Jump to content
Българският форум за музиканти

Колко се изкарва от свирене


zanev 70

Recommended Posts

Колеги много ми е любопитно да ви чета диалозите и ако се чудите защо -ами просто живея в Русе а тук смело може да се заяви че няма дори и наченки на клубен живот така че се умилявам прелиствайки страниците - дори и с проблеми все пак в Софето имате нещо черно на бяло . Знам че не е това което ви се иска но за ваше успокоение в огромната част от страната дори и това няма . така че горе главата . А и един въпрос - ако не е тайна колко средно са тези 70% от входа които получава една група от участие като изключа групите с медийна известност и подкрепа от типа бе те ер- ем тел бе - ак 7.42 и т34 - Сигнал + Сигнал - и т.н. Е ако е тайна ще ви разбера ..Цеко :metalist::headbang::metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А и един въпрос - ако не е тайна колко средно са тези 70% от входа които получава една група от участие

Общо взето,ако вземеш в края на вечерта 30лв. е доста добре :metalist:

То това както и да,ама няма никакви отстъпки от цените в клубовете и то какво става - 2бири - 6лв. + кутия цигари - 9лв. + входа на гаджето 12лв(при минимум вход от 3лв.) + 5лв. такси = 17лв. Като това е някакъв минимум разходи, Взимаш макс 30лв. и като дръпнеш чартата - остават ти 13лв :headbang: О йе ! Аз свиря по клубовете,баси кефа !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Не може да се появиш от нищото и да имаш претенции

Разбирай го както искаш :cheers:...

Ами,може.Ако си отделил/а 20-тина години от живота си +пари за инструменти+труд+нерви за това е меко казано обидно некъФ селски келеш да ти метне кинти колко да се прибереш и да пийнеш биричка,баси за най-тъпата работа надника е 20 кинта вече,знайте си цената бе,хора.. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има хора дето от тва живеят....значи те са му фанали цаката....ама според вас пак е невъзможно :think:

Редактирано от tupoto kopele
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То,че е възможно - възможно е. Идеята беше,за нови групи в които свирят нови лица,нямат връзки......:metalist: За жалост - такива хора са обречени да се изхранват от музика със свирене по клубове и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то това е ясно...всички искаме веднага да сме гъзари...ама не може...ще трябва бая още да посвирим (ама не вкъщи) докато стане :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами зависи какво свириш, как го свириш и къде го свириш. може не само да не изкараш пари, а дори и да излезнеш вътрешно, може да изкараш и 1-2000лв месечно - всеки както може се оправя :cheers:

 

поздрави

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
ами зависи какво свириш, как го свириш и къде го свириш. може не само да не изкараш пари, а дори и да излезнеш вътрешно, може да изкараш и 1-2000лв месечно - всеки както може се оправя :huh:

 

поздрави

 

Петър

Азсъм от Пловдив и искам само да кажа че тука няма група, която да вади по 1000-2000 на месец, като цяло, или не свири метъл.Тези които вадят повече са кораджиите , които свирят само джангър(лично мнение не ме разпвайте), а за тези които свирят Helloween, Gamma Ray, Iron Maiden и прочие вадят по толкова че им останат кинти, колкото да се напият след концерта.Имаш 150 кинта за озвучител + 15-30 лв за охрана + 5-10 кинта за реклама, а не идват кой знае колко хора. Накрая ако групата е останала с 20-30 кинта са добре :huh::D

 

Това е моето впечатление от концертите, който съм имал досега.

 

 

Поздравви Рендаков. :D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги - Я да чуя вашто мнение по една по глобална тема - Значм от 2007 сме евросъюза т.е. официално ставаме кап. страна и понеже аз мразя тия категории ще уточня - говорим за система в която огромната част от нещата които се случват стават без каквато и да е било държавна намеса с други думи - нещата са оставени на самотек . особено важи за областите които не се водят като неща от първа необходимост . а музиката май е такава . това ще рече буквално че може след 5 години да речем в БГ не остане и една читава рок група и на никой няма да му дреме като изключим мялкото музиканти обичащи рок и все по намаляващия брой фенове . защото е факт че огромната част от публиката и особено младата за жалост не си пада по тая музика . доколкото знам в една кап страна за да се развива дадена дейност то тя трябва да носи печалба или ако трябва да сме по брутални огромна печалба на хората който я развиват - обикновено говорим за така наречените алчни капиталисти . от музика се печели по два основни начина - продажба на албуми и концертна или клубна дейност . всички знаем как се продава рок музика в БГ а за роден рок да не говорим . концертния живот също го виждаме - щом уж супер комерс група като Д2 не прави турне с продажба на билети а вместо това прави платени шоута по централните площади може да си направим извод - дори и те след толкова реклама пак биха умрели от глад ако разчитаха на стандартно турне с билетчета . т.е. ако една група не намери голяма фирма която да си прави реклама чрез нея или пък да изпере някой лев няма да има турне . клубния живот го описвате по горе в детайли които не радват ухото особено - там вариантите са два или вдигане на входната такса от която групите печелят или клубовете да се преместят в зали за по 1000 1500 човека но на този етап и двете неща са абсолютни химери и има вероятност да останат такива за много дълъг период от време . и тук въпроса - замисляли сте се че всичко може в един ден просто да свърши - имам предвид да падне под санитарния минимум и понятието рок група в БГ да се изчезне веднъж за винаги - тук нямам предвид как група от трима пича в Каспичан свирят в мазе 1 път месечно за кеф - говоря за сериозни групи които да предлагат конкурентен продукт поне на евро ниво да издават редовно албуми да правят турнета и при това говоря за много групи за да има пълноценен рок живот конкуренция и т.н. ще кажете няма начин - е да те и динозаврите така сигурно са си мислели ама на - сега от тях само кокали в музеите . Та какво ше правим ако дойде такъв един момент - и още по големия въпрос - има ли нещо според вас което може да бъде направено с наличните сили - разбирай основно интусиазъм по всяка вероятност неподплатен с нещо кой знае какво да не говорим за средства - за да се противопоставим на всичко това като тенденция . или според вас рока в БГ е на доизживяване и освен като дойде момента да запалим по една свещ на панахидата няма какво друго да се прави . дали е минало времето на рок динозаврите в БГ .... ще ми бъде интересно да чуя вашите мисли по тая темичка ..... а ако знаете колко искам да не съм прав и написаното по горе да е една голяма глупост .... Цеко :):P:blink::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ако знаете колко искам да не съм прав и написаното по горе да е една голяма глупост

И аз искам... но има много логика в думите ти. :)

 

За жалост единственото, което ми идва на ум да се направи, е групите да се комерсиализират и да правят скапана боза вместо музика, та белким се харесат на повече от 1% от населението. Ама сигурно никой от нас не си и помисля да постъпи така, и правилно. Дано поне да отмрем с достойнство.

 

Не... реално погледнато, не смятам, че толкова бързо ще се смарангясат нещата. Не виждам как на 2ри януари примерно ще се сурнат в БГ големите компании и ще почнат да продуцират чалгия и за месец-два всичко друго ще умре тотално... просто не го виждам тоя модел.

 

Най-рано след няколко години ще започнат да се усещат последици от тези процеси, които описваш. А дотогава... кой знае, може хората да се европеизират и културно :) и да не загине нашата музика. Ще поживеем и ще видим, не виждам какво повече можем да направим освен да удвоим и без това огромните усилия, които хвърляме, за да правим това, което обичаме.

 

Горе главата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с всичко което си написал и тук всъщност се избистри в главата ми нова тема - продуценството . Не знам дали някой се е замислял защо на запад всичко живо с малки изключения работи задължително с продуцент . дали групите там са толкова тъпи за разлика от наште че не могат сами да си вършат работата . явно има нещо което не е в ред - и явно е при нас шото при тях работата си върви . дали няма един ден да се окаже че продуцирането е спасителния пояс за рока в БГ . дали няма да се окаже че намесата на продуцент в работа на една група не е по малката злина от тази групата въобще да я няма . защото основната роля на продуцента е да направи продукта продаваем а това означава и живот за групата някакви кинти участия концерти и т.н.. ще каже някой - ми то в БГ няма продуценти - ми то и на запад май няма ВУЗове за продуценти . доколкото знам там продуценти стават хора с опит с нюх и умения а и не напоследно място случайно - в повечето случаи са хора с много опит от участия в различни групи които поради някакви причини вече не свирят активно - е има и изключения - Боб Рок си има група май . е аз мисля че в БГ има такива хора - е ще трябва малко шлайфане тук там но вътъка е налице . просто групите трябва да осъзнаят необходимоста от такъв човек а и кандидат продуцентите трябва да преглътнат факта че може в началото да не се изкарват пари . но ако се завърти колелото кой знае ... освен това въобще не е задължително продуцента да е възрастен чичка на 50 год. спокойно и на 35 може да имаш натрупания опит .с други думи ако си на 35-36 и си усмислил много неща в музиката но нямаш късмета да намериш подходящите хора за да свириш с тях какво пречи да се хванеш с някоя млада група - да ги стегнеш да им помогнеш да изчистят концепцията си да направите съвместно парчета за албум който после да запишете нато ти си зад пулта и т.н. нещо ме кара да си мисля че от десет такива опита поне 3-4 ще са успешни .... Мисля че темата е от тип фундаментална и ако модераторите преценят може да я изведат отделно . няма да е лошо много хора да си кажат мнението по нея според мен . Все трябва да има начин рока в БГ да почне да излиза от тресавището и нищетата в която е изпаднал ..... Цеко :):P:blink::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.