Jump to content
Българският форум за музиканти

merkurial

Слагане на по-дебели струни?

Recommended Posts

Здравейте! С електрическа китара съм, която по принцип е с 10-ки струни, но сега ми се ще да опитам с 11-ки. Китарата е set neck и ме е страх, че ако сложа по-дебели струни ще създават по-голямо дърпане и може да се изкриви или напука грифа.
Безопасно ли е да сложа по-дебели или да си остана на 10-ки?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Безопасно е. В най добрия случай би било добре лютиер да настрои truss road-а , но така промяна от 0.10 на 0.11 е минимална

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слагай смело, най-много да се наложи да понатегнеш truss rod-a 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е важно дали ще се свири в същия строй. Ако не, може и да мине без корекция от тръсрода.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано да си с фиксиран мост. :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скот Гроув има доста радикални изказвания(което не значи,че доста от тях не са истина),обаче с твърдението,че neck-trough влошава състейна ме изненада.... :)

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сметка на това дългата брада подобрява състейна! :>

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За акустичните трептения си има физика и мненията на тоя и оня не я променят.

• Like 3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата е създадена да може да понесе всички видове струни на пазара, т.е. от 8 до 13 (или 14?). Просто трябва да се оправя интонацията и да се променя височината на магарето и ъгъла на грифа.

За малка промяна от рода на 1 размер нагоре по принцип може би трябва малко да вдигнеш магаренцето и си готов, но може и да трябва да се отпусне малко грифа. 

Ако искаш по тежки струни на ниските ноти, има и хибрини варианти на Ernie Ball, които покриват и този вариант:

http://mobile.ernieball.com/products/electric-guitar-strings/1693/skinny-top-heavy-bottom-nickel-wound

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За малка промяна от рода на 1 размер нагоре по принцип може би трябва малко да вдигнеш магаренцето и си готов, но може и да трябва да се отпусне малко грифа.

Колега, това е абсолютно погрешно!

По-дебелите струни вдигат екшъна при един и същи строй и се налага корекция на бридж към смъкване на височина, също и натягане, а не отпускане на тръсрода.

Редактирано от Akerfeldt
  • Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и си прав и не си......

екшъна се вдига, защото се изкривява грифа ..... (и си прав че трябва да се натегне, а не отпусне тръстрод-а), а екшъна може да се посвали малко, просто защото струните са по- натегнати и не се "движат" толкова много при еднаква сила на дърпане на струните...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, не, аз мислех, че тялото се огъва :D
Та, в какво не съм прав, викаш?

Редактирано от Akerfeldt

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

------ и се налага корекция на бридж към смъкване на височина...

я се наложи смъкване... я дигане.....

по- вероятно е да си пили нът-а(отваряне на каналите), отколкото да сваля струни ---- това  поне според мойто скромно мнение... напълно вероятно и да не съм прав(за екшъна)

Редактирано от badValue

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, напълно сте прави, малко пообърках нещата. По принцип за увеличаване на 1 степен не мисля че трябва да се пипа тръсрода, поне в повечето случаи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От hegemarth
      Здравейте! Наскоро се сетих за едни струни, които един приятел си беше купил. Попитах го, но той не помни какви са били, защото беше отдавна.
      Та, въпросните струни бяха с оплетка, а не намотка, както обикновените. Решил съм да си взема и аз едни, да ги пробвам, обаче не знам нито какъв модел се водят, нито марка. Ако някой знае и може да ме насочи, ще съм благодарен! :)
    • От wiseppman
      Аз, като всички, се ровя из Нета и разбира се, по въпроса за компресорите видях две противоположни мнения. Ако има примерно 2 компресора, един пич показва някакви графики и твърди, че така звука и състейна се скапва. А от друга страна в менюълите на производителите чета, че повече компресори един след друг подобряват драстично звука. И се чудя на кого да вярвам! Затова се питам, някой има ли опит с такава конфигурация?
    • От lightsome
      Здравейте на всички във форума!

Спешно търся някой да помогне по моя въпрос, вчера докато затягах една от струните на акустичната си китара единия ключ се разкачи буквално , не мога да го завия и оправя ръчно ...
      Много ми е спешно да стане преди края на месеца, търся някой който може да го постави или да се сложи нов евентуално?
      Помогнете с някой контакт или препоръка за град Пловдив моля ви!
    • От viki_kitara
      Заповядайте на нашия китарен фестивал в гр. Силистра!
      Разгледайте сайта ни! 
      Гости ще бъдат Иван Лечев, Цветан Недялков, Веселин Койчев, Боян Дойчев, Николай Михайлов.
      Освен 4 концерта за 3 вечери, ще се проведат и 2 конкурса за електрическа и класическа китара!

http://dunavski-struni.com/bg/

Фестивал на китарата “Дунавски струни“ Силистра 2018 ще се проведе от 22-ри до 25-ти юни 2018 г. Организатори на събитието са Сдружение “Дунавски струни“ и Община Силистра.
      Фестивалът включва четири концерта, конкурс в две категории разделени на възрастови групи и майсторски класове.

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.