Jump to content
Българският форум за музиканти

Колко се изкарва от свирене


zanev 70

Recommended Posts

БГ рока, за който говориш, ако не е мъртъв, то е поне в тотален нокдаун. не съществува в момента, буквално, освен по репетиционните и мазетата... както почти всички други стилове впрочем. а относно продуцентството - чрез него стават нещата в цял свят, скоро и в БГ ще започне да се появява това. например в НБУ има специалност "музикален мениджмънт" , дори аз посещавам техните лекции и се говори за много интересни и важни неща, повечето от които липсват все още тук. за съжаление. а за това какво можем да направим - насила хубост не става, народа иска чалга , цици и ракия. положението е "спасявай се по единично".

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

По отношение на "капитализЪма" - не е баш такава идеята, или по-точно, реализацията й в по-нормалните и опитни в това отношение места по света...

ЕстеВствено, че кинтите са всичко. Но като добавиш големи бюджетни пера и в културните им ведомства, и в общинските, можеш да си чешеш крастата доста. Е, няма да си Пръдни Спиърс и да си мегамултимилионер нон стоп по жълти и кафяви кАнали. Но можеш да олабваш жилата качествено, да си свириш тук-таме; няма да си профи.

Ние си я олабваме при Жоро, да се свети бирата му. :D

По отношение на парите и тяхното добиване, обаче, нещата са Джурасик парк.

Знаете колко "обичам"чалгата, но по отношение на веригата търсене, качество, бизнес има какво да се научи от тези хора...

Както и какво да не се прави, разбира се. Тогава си оставаме неразбрани естети.

 

В татковинско пазарът е свит като анус на разстроен ватман.

И печели само по-масовият. Ясно ни е, че нито фюжънът, нито джазът /като такъв-онакъв/, нито блуЗът, нито вехтия или нов рок, нито прогресивът, нито металът могат да отхапят кокалчето от мутрестите бабанки, мешаната скара, рикията и техния музикален еквивалент. Не и поне в близките месеци.

Затова си блъскаме клавиатурките тук и си се радваме като в спарено войнишко спално.

 

Затова мога само да ви пожелая, братя по оръжие, да не губите мечтите си.

Занев, Зашев, всички, които все още могат да мечтаят. По-богати няма да станете. Забравете. Нито ще водите марков живот чрез музиките си.

Просто защото сте тук, сред нас.

Жените ви няма да носят манта от перки на питомни алигатори-аблиноси, нито колите ви ще са с по 21351435 цилиндъра, ,3462 коня и 2,34624537 кобили.

 

Макар и малко, ние сме част от вашата среда. И искрено ще оценим уменията и талантите ви. Не е много. Но пак е нещо.

Само. Не. Се. Отказвайте. От. Мечтите. Си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и още по големия въпрос - има ли нещо според вас което може да бъде направено с наличните сили - разбирай основно интусиазъм по всяка вероятност неподплатен с нещо кой знае какво да не говорим за средства - за да се противопоставим на всичко това като тенденция.

Един смешен отговор на големия въпрос: все си мисля, че ако България спечели скапаната Евровизия с готино, актуално и не-чалга парче, много неща ще се променят за българската музика. А ся стреляйте :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, спечелването на Евровизия, независимо с какво парче, няма да донесе нищо на БГ музиката.....този конкурс е пълен гъдел....

Специално за популяризирането на нашата музика по света , допринася единствено българския фолклор......за съжаление на многобройните рокаджии.

Не може да се отрече, че тва е богатството на страната ни....въпреки че ни язди тръпката да блъскаме рок....

Колкото до комерсиализирането на музиканта и това колко пари изкарва.....преди 100 години Борис Динев /тогава млад преподавател/ ми казваше, че най-добрата школа за музиканта е кръчмата и беше абсолютно прав....свирехме си към Дирекция "Музика", те ни разпределяха по заведенията...имаше си банди за механата, имаше и за кръчми , в които се свиреше така наречената "естрада"....свирехме си евъргрийн, рок, поп, суинг.....въпреки регламентираните 70% Българска музика, 20 Руска и само 10 МУЗИКА :dance: ......глобяваха ни за нарушения на регламента, но 18 години се прехранвах само от свирене....и наистина школувката е най-добрата, щот свириш всеки ден, свириш при всякакви условия, сменяват се вариететни програми, които си носят щимове и трябва да цъкаш ноти почти на прима виста поне 4 пъти в месеца,когато се сменява програмата......

Та момчета......надеждата ми е, че след някоя и друга година ще се вдигне финансовото ниво на народа и отново ще има нужда по хотели и заведения да има банди които да свирят на живо, а не дуо със секуенсър :dance: .......

Лошото е само, да не приемем западния начин на работа, където се назначават аниматори , които организират веселби, караокита и всякакви такива простотии.....и пак глад за музиканта....между другото, на 16-ти и 17-ти Декември свирих в Банско и там вече има аниматори,мамка им.......

Вярно , че и те са хора и на тях им се пие кръв, ама пак ли музикантчетата да го духаме :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допуснем, че всеки е прав донякъде. Или че всички по малко грешим, щом не сме успяли да променим нещата в своя полза до този момент.

 

За фолклора няма две мнения и Ибряма го показа за пореден път :dance: Но тука се иска национална политика, качествен продукт, промотиране, лансиране, навиране на автентичното българско в носа на човечеството...

 

ПП. Дали съм пич или не - ще го приема като комплимент :dance: Иначе съм най-обикновена лигла, която също като другите потребители наоколо дава акъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се печели от клубно свирене и това е факт,друг е въпроса кой как го прави.Но друго бих искал да почертая че трябва да се смени цялата коцепция такова понятие БГ РОК трябва да изчезне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПП. Дали съм пич или не - ще го приема като комплимент :) Иначе съм най-обикновена лигла, която също като другите потребители наоколо дава акъл.

Хехех, човек трябва да внимава....не съм обърнал внимание , че си дама...

Но пък и да бях видял, съгласи се, че не мога да сложа на "пич" окончанието за женски род, щот почва да звучи малко по-друго....но погледнато от друга страна, познавам много жени които са пичове :)

 

СОРИ ЗА ОФТОПИКА :):lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, спечелването на Евровизия, независимо с какво парче, няма да донесе нищо на БГ музиката.....този конкурс е пълен гъдел....

Специално за популяризирането на нашата музика по света , допринася единствено българския фолклор......за съжаление на многобройните рокаджии.

Не може да се отрече, че тва е богатството на страната ни....въпреки че ни язди тръпката да блъскаме рок....

Колкото до комерсиализирането на музиканта и това колко пари изкарва.....преди 100 години Борис Динев /тогава млад преподавател/ ми казваше, че най-добрата школа за музиканта е кръчмата и беше абсолютно прав....свирехме си към Дирекция "Музика", те ни разпределяха по заведенията...имаше си банди за механата, имаше и за кръчми , в които се свиреше така наречената "естрада"....свирехме си евъргрийн, рок, поп, суинг.....въпреки регламентираните 70% Българска музика, 20 Руска и само 10 МУЗИКА  ......глобяваха ни за нарушения на регламента, но 18 години се прехранвах само от свирене....и наистина школувката е най-добрата, щот свириш всеки ден, свириш при всякакви условия, сменяват се вариететни програми, които си носят щимове и трябва да цъкаш ноти почти на прима виста поне 4 пъти в месеца,когато се сменява програмата......

Та момчета......надеждата ми е, че след някоя и друга година ще се вдигне финансовото ниво на народа и отново ще има нужда по хотели и заведения да има банди които да свирят на живо, а не дуо със секуенсър  .......

Лошото е само, да не приемем западния начин на работа, където се назначават аниматори , които организират веселби, караокита и всякакви такива простотии.....и пак глад за музиканта....между другото, на 16-ти и 17-ти Декември свирих в Банско и там вече има аниматори,мамка им.......

Вярно , че и те са хора и на тях им се пие кръв, ама пак ли музикантчетата да го духаме 

 

Много добре казано, а цялата тема е много интересна и изключително важна. И други ценни неща са написани, но в това мнение има най-много и обективна истина. Кръчмата е школата. Но как аз виждам нещата. Трябва да има къде да се свири пред публика по възможност във всеки един по-голям, че дори и по-малък град. Ако бандите нямат контакт с публиката - ЗАБРАВИ да стане нещо. Чалгата властва на принципа на чичко Гьобелс - една лъжа повторена 100 пъти става истина. Как средно статистическия тийнейджър да разбере, че има и друга музика на тоя свят. Него го заливат от всякъде с рекламна информация, руси пички с цици и къси поли.... Ами много ясно че ще слуша чалга. Един пример:

Преди години продавах касети на една известна тогава фирма Лазаров Рекърдс. И имаше един безделник, който учеше като частен ученик последна година в едно от училищата в Ботевград и седеше по цял ден при мен, на щандчето ми в месния УНИВЕРМАГ(ех, спомени от края на комунизма). И тоя пич слушаше само супер тежка за онези времена музика. А това беше и супер модерно в нашия град. Всички от фирмата се чудеха, как в Ботевград хората слушат само най-якия джангър и всичко останало за тях беше диско. Имаше и малки изключения разбира се. И аз го подхванах пича да го образовам. Пускам му и от неговите групи като Кенибъл Корпс и Обичуари, ама взех да му пробутвам и AC DC, и Judas, и Maiden, че и Zeppelin, Black Sabbath и Purple. И той взе да ги слуша. И се запали. И почна да слуша и Pink Floyd, че и други такива банди. И като го попитах - абе Веско, що слушаше до сега такива джангъри - той отговори, ами аз от теб за пръв път чух че има и друга музика. И сега слуша от време на време и дет, и блек метъл, но слуша и всякаква друга музика. Та въпроса е - как да се доведе до знанието на масите от неориентирани тийнейджъри информацията, че съществуват и други неща освен Пена, Гана и Стояна с големите бомби. И тук според мен трябва да се тръгне от долу нагоре. Трябва да се създават клубове, които да се управляват от музиканти, но такива, които могат да правят и бизнес. Мога да ви опиша доста подробно един готин, но неуспешен опит в Ботевград да се направи клуб, който съществува 3 години, но накрая затвори, поради неправилната политика на собствениците му - готини пичове, музиканти, но лоши бизнесмени. За това ако почна да пиша, ще напиша още три пъти по толкова. Не искам да влизам в подробности относно небезизвестния клуб Маската, който сега не знам кой го държи, но преди 3-4 години свирихме там и след като в понеделник вечер докарахме 250 човека и се справихме добре със задачата с тогавашната ми група, собственика, който преди това беше ми казал "тука се свири денс и латино" каза, ами май не е зле да каня и някакви рок групи. Аз му отговорих - ами имаш ми телефона обади се за друга дата. Не се обади. Ами докато клубовете ги управляват хора, които помнат като маймуните по 3 минути - така ще бъде. За това, нещата трябва да ги вземем в свои ръце - на всички нива от създаването и свиренето на музика, до продуциране, менижиране, клубова, концерти - всичко това тряба да се управлява от хора, които имат една обща идея - да се популяризира рок музиката. Аре стига толкова, дано не съм бил досаден

Keep On Rockin

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе пич....музиката има възпитателен характер, квато музика пускаш в кръчмата си, такива ще са ти клиентите....а собствениците на кръчми предпочитат да продават чалгия, щото от слушателите на тая музика правят гуши кат пеликани....те там е цялата тъпащина.....преди време кръчмите си бяха тематични....щом е ресторант, ще се свири рок, поп и евъргрийн....ако искаш да друсаш хоро отиваш в механата.

На тоя етап няма къде да чуеш музика освен в клуб....всичко останало потъва в цигания и туркизми /не че имам нещо против Турската музика, щот и те правят много интересна и красива музика, но ние я крадем и кавърираме по странен начин/....бачкал съм в студиото на Румен копчето, бившия клавирист на Фактор....та там съм правил аранжименти на Турски парчета, напрао да се отвратиш от тъпизми и изисквания на псевдо-звезди....

Ай , че много се отплеснах....да се молим да се върне Татовото време за музикантите, щот тогава за всички имаше сцена B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един смешен отговор на големия въпрос: все си мисля, че ако България спечели скапаната Евровизия с готино, актуално и не-чалга парче, много неща ще се променят за българската музика. А ся стреляйте  :greenangel:

За съжаление нашата родина мила ще спечели след има - нема петдесетина годинки ако не и повече. Същото е и с шампионатите и прочие. Как мислите че става една държава заобиколена от бесна чалга да има нормално развитие. Кой ще от вас ще пусне в дома си един един просяк или някой за който се знае че е корумпиран тип. Вие да познавате един интелигентен и образован тип и да мята гюбеци по масата? Дори и у управниците, това е често срещано явление, единия крак върху покривката, другия в паницата с пържолата ... ...

Както казва бате Драго "кажи каква музика слушаш и аз ще ти кажа къв ти е интелекта". Е те тая държавица, седем века и половина под робство е с генетично скапан мозък. Бая поколения трябва да се врътнат за да се поизчисти гена. Това не е моето мнение, а моята категорична констатация. Нека си свирим рокенрола и да не търсим топлата вода тя е открита, само да хванем цаката как да я ползваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.