праг...

 

Какво точно искаш да кажеш с това? И за кои струни се отнася?

От струната до прагчето (с натискане на 3-то прагче) или от струната до прагчето без натискане?

 

... защото в 1-вия случай "нокът" си е дори много.

 

Предполагам, че си искал да кажеш, че равнината, в която лежи струната е успоредна на грифа и имаш съвсем малко до прагчето. Имал съм изяден нът, знам как е... :(

Редактирано от Akerfeldt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Исках да кажа,че струните не стояха паралелно на грифа,и имах много нисък екшън на първите прагчета (без натискане) а нормален (за мен) на другите позиции.

Редактирано от kkch
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто бъди готов за корекция на тръс рода когато минеш пак на по-тънки. Аз минах от 009. на 0010. и после като сложих пак 9ки дъгата ми беше отишла на кино и първите три позиции на бас струните ми бръждяха ..... С четвърт оборот на тръс рода всичко се оправи де.

 

А между другото говорейки за митове. Един от големите митове и направо вицове е че по дебелите струни имат по добър тон .... 

Сега може всички поддръжници на по-дебелото да си начешат езиците с мен   ;-)

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

скоро гледах(отново) сравнение на различна дебелина струни .... отнася се за акустични китари .. но мисля, че и за другите важи "подобно" правило....

опростено извода би трябвало да е : дебелите струни не правят звука по- добър, а просто различен... едни го харесват, други НЕ... а за "усилието" с което се свири мисля, че няма защо да се спори по него... ако ти харесва звука на по-дебелите струни-> примиряваш се и "заздравяваш" пръстите

 

..... като говорим за по- дебели мисля, че всички имаме впредвид при същата настройка... безсмислено е да сравняваме звука на 8ци в МИ и 10ки в ДропЛА....

 

клипа:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А между другото говорейки за митове. Един от големите митове и направо вицове е че по дебелите струни имат по добър тон .... 

 

Какво пък значи - "по-добър тон"? Това е относително и въпрос на вкус. За мен по-дебелите струни стареят по-бавно, имат по-плътен, по-мощен и стабилен тон, но дали това значи "по-добър тон" е различно за всеки. Аз употребявам предимно 11-ки и на ел. и на аку. китарите си, защото си вярвам, че тона е по-плътен и по-мощен - особено важно за акустично свирене, тъй като по-голямата им енергия възбужда повече приятни обертонове в тялото на китарата. По-подходящи са за тежки рифове и ритъм акомпанимент, както и за по-лесни  мелодии или отличителни солови фигури . Но имам и още една причина - уверил съм се, че по-дебелите струни по-малко се разстройват и то особено при промяна на температурата. За съжаление недостатъците са, че по-бързо протриват позициите, перата, ноктите и други детайли по китарата, както и трудности за изсвирване на някои неща. За това трябва да имаме по няколко вида китари с различни струни, предназначени за различни стилове и цели. Пожелавам ви ги за новата година!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голям период от време свирих с дебели струни ...повече от 15 години варирах от 12ки на 13ки или на долу максимум до 11ки с 6та струна до към 56...върху различни Гибсън-и.Съмнявам се ,че страничен слушател ще направи разлика между различните дебелини при направен нов сетъп на китарата и ампа след смяна на размера на струните.Усещането у свирещия е фактор ,който е само за негова сметка.Добрият сетъп на една хубава китара е предпоставка да не разтройва,не дебелината на струнуте.Акустично инструмента звучи добре с дебелата струна ,но за този който разчита този акустичен нюанс да бъде запазен и възпроизведен от "адаптерите".Друг е въпроса,дали те го могат.Така,че аз свиря с каквото ми е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автора на темата си е написал.че е електричка,ами аз съм със стандарт 10-ки,Гибсъните са малко по меки с по късата мензура,но за човек ,свикнал на бендване през цялото време струни 9ки дразнят,а тежките трудно минават на тон и нещо като вдигнеш,то си е до начин на звукоизвличане при всеки,а иначе няма страшно за китарката,само тръсрода леко да се натегне

,хах,моите гадини се вдигат като строй,защото е студено в стаичката,пък като се пусне печката си идват в строй :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещането у свирещия е фактор ,който е само за негова сметка.===.Така,че аз свиря с каквото ми е удобно.

:yes::thumbs_up: :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.