Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас колона 300w


Recommended Posts

Здравейте, решил съм да си направя една колона за бас (кабинет).

Поръчах си говорител "EMINENCE GAMMA - USA" 15 инча. 300W 40Hz - 40kHz.

Размерите на кутията ще са 660/620/420. От тук обаче ми става малко мътно.

Не знам как да сметна хорната (пищялката), както и къде да пробия отвор за

бас рефлектора колко голям и т.н. За размерите на кутията също не съм сигурен

взех ги от готова бас колона с приблизително същите параметри. Ако някой има

идея или литература по темата ще се радвам да пише. Материяла съм го подготвил

2см ПДЧ. Остава да си купя Зеге и когато пристигне говорителя започвам.

 

Между другото мисля да го захраня с лампов усилвател. Ама не съм намерил още, в краен

случай ще е с транзисторен (поне 200W)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кутията и басрефлексния отвор трябва да бъдат съобразени с параметрите на конкретния говорител, иначе резултатът може да е доста изненадващ ;)

 

Eminence дават готови разработки за техните говорители, конкретно за Gamma 15 виж тук:

http://www.eminence.com/pdf/cab-gamma-15a-2.pdf

 

Честотната лента и мощността които си дал са по-скоро теоретични - и двете зависят от конкретния дизайн на кутията, който би избрал. От двата варианта на Eminence подходящи за бас аз бих избрал втория - по-компактен, с достатъчно ниска долна граница ( - 3 dB на 56 Hz) и с по-висока мощност. Първият е малко по-добър (и по-подходящ за употреба с петструнен бас особено в по-ниски настройки), но надхвърля размерите, които приемам за допустими, освен това разликата между двата няма да е драстична.

 

ПДЧ не е добър материал за кутията, по-добре си намери шперплат - 1,6 мм или 1,8 ще свърши работа. Задължително сложи някакво оребряване (колкото е по-тънък материала за стените, толкова повече), оптималното е през около 20-25 см., но може и с по-малко. Кутията е добра ако при почукване звукът и не е като кашон, а кънти високо - това означава, че си я направил достатъчно здрава, за да няма резонанси в ниските честоти, които да смущават възпроизвеждането.

Разположи басрефлексните отвори на предния панел и внимавай да спазиш максимално точно препоръчителния обем, като извадиш от него обема на поставеното оребряване :D Ще падне малко смятане, но по-добре крайния резултат да си струва, нали? ;)

В нета има доста информация за кутии за озв. тела, можеш да започнеш оттук:

 

http://www.lalena.com/audio/faq/build/

 

За хорната - сложи само ако искаш да имаш ултра високи (от гледна точка на бас китарата) честоти - характерното перкусивно "цъкане" , което се чува от фирмените боксове с хорни. Ще ти трябва някакъв високочестотен говорител с чувствителност по-голяма от 94-95 децибела и мощност от 80 вата нагоре, филтър (честотата и стърмността на среза зависят от говорителя, но не под 3,5 килохерца).

Добър вариант е да добавиш малък средночестотен говорител вместо хорна, Eminence напр. имат 6 и 8 инчови модели, които биха могли да свършат работа.

Аз лично бих оставил бокса само с 15-ката . Ако не ти хареса после ще го мислиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MDF не е ли добър материал за целта, или ще е много тежък?

много е гот,миналата година си правих боксове,лесно се работи,сглобките с видия и лепило стават вечни,нормално тежък и много плътен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПДЧ не е добър материал за кутията, по-добре си намери шперплат - 1,6 мм или 1,8 ще свърши работа.

Ей, Разбойник такъв....не обърквай човеко......милиметър и шест десети си е живо фолио......сигурно имаш предвид 16 милиметра или 1.6 сантиметра ;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.