Jump to content
Българският форум за музиканти

Гриф - параметри и приложението им


Лими

Recommended Posts

Целта на темата е да споделим и обсъдим кой какви параметри на грифа предпочита и защо.

 

Параметрите са:

мензура, радиус, ширина, междуструнно разстояние, материал на грифа, форма на шийката и лаковото и покритие, екшън, видове прагчета.

 

:excl: Други параметри, адаптери, видове струни, бриджове и т.н. не бих желал да обсъждаме тук, за да не разводняваме темата. :excl:

 

Аз ще споделя някои от мойте предпочитания, но ако се сетя за още неща ще допълвам периодично.

Мензура и радиус - За акомпаниране с пълни акорди предпочитам стандартна мензура(648мм/25,5in) и по-малък радиус, но не повече от 12". Така по чисто свиря барета с трети пръст.

За преобладаващи солови изпълнения с много бързи гамовидни пасажи и по-рядко акорди с малки бендове предпочитам по-къса мензура - 635-642мм и по-плосък радиус, над 12".

За класическа китара - плосък гриф или поне 16" и нагоре. Не знам дали китарите ми имат променлив радиус и какво му е приложението. Споделете!

 

Ширина на гриф и междуструнно р-е - За пръстово свирене предпочитам ширина при нът 42мм и разстояние от Е до Е 35-36мм. При бридж - 52-53мм. За солови изпълнения с 1-2мм по-тясно.

 

Материал на гриф - предпочитам нелакирани, независимо от какво дърво, стига да е твърдо, защото лаковото покритие рано или късно се протрива неравномерно и повърхността става нехомогенна като усещане. Любопитно ми е какво е усещането с графитен гриф?! Ако някой има практика с такъв нека сподели!

 

Покритие на шийката - все ми е тая дали е гланцово, матово или друго, защото досега не съм имал усещане за улеснение или затруднение при свирене с всякакви покрития, може би заради нормалното овлажняване на кожата ми.

Форма на шийката - За акомпанимент с пълни акорди предпочитам C Shape или D Shape по-тънки, но не прекалено. Не мога да дам в момента предпочитаните ми размери.

За сола с бързи гамовидни пасажи освен гореизброените форми харесвам и Medium V и Soft V.

 

Екшън - При употреба на акустична китара за акомп предпочитам по-висок екшън за по-силен звук без бъъзз.:

1-ва стр на 12-то прагче 2,2мм, а 6-та 2,7мм. При 1-во прагче съответно 0,5мм и 0,6мм.

За бързи солови изпълнения при акустична и ел. китари - под горепосочените параметри, но при преобладаващи бендове предпочитам около посочените параметри.

 

Видове прагчета - За съжаление нямам богат опит с видове прагчета, защото всичките ми китари до сега са били с тесни и ниски прагчета, от които съм доволен, но и не знам как да се възползвам от различните им параметри. Бих помолил да ме просветлите по този и други от посочените до тук параметри! :thx::rockon:

Прилагам и линк за информация към повечето от посочените параметри

https://www.google.bg/search?q=radius+of+guitar+fingerboard&client=ubuntu&hs=Ts5&channel=fs&tbm=isch&imgil=K-IGNy3pG40asM%253A%253Bi57wHG6fKyY_OM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww2.fender.com%25252Fexperience%25252Ftech-talk%25252Fwhat-is-fingerboard-radius%25252F&source=iu&pf=m&fir=K-IGNy3pG40asM%253A%252Ci57wHG6fKyY_OM%252C_&usg=__jG5Pc8ESHpDMeFDmko5Ll-n_Zh0%3D#imgrc=K-IGNy3pG40asM%3A&usg=__jG5Pc8ESHpDMeFDmko5Ll-n_Zh0%3D

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото видях следното заглавие "Обсъждане на инструменти и апаратура от висок клас, както и теми за напреднали китаристи"

"както и теми" - ме подведе, защото е най-общо понятие. Но ако искаш премести темата и изчисти настоящият уточняващ диалог(двата ни коментара)! :yes: Нямам възражения! :cheers2:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой, който има или е свирил и е запознат с грифове с променлив радиус - малък  в началото и все по-нарастващ към високите позиции, би ли споделил опита си тук?

Дискутирайте и за някои от другите грифови параметри описани по-горе!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми аз имам такава китара. Не знам как да опиша усещането? Свириш си нормално.

За мен е по-важна формата и размера на грифа - напоследък C, и солидна 20мм+ дебелина в началото.

Интересни са стоманените прагчета, по които не забелязвам износване, за разлика от стандартните. Имам китари и с jumbo, medium и тънки и ниски прагчета - с всички се свиква :) Като че ли напоследък са ми най-симпатични тези с medium високи.

По отношение на височината на струните - горе долу като това което ти си посочил. Не обичам прекалено ниски струни, въпреки, че повечето да не кажа всички китари го позволяват. Преди години ги мерих. Сега просто ги настройвам на допир.

Предпочитам нелакирани (т.е. да не са с гланц покритие) грифове, но имам китари и с лакирани, на които съм им свикнал.

Това е общо взето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ok: ^ А, би ли обяснил защо предпочиташ дадени грифови параметри и как ги прилагаш в практиката, в какви случаи? Предполагам и вярвам, че не свириш различни стилове с една и съща китара. В какви случаи и с какво променливият гриф е полезен и с какво не? Подобен въпрос имам и за формата на грифа, както и за видовете прагчета, т.е. в какви случаи предпочиташ някаква определена форма на шийката, както съм посочил аз и в какви случаи - различни видове прагчета? :thx:

По отношение на екшъна мисля, че много ниският е по-подходящ за "tapping" стил и дори за "sweep", а по високият за блус, кънтри, рок, фънк и акустик. Допълнете или ме поправете! :rockon:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откровено казано, избирам която китара според търсения звук в дадена композиция (доколкото знам как звучи конкретния инструмент), а не толкова според грифа. Иначе принципите са ясни - по-нисък радиус - по-удобно за акорди, по-плосък гриф -> сола. По-голяма височина на струните -> бендове, слайд, по-ниска -> тапинг, по-бързи рифове. По-широки и високи прагчета -> тапинг, бързи рифове, по-тесни и ниски -> бендове, акорди.

Дебелината на грифа е въпрос на индивидуално предпочитание, което с годините при мен специално се променя, към по-масивни грифове, които оказват и доста благоприятно влияние на цялостното звучене на инструмента (към по-добро според мен).

Но пак, според мен е въпрос на свикване с конкретния инструмент и настройка на мускулната памет - всичко може да се свири с всеки инструмент - да, сигурно няма да е чак толкова според правилата, какво би било най-удобно, но не е като да не става :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не бих свикнал с грифа  на Ибанец (спортните модели) размера е нещо като вафла "Хипер",иначе с дебелия гриф на Гибсъните и с по-различния на Телекастера ми е еднакво удобно за свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Scale 628mm/24.7" a : Width at Nut 43mm b : Width at Last Fret 56mm c : Thickness at 1st 21mm d : Thickness at 12th 24mm (at 9F) Radius 305mmR

 

Директно копирах данните от сайта на Ибанец, тъй като за моя изненада след над 20 години свирене, това се оказа най удобния гриф, който съм пипал. Много бих искал да не е лакирам, но за съжаление е :).И пак за моя изненада, след като винаги съм свирил с високи струни ( това заедно със струни от 0.11 нагоре си е форма на автомазохизъм), сега се оказа че харесвам струните са възможно най ниски, точно преди да бръждят. Изключение правя само за резонаторната китара, където свиря основно със слайд

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Има ли някой, който да е свирил с графитен фингърборд и да сподели впечатления? Доколкото знам графитният гриф е силно устойчив на деформации, причинени от температурни и влажни промени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Случайно изровена тема. Само да си кажа, че аз грифове без фингърборд ( не знам как се казва на български) не обичам. Знам че винтидж моделите нямат и затова въпреки фенщината, трудно се погаждам със стандартните фендер винтидж грифове.   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Scale 628mm/24.7" a : Width at Nut 43mm b : Width at Last Fret 56mm c : Thickness at 1st 21mm d : Thickness at 12th 24mm (at 9F) Radius 305mmR

 

Директно копирах данните от сайта на Ибанец, тъй като за моя изненада след над 20 години свирене, това се оказа най удобния гриф, който съм пипал. Много бих искал да не е лакирам, но за съжаление е :).И пак за моя изненада, след като винаги съм свирил с високи струни ( това заедно със струни от 0.11 нагоре си е форма на автомазохизъм), сега се оказа че харесвам струните са възможно най ниски, точно преди да бръждят. Изключение правя само за резонаторната китара, където свиря основно със слайд

 

Да! Да! Да! - Ибанеца и за мен е най-удобната китара. За останалото си имам ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При китари с грифовете с променлив радиус на фингерборда - малък  в началото и все по-нарастващ към високите позиции, какъв е радиуса на дъгата при бриджа и нъта?

Ми аз имам такава китара.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандарта на Уормът е 10-16 compound гриф. В интерес на истината се усеща и е по добре. Не знам защо не е стандарт при грифовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.